Ameriška vesoljska agencija Nasa je v četrtek sporočila, da je njen rover na planetu Mars odkril še več organskih sestavin v 3,5 milijarde let starih skalah, v katere je rover imenovan Radovednost (Curiosity) zavrtal ob vznožju gore Sharp v kraterju Gale. Ne gre za dokaz življenja na Marsu, ampak za možnost, so ob tem opozorili znanstveniki.
Roverjevo odkritje naj bi pomenilo, da je bilo pred 3,5 milijarde leti na Marsu možno organsko življenje. Razmere naj bi bile podobne kot ob istem času na Zemlji. Življenje na Zemlji naj začelo prav tako nastajati približno ob istem času.
Organske molekule vsebujejo ogljik in vodik, lahko pa bi vsebovale tudi sledi kisika, dušika in drugih snovi. Nasini znanstveniki so sicer ob tem ohranili trezno glavo, saj poudarjajo, da bi lahko organske molekule nastale tudi med nebiološkimi procesi in ni nujno, da potrjujejo obstoj življenja na Marsu.
Znanstveniki Nase poudarjajo, da so organske snovi, ki jih je odkril rover, dobro ohranjene, vendar ne pomenijo dokaza življenja, ampak zgolj dokaz možnosti življenja, saj tega brez organskih snovi ni.
"S temi novimi ugotovitvami nam Mars sporoča, da naj še ostanemo in še naprej iščemo dokaze o življenju," je dejal Thomas Zurbuchen iz Nase. Prepričan je, da bo misija na Marsu razkrila še več neverjetnih dejstev.
Curiosity vrta po Marsu od leta 2012 in nekaj organskih snovi je odkril že leta 2014. Na mestu, kjer je snovi odkril tokrat, bi lahko bilo pred milijoni let na Marsu jezero.
Znanstvenike bega skrivnostni metan
Rover je mimogrede odkril tudi sledi, da je bil na Marsu pred milijoni let prisoten plin metan, ki je ena od sestavin potrebnih za organsko življenje.
Odkrili so namreč sezonsko nihanje metana v atmosferi Marsa, ki so ga merili v obdobju treh marsovskih letih (skoraj šest naših let). Novi izsledki so pokazali, da se količina metana poviša med poletnimi meseci in pade med zimskimi meseci. "To je prvič, da smo ugotovili nekaj ponavljajočega v zgodbi o metanu, in nam omogoča boljše razumevanje," je dejal Chris Webster iz Nasinega Jet Propulsion laboratorija (JPL).
Znanstvenike sicer še vedno bega, od kod prihaja skrivnostni metan. Ena od možnosti je, da nastaja med geološkimi procesi, lahko pa bi bil tudi biološkega izvora.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.