Po poročanju Guardiana bi lahko odgovor dobili že v nekaj mesecih. Dejstvo je, da ima Marsov metan stalen izvor, sicer o njem ne bi bilo ne duha ne sluha, molekula metana namreč zaradi močne sončne radiacije razpade po okoli 340 letih.
Na Zemlji metan proizvajajo mikroorganizmi, lahko pa nastane tudi pri vulkanskih aktivnostih. Podobno je tudi na Marsu, kjer zdaj to preverjajo senzorji na orbiterju TGO, ki so v preteklih tednih začeli izvajati prve meritve v planetovi atmosferi.
Mark McCaughrean z Evropske vesoljske agencije je za Guardian dejal, da če bodo našli metan, pomešan z bolj kompleksnimi organskimi molekulami, bo to močan znak, da je izvor biološki - da ga ali pa da so ga proizvedli živeči organizmi. Če pa bo plin pomešan z žveplovim dioksidom, bo to kazalo na geološki nastanek, je za Guardian dejal McCaughrean.
TGO nad površjem kroži na višini 400 kilometrov (podobno kot Mednarodna vesoljska postaja nad Zemljo). Leto dni bo zbiral podatke, a bodo znanstveniki lahko že čez mesec ali dva vedeli, kaj je proizvedlo metan, še navaja britanski časnik.
Kaj, če bo izvor biološki? Håkan Svedhem, znanstvenik pri projektu, je za Guardian podal dve razlagi. Prva, da so metan proizvedli zdaj že davno izumrli mikrobi in se ta v današnjem času počasi sprošča izpod površja. Druga, da so pod površjem preživeli zelo odporni organizmi, ki še vedno proizvajajo metan.
Če se izkaže, da je izvor geološki, je lahko tudi to še kako vznemirljivo, ker bi se lahko metan proizvedel pri tako imenovanem procesu serpentizacije, ko voda prodre globoko v kamnine in reagira z mineralom olivinom. To seveda pomeni, da je na Marsu tekoča voda, je dodal McCaughrean. Voda pa je nujna za življenje, kakršnega poznamo.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.