Kako je nastal otrok s tremi starši? Kako združiti tri različne DNK-je? Kot po rojstvu otroka pravijo britanski zdravniki, so sprva materino jajčno celico oplodili z očetovo semenčico. Oplojeni genski material se nato vstavi v 'izpraznjeno' celico zdrave darovalke. Gre za tehniko, znano kot mitohondrijska darovalna terapija (MDT).

Otrok, ki se rodi z njeno pomočjo, ima tako v svojih celicah poleg DNK-ja matere in očeta tudi majhno količino genskega zapisa tretje osebe. Ocenjujejo, da otrok poseduje približno 37 genov darovalke.
Otroci lahko zaradi mutacij razvijejo tudi zelo hude bolezni
Zdravniki centra za zdravljenje neplodnosti v Newcastlu so prvi, ki so zagnali raziskave postopka MDT. Upajo, da se bo terapija izkazala za uspešno, s tem pa bi pomagali pri zdravljenju dednih bolezni, ki se z mutiranimi materinimi mitohondriji prenesejo na otroka.
Te celične strukture, odgovorne za celično dihanje, namreč podedujemo le po materi, škodljive mutacije pa lahko tekom otrokovega življenja vplivajo na njihovo zdravje – to je odvisno od količine podedovanih mitohondrijev. Če je število večje, lahko potomci razvijejo tudi zelo hude in pogosto smrtne bolezni.
Otrok ob tem obdrži tudi mitohondrije 'prve matere', zdravniki pa bodo sedaj opazovali, kako se bodo mitohondriji prve matere odzivali na zdrave mitohondrije druge matere.
Britanski otrok s tremi starši pa ni prvi, ki je rojen s pomočjo postopka MDT. Ameriški zdravniki so tehniko uporabili že leta 2016, in sicer pri ženski, ki je na otroke prenesla hude genske mutacije. Pred rojstvom otroka, rojenega s pomočjo MDT, je imela štiri spontane splave. Rodili sta se ji tudi dve hčerki, a je ena zaradi bolezni umrla pri šestih letih, druga pa pri devetih mesecih.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.