Doktorska študentka Sayaka Mitoh je na Japonskem pripravljala študijo o morskih polžih. A nekega dne je, ko je prišla v laboratorij, opazila, da je en polž, vrste Elysia cf. Marginata, obglavljen. Začela je spremljati, kaj se dogaja in v svoji študiji tudi zapisala: "Glava je bila ločena, v trup(lu) pa so ostali pomembni organi, kot so jetra, ledvice. Mlajši obglavljenci so začeli jesti alge po nekaj urah, rane pa so bile zaprte v enem dnevu. Starejši polži po obglavljenju niso jedli in umrli so po desetih dneh." Kot še zapiše, je večina obglavljenih polžev, ki so jedli in preživeli, celoten trup obnovila po približno 20 dneh. "Telesa brez glave so se odzivala na dotike, a glav niso obnovila. Večina je ovenela in odmrla po desetih dneh."
Kot so še opazili, sta dve vrsti to sposobni narediti. Gre za neverjetno sposobnost regeneracije in tudi preživetja. Same glave so lahko preživele, ker ima polž omejeno sposobnost fotosinteze – same klorofilne celice pa ukradejo algam. Mitoh je za Live Science povedala, da domnevajo, da gre za najbolj ekstremno verzijo regeneracije, kar jih poznamo. "Obglavljeni polž je bil pozdravljen po nekaj tednih, sam trup pa je živel dneve, nekateri celo mesece."
Sam mehanizem, kako se polži sploh uspejo obglaviti, ni jasen, prav tako ne, kako lahko zraste celo telo, z vsemi organi. Znanstveniki sicer s prstom kažejo na matične celice, ki se v teoriji lahko preobrazijo v katerokoli drugo celico oziroma organ. Ta lastnost znanstvenike še posebej zanima, saj bi samo funkcijo radi razvozlali in mogoče uporabili tudi za regeneracijo tkiv in organov za človeške potrebe.
Mitoh je še dodala, da so ta obglavljenja pogosteje opazili pri mlajših polžih, saj je za to dejanje potrebne ogromno energije, ki je starejši pogosto ne premorejo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.