Astronomi so odkrili dokaze, da na Marsu obstaja podzemeljsko jezero s tekočo vodo. Jezero naj bi se nahajalo na južni polobli Rdečega planeta, približno 1,5 kilometra pod ledeno površino.
Pretekle raziskave so že odkrile znake tekoče vode na Marsovem površju, a novo odkritje je prvi znak trajnega telesa vode na planetu.
Kljub temu, da je Mars premrzel za tekočo vodo, je Rdeči planet bogat s kalcijem, magnezijem in natrijevimi solmi, ki znižujejo točko zmrzišča, piše Newscientist. Temperatura jezera je po vsej verjetnosti pod lediščem.
"Po vsej verjetnosti ne gre za veliko jezero," je dejal profesor Roberto Orosei z italijanskega Nacionalnega inštituta za astrofiziko. Marsis ni mogel potrditi, kako globoka je plast vode, a raziskovalna ekipa domneva, da gre za vsaj en meter globine. "To se resnično kvalificira kot vodno telo. Jezero, ne neke vrste stopljena voda, ki zapolnjuje nek prostor med kamnino in ledom," dodaja Orosei.
"To je neverjeten rezultat, ki kaže, da tekoča voda na Marsu ni začasen pojav, kot v preteklih odkritjih, ampak stalna gmota vode, ki nudi pogoje za življenje za daljše časovne obdobje," je dejal profesor na avstralski univerzi Swinburne Alan Duffy, ki sicer ni sodeloval v študiji.
Do novih dokazov so prišli s pomočjo uporabe Marsisa, vrste radarja na orbitru Mars Express Orbiter, ki jo nadzoruje Evropska vesoljska agencija.
Mnogi zaradi novega odkritja tekoče vode že ugibajo o morebitnem obstoju življenje na Marsu. A za takšna ugibanja je še mnogo prezgodaj. Poleg tega naj bi bilo jezero polno marsovskih soli in mineralov, zaradi česar nekateri strokovnjaki dvomijo, da bi lahko v njem našli žive organizme.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.