raziskovanje vesolja

Rusi želijo leteti na Mars z Muskom in Ameriko
18. 03. 2025 13.51Otoplitev odnosov med Washingtonom in Moskvo bi lahko prinesla sodelovanje na področju raziskovanja vesolja, meni vodja ruskega sklada za neposredne naložbe v Putinovem kabinetu Kiril Dimitrijev. Po njegovih besedah si Rusija in njena vesoljska agencija Roskozmos želita sodelovati pri misiji na Mars.

Novo raketo Bezosovega podjetja uspešno izstrelili v vesolje
16. 01. 2025 09.33Vesoljsko podjetje Blue Origin, ki ga je ustanovil ameriški milijarder Jeff Bezos, je z vesoljskega izstrelišča Cape Canaveral na Floridi uspešno izstrelilo raketni sistem New Glenn. Druga stopnja rakete se je kasneje že utirila v orbito.

Tehnične težave preprečile izstrelitev Bezosove nove rakete
13. 01. 2025 10.33Vesoljsko podjetje Blue Origin, ki ga je ustanovil ameriški milijarder Jeff Bezos, je zaradi tehničnih težav znova preložilo poskus izstrelitve raketnega sistema New Glenn. Z njim želi Bezos konkurirati najbogatejšemu človeku na svetu Elonu Musku, čigar podjetje SpaceX ima trenutno v ZDA primat na področju komercialnih vesoljskih poletov.

Prelomno odkritje slovenskih fizikov: vpogled v skrivnostni vesoljski prah
06. 01. 2025 13.59Raziskovalci ljubljanske fakultete za matematiko in fiziko so skupaj z mednarodnimi strokovnjaki na podlagi podatkov vesoljskega teleskopa James Webb prišli do prelomnega odkritja o razvoju lastnosti vesoljskega prahu v galaksijah zgodnjega vesolja. Študija med drugim razkriva ključno vlogo zgodnjih supernov pri njegovem nastanku.

Slovenski znanstveniki sodelovali pri raziskovanju ene prvih galaksij v zgodnjem vesolju
11. 12. 2024 17.12Slovenski raziskovalci so znova dokazali, da spadajo med najboljše na svetu. Profesorica dr. Maruša Bradač, raziskovalec dr. Nicholas Martis in doktorski študent Gregor Rihtaršič s Fakultete za matematiko in fiziko Univerze v Ljubljani so namreč sodelovali pri raziskavi, v kateri so z uporabo vesoljskega teleskopa James Webb zaznali in analizirali eno prvih galaksij v zgodnjem vesolju, imenovano Firefly Sparkle (Roj kresničk), ki jo opazujemo približno 600 milijonov let po Velikem poku. Odkritje predstavlja prelomnico v razumevanju zgodnjih faz nastanka vesolja, njihove ugotovitve pa bodo objavljene tudi v znanstveni reviji Nature.

'Naval adrenalina naravnost v srce': v hipu od spanca do polne pripravljenosti
24. 10. 2024 08.02"Le kaj bi si mislila pradedek in prababica iz Luč oziroma Ljubnega?" se vpraša ameriški astronavt slovenskih korenin Randy Bresnik in pokaže na podobe Slovenije, ki jih je ujel iz vesolja, kamor je odnesel tudi zastavici obeh krajev. Vesolje je Bresnika navduševalo že kot otroka. Takrat si niti v sanjah ni predstavljal, da bo prav on tisti, ki bo nekoč odšel tja. Pa je. Dvakrat.

'Če danes v Sloveniji najdemo politike, ki podpirajo Orbana, potem nas to lahko skrbi'
04. 08. 2024 07.39"Mir brez svobode sam po sebi ni veliko vreden." Tako pravi Vojko Volk, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade, pristojen za mednarodne zadeve ter nacionalno in mednarodno varnost. Z velikim poznavalcem področja in izkušenim diplomatom smo se pogovarjali o ključnih izzivih današnjega sveta – vojni v Ukrajini, konfliktu v Gazi, razmerjih med velesilami, stanju Evropske unije, migracijah, varnosti, (strateških) ciljih Slovenije, "novem svetovnem redu" in tistih, ki ga želijo ustvariti – ter seveda, o temi zadnjih dni, to je sodelovanju Slovenije v zgodovinski izmenjavi zapornikov med Zahodom in Rusijo.

Kitajski mornarici se je pridružila nova letalonosilka
01. 05. 2024 09.14Kitajska krepi svoje vojaške zmogljivosti. Po nekaterih obveščevalnih podatkih naj bi država prikrivala dejanski obseg svojega vojaškega proračuna, ki naj bi bil precej večji. Poleg krepitve vojaškega letalstva se je mornariški floti pridružila najnovejša in "najnaprednejša" kitajska letalonosilka Fujian. Gre za tretjo kitajsko letalonosilko. Več jih imajo le ZDA, in sicer 11.

Ruski veto onemogočil potrditev resolucije proti oborožitveni tekmi v vesolju
25. 04. 2024 08.49Rusija je v sredo vložila veto na ameriško-japonski predlog resolucije proti oborožitveni tekmi v vesolju. Kitajska se je vzdržala, za resolucijo, ki je imela več kot 60 sponzorjev, pa je glasovalo 13 članic Varnostnega sveta, med njimi tudi Slovenija. Veleposlanik Samuel Žbogar je izrazil globoko obžalovanje zaradi ruskega veta.

Ameriški modul, ki bi moral pristati na Luni, neuspešno končal misijo
19. 01. 2024 09.59Ameriški zasebni lunarni modul Peregrine, ki bi moral pristati na Luni, a so misijo opustili zaradi okvare, je izgubil stik nad južnim Pacifikom, potem ko je verjetno zgorel v Zemljini atmosferi, so sporočili iz podjetja Astrobotic. Neuspešna misija se je tako po desetih dneh končala z nadzorovanim spustom v morje.

Leto 2024 bo pomembno za raziskovanje vesolja
27. 12. 2023 20.00V prihodnjem letu Nasa načrtuje prvo človeško odpravo proti Luni po več kot 50 letih. Napovedujejo tudi testiranja novega vesoljskega plovila za večkratno uporabo, ki bo močno znižalo stroške vesoljskih poletov. To bi lahko v bližnji prihodnosti odprlo vrata za turistične izlete v vesolje. Podrobneje pa bodo raziskali tudi Jupitrovo luno, na kateri se nahaja voda, morda je na njej celo mogoče živeti.

Nizozemsko podjetje želi doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju
19. 11. 2023 19.08Kakšna prihodnost čaka človeštvo? Odgovora na to z gotovostjo ne more podati nihče, a če bi slučajno potrebovali načrt B, nizozemsko podjetje že raziskuje potencialne možnosti za naše preživetje. Podjetje SpaceBorn želi tako doseči prvo spočetje in rojstvo otroka v vesolju.

Zelena luč slovenski vesoljski strategiji: 'Lahko se kosamo z najboljšimi'
03. 11. 2023 16.09Vlada je sprejela prvo slovensko vesoljsko strategijo 2030 pod sloganom Majhni na Zemlji, veliki v vesolju, s katero želijo povečati konkurenčnost slovenske vesoljske industrije in vzpostaviti vodilne vloge na vesoljskih področjih. Kot ob tem poudarjajo, je razvoj vesoljske tehnologije zelo pomemben, vse pogosteje se namreč koristi tudi v prometu, kmetijstvu, energetiki, gospodarstvu, varnosti, zdravstvu, izobraževanju in na številnih drugih področjih. Ob tem pa je vlada na dopisni seji sprejela tudi odločitev, da Slovenija zaprosi za polnopravno članstvo v Evropski vesoljski agenciji.

Shakespeare ob 400. obletnici Prvega folia 'poslan' v vesolje
03. 11. 2023 10.56Ob 400. obletnici izida prvih zbranih del angleškega dramatika Williama Shakespeara, ki so znana pod imenom Prvi folio, so z vremenskim balonom v vesolje poslali Shakespearov portret in odlomek iz drame Sen kresne noči.

Nobelova nagrada za fiziko raziskovalcem elektronov v materiji
03. 10. 2023 12.25Letošnja Nobelova nagrada za fiziko je romala v roke francoskemu znanstveniku Pierru Agostiniju, madžarsko-avstrijskemu znanstveniku Ferencu Krauszu in francosko-švedski znanstvenici Anni L'Huillier za njihov prispevek k raziskavam elektronov v atomih in molekulah, je sporočila Švedska kraljeva akademija znanosti. Nagrado so prejeli za eksperimentalne metode, ki ustvarjajo "atosekundne svetlobe pulze za preučevanje dinamike elektronov v snovi". Delo letošnjih nagrajencev na atosekundni časovni skali nam, tako kot konstrukcija novega teleskopa ali mikroskopa, odpira nov svet, pravi Dragan Mihailović z Instituta Jožef Stefan (IJS).

Indijski rover na Luni potrdil prisotnost žvepla in več drugih elementov
30. 08. 2023 12.44Po uspešnem poletu in pristanku na Zemljinem edinem naravnem satelitu indijski rover pridno zbira informacije z luninega površja. Na njenem južnem polu je zdaj potrdil prisotnost žvepla in nekaterih drugih elementov, so sporočili iz indijske vesoljske agencije Isro. Gre za prve meritve sestave materiala Luninega površja v bližini južnega pola, ki so jih opravili na kraju samem, so dodali.

Prve fotografije z juga Lune: 'Indija vstopa v zlato dobo'
24. 08. 2023 20.11Prvi dan roverja Čandrajan 3, ki je iz Indije poletel na raziskovanje Luninega površja, gre po načrtih. Ta se je namreč že zapeljal po površju kamnitega satelita, pri tem pa tudi posnel prve fotografije južnega tečaja. Tam bo pohajkoval še naslednja dva tedna, ob tem pa poleg čudovitih prizorov zbiral tudi vzorce tal in izvajal kemične analize.

'Zgodovinski dosežek': Indijci uspešno pristali na Luni
23. 08. 2023 15.04Indijsko vesoljsko plovilo Chandrayaan-3 je varno pristalo na Luni, s tem pa je Indija postala šele četrta država, ki ji je to doslej uspelo. S tem dosežkom se je postavila ob bok ZDA, Sovjetski zvezi in Kitajski. Obenem pa je indijsko plovilo tudi prvo v zgodovini, ki je pristalo na Luninem južnem polu. Indijska sonda naj bi približno dva tedna raziskovala južno stran Lune, ki naj bi vsebovala vodo in dragocene minerale.

'Tam je nekaj eksplodiralo. Kaj? Kako? Zakaj?'
21. 05. 2023 18.03V mednarodni skupini raziskovalcev, ki je pred kratkim našla najmočnejšo eksplozijo v vesolju, je tudi dr. Tanja Petrushevska s Centra za astrofiziko in kozmologijo ter Fakultete za naravoslovje na Univerzi v Novi Gorici. Kot je razložila, odkritje ni bilo povsem naključno, a kljub temi izredno zanimivo. "Nove supernove odkrivamo vsak dan. Tako močne eksplozije pa še nismo zaznali," je razložila.

'Zvoki vesolja': spektakularne fotografije s simfonično noto
26. 04. 2023 17.42Kako bi zvenele globine naše galaksije, če bi slišali njihovo melodijo? Kot kaže, se je prav s tem vprašanjem spopadla tudi ameriška vesoljska agencija Nasa. Odločila se je namreč, da bo "sonificirala" nekatere spektakularne fotografije vesolja. Kakšen pa je rezultat?

Bransonovo podjetje Virgin Orbit vložilo prošnjo za stečaj
04. 04. 2023 08.33Podjetje Virgin Orbit britanskega milijarderja Richarda Bransona je v ZDA razglasilo stečaj, ker ni uspelo pridobiti novih naložb.

Le nekaj minut po vzletu Japonska sestrelila svojo raketo
07. 03. 2023 10.33Zaradi neuspešne izstrelitve je morala Japonska sestreliti svojo novo raketo, s katero so želeli postati konkurenca SpaceXu Elona Muska. Poznavalci pravijo, da je dogodek velik korak nazaj za Japonsko agencijo za raziskovanje vesolja. Vlada je medtem neuspeh testa označila za obžalovanje vrednega.

Gates: Verjamem v cepiva in ne v vesolje. Ljudje so si me izbrali za zlobneža
03. 02. 2023 11.22Vse več bogatašev se odloča za vlaganje denarja v raziskovanje vesolja. A ne Bill Gates. Kot je povedal v nedavnem intervjuju, se mu to zdi potrata denarja. Svojega bi, kot pravi, raje vložil v razvoj cepiv, zdravil, umetno inteligenco in odpravo lakote.

Vesolje kot globalna arena
30. 01. 2023 12.46Vesolje že stoletja vzbuja občudovanje in navdih mnogih. Začetki raziskovanja in preučevanja vesolja segajo v zgodovino, ko so prve zibelke civilizacij začele raziskovati in razlagati naravne pojave s pomočjo nebesnih teles. Poleg tega so že v antični Grčiji številni astronomi skušali razložiti pojave okoli sebe in opravili različne izračune o vesolju. Vse te študije so temeljile na primitivnih opazovanjih s tal, saj se je satelitska tehnologija pojavila šele v dvajsetem stoletju. Kljub temu številni strokovnjaki s področja vesoljskih znanosti trdijo, da so prav ta primitivna opazovanja pripomogla k razvoju in natančni analizi vesolja.

Leto 2022 v vesolju: premik asteroida, poslušanje Marsa in vračanje na Luno
31. 12. 2022 20.13Leto, ki se končuje, je bilo posebno bogato za astronome in druge vesoljske navdušence. Zvrstilo se je več misij – prvič po 50 letih smo naredili korak proti Luni, prvič v zgodovini pa poslušali peščene nevihte na Marsu. V sredini leta smo opazovali čudovite slike novega Nasinega teleskopa Jamesa Webba, z njimi pa smo bili bližje nastanku vesolja.

Puščanje tekočine iz Sojuza je verjetno povzročil mikrometeoroid
15. 12. 2022 17.22Ruska vesoljska kapsula, pritrjena na Mednarodno vesoljsko postajo, je v okvari. Iz nje namreč pušča hladilna tekočina, ki jo je najbrž povzročil trk mikrometeorida, so dejali ruski vesoljski uradniki. Ruska vesoljska agencija Roskosmos in NASA sta potrdili, da incident ne predstavlja nobenega tveganja in nevarnosti za posadko.

Začenja se pot domov: Nasino raketo in Luno ločevalo le 127 kilometrov
05. 12. 2022 17.3919 dni je minilo, odkar se je s tal dvignila najmočnejša raketa v zgodovini ter se podala proti Luni. Do našega edinega naravnega satelita je prispela že pred dobrim tednom, v ponedeljek pa začela z vrnitvijo proti domu, ki jo lahko Zemljani spremljamo v živo. Trenutno je med raketnim modulom Orion in Luno le slabih 130 kilometrov, kar pomeni, da bi lahko razdaljo med njima z osebnim avtomobilom prevozili v eni uri.

Začetek izgradnje 100.000 anten: največji observatorij na svetu
04. 12. 2022 21.43Avstralci so na zahodu celine znotraj države Wajarri začeli z izgradnjo več kot 100.000 anten, ki bodo del največjega radioastronomskega observatorija na svetu. Ta bo raziskovalcem vesolja omogočil pogled v milijardo let nazaj oziroma v t. i. kozmično zoro. "Gre za ključen projekt za naslednjih 50 let," poudarjajo astronomi.

Vesolje kot vir energije? Prvič z brezžično energijo ohladili pivo
13. 11. 2022 15.21V luči energetske krize se tudi raziskovalci vesolja sprašujejo, kje bi lahko našli nove vire. Evropska vesoljska agencija je tako začela z razvojem nove tehnologije, ki bi s pomočjo satelitov na Zemljo iz vesolja pošiljala sončno energijo. "Tehnologija temelji na preprostem principu, zajema sončno svetlobo in jo nato brezžično oddaja na Zemljo, kjer bi lahko napajala mesta, tovarne in gospodinjstva," pojasnjuje eden izmed raziskovalcev.

Artemis 1 s plišasto posadko se bo na Luno podal v noči na sredo
13. 11. 2022 10.35NASA je potrdila nov datum izstrelitve Artemisa 1. Raketa se bo z Zemljinega površja odpravila v noči na sredo, s seboj pa bo na Luno ponesla tudi tri lutke in dve plišasti igrači. Ameriška vesoljska agencija se je na misijo pripravljala več kot pol stoletja, izstrelitev prve rakete pa so zaradi tehničnih težav in vremenskih razmer že štirikrat prestavili.