Raziskava je bila objavljena ta teden v znanstveni reviji Lancet Psychiatry. V okviru raziskave so preučili zdravstvene kartone 69 milijonov ljudi v ZDA, od tega je bilo 62.000 bolnikov s covidom-19.
Izkazalo se je, da je 20 odstotkov preživelih v roku treh mesecev po pozitivnem testu na okužbo s koronavirusom prejelo prvo diagnozo za anksioznost, depresijo ali nespečnost.
To je približno dvakrat pogosteje kot pri bolnikih z drugimi boleznimi v istem časovnem obdobju. Raziskovalci so k ugotovitvam dodali, da je to še en dokaz več, da lahko koronavirus vpliva na možgane in duševno zdravje ljudi.
Kaj ugotavljajo slovenski psihiatri? Naraščajo tudi težave z odvisnostmi
Valentina Winkler Skaza, dr. med., spec. psih, iz psihiatrične bolnišnice Vojnik je pojasnila, da v njihovi bolnišnici niso ugotavljali povezave med covidom-19 in psihološkimi diagnozami: "Malo pacientov je poročalo o preboleli virozi, četudi so bili o tem povprašani, ker morajo vsakič izpolniti vprašalnik. Večkrat smo naknadno ugotovili tudi, da niso bili iskreni."
Kot je povedala, pa v obdobju epidemije opažajo povečanje psihičnih težav reaktivne narave, vse od psihotičnih motenj, anksioznosti in prilagoditvenih težav do depresije. Kot je izpostavila, naraščajo tudi težave z odvisnostjo od raznih psihoaktivnih substanc in alkohola, precej recidivov je pri že zdravljenih, veliko družinskih in partnerskih nesoglasij. Na to temo je tudi kar precej klicev v dežurno ambulanto, dodaja.
Kot pojasnjuje, ljudje kličejo za nasvete, osebno pa pridejo v manjšem obsegu, nekateri se namreč bojijo okužb, drugim pomaga že pogovor. So prestrašeni, bojijo se za zdravje v družini, strah jih je izgube službe, skrbi jih za otroke, obremenjeni so z negotovo prihodnostjo.
"Psihiatri vzpodbujamo aktivno preživljanje dneva tudi v naravi, druženje. Soočamo pa se z omejitvami. Stiska je vedno večja in nekateri nimajo moči, da bi poiskali pomoč. Kljub okrnjenemu delovanju bolnišnic pa je urgentna pomoč vedno na voljo, tudi redne ambulante delujejo," sklene dr. Winkler Skaza.
Nujne nadaljnje raziskave
"Pojavila se je zaskrbljenost, da bodo imeli preživeli s covidom-19 večje tveganje za probleme z duševnim zdravjem, naše ugotovitve pa potrjujejo, da je temu verjetno res tako," je glede raziskave o povezavi med prebolelo boleznijo covid-19 in duševnimi boleznimi povedal psihiater na Univerzi Oxford Paul Harrison.
Kot je pojasnil dr. Michael Bloomfield, psihiater na univerzi University College London, gre to najverjetneje pripisati kombinaciji psiholoških stresorjev, povezanih s pandemijo, in fizičnih posledic, ki jih ima covid-19 na zdravstveno stanje bolnika.
Kateri procesi so tisti, ki povzročijo povečano tveganje za duševne bolezni, torej še ni znano, bi bilo pa treba to nujno preučiti, je izpostavil Harrison. Opozoril je, da je treba pričakovati val bolnikov, ki bodo potrebovali zdravljenje raznih duševnih motenj, na tem področju večinoma že tako podhranjeni zdravstveni sistemi pa se morajo na to pripraviti.
V raziskavi so prav tako ugotovili, da je pri ljudeh z že obstoječo duševno boleznijo za kar 65 odstotkov večja verjetnost diagnoze covida-19 kot pri tistih brez duševne bolezni. To je še okrepilo ugotovitve, da lahko covid-19 vpliva na možgane in duševno zdravje.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.