Neodvisna obdukcija smrti Georgea Floyda je pokazala, da je umrl zaradi "zadušitve zaradi trajajočega pritiska," je sporočil odvetnik njegove družine Ben Crump, poroča CNN.
'George je umrl, ker je rabil vdih. Potreboval je zrak'
Odvetnik družine pokojnega je namreč zahteval neodvisno obdukcijo. Uradna obdukcija je namreč ugotovila, da je Floyd umrl zaradi omamljenosti, šibkega srca in pridržanja. Možnosti, da je umrl zaradi zadušitve, potem ko mu je policist skoraj devet minut klečal na vratu, čeprav ga je prosil naj ga pusti, ker ne more dihati, poročilo ni omenjalo.
Neodvisno poročilo, ki ga je javnosti preko odvetnika sporočila družina, pa pravi, da je pritisk na Floydov vrat in hrbet vodil do prekinitve pretoka krvi v njegove možgane. Floyd je bil tako mrtev na kraju. "George je umrl, ker je rabil vdih. Potreboval je zrak, " je dejal njegov odvetnik.
Po ZDA še vedno divjajo protesti, ki jih je sprožila njegova smrt. Okolica Bele hiše v Washingtonu je podobna vojnemu območju, saj so vse zgradbe zabite z deskami, druge prebarvane z grafiti, čeprav bližnji McDonalds celo ostaja odprt. Newyorški guverner Andrew Cuomo pa je na svoji redni novinarski konferenci sporočil, da je v nedeljo zaradi covida-19 v državi umrlo le 54 ljudi, ampak opozoril, da se zaradi kršenja pravil socialnega distanciranja med protesti proti policijskemu nasilju obeta možnost ponovne krepitve pandemije.
Trump pozval guvernerje k ostrejšim ukrepom proti protestnikom
Ameriški predsednik Donald Trump je guvernerje ameriških zveznih držav po telekonferenci obtožil šibkosti in jih posvaril, da bodo izpadli kot tepci, če ne bodo bolj izkoristili nacionalne garde za zatiranje protestov, ki že teden dni divjajo po ZDA. Demokrat Joe Biden se medtem sestaja s temnopoltimi voditelji. Z njimi bi se rad sestal tudi Trump, vendar pa je aktivist Al Sharpton dejal, da ne ve, koga vabijo v Belo hišo, sam pa ne pozna nikogar, ki bi si v tem trenutku želel tja na fotografiranje s predsednikom, ki je na Twitterju pisal o streljanju na protestnike.
Trump je guvernerje na telekonferenci, ki so se je udeležili tudi policijski voditelji okaral, ker da niso dovolj odločni proti protestnikom. "Večina vas je šibkih," je glede na zvočni posnetek, ki so ga objavili ameriški mediji, dejal predsednik, ki so ga v času protestov pred Belo hišo skrili v predsedniški bunker.
Trumpa levi komentatorji, kot je nekdanji minister za delo ZDA Bob Reich kritizirajo, da praktično več ni predsednik, ker po tednu dni nasilja ni spregovoril razburkani javnosti, ampak zgolj tvita.
Protesti terjali življenja
Med protesti v Kentuckyju, ki so se odvili v sklopu protestov v ZDA, ki so izbruhnili po smrti 46-letnega temnopoltega moškega Georga Floyda, je umrl moški, poroča ameriška televizija CNN. Pripadniki policije in Nacionalne garde so se včeraj pozno zvečer, okoli polnoči, pripeljali na parkirišče pred trgovino Dino's Food Mart v mestu Louisville, kjer se je zbrala večja skupina protestnikov.
"Ko so začeli razganjati množico protestnikov, so odjeknili streli. Policisti in pripadniki Nacionalne garde so odgovorili nazaj, pod streli pa je umrla ena oseba," je danes zjutraj pojasnil predstavnik tamkajšnje policije Steve Conrad. Kot je še dodal, preiskava, kaj točno se je zgodilo, še poteka, pridržali so več oseb, ki jih bodo zaslišali, več pa naj bi bilo znanega jutri.
Sicer pa naj to ne bi bila prva smrtna žrtev protestov v ZDA: že v petek pozno zvečer naj bi bil v izgredih, ki so izbruhnili v Detroitu, ustreljen 19-letnik. Po poročanju CNN so ga prepeljali v bližnjo bolnišnico, kjer pa je zaradi hudih poškodb v soboto zjutraj umrl.
O dveh smrtnih žrtvah poročajo tudi iz Davenporta v Iowi. Kot poroča CNN, je poškodovan tudi policist. Tam se je zgodilo streljanje med protestniki in policisti. Zdravstveno stanje policista naj bi bilo stabilno. V streljanju v različnih incidentih so ustrelili štiri ljudje, dva sta umrla, so sporočile oblasti danes zjutraj.
S tovornjakom zapeljal v protestnike
V Minneapolisu, kjer je pred enim tednom zaradi brutalnega policijskega nasilja umrl Floyd, se prav tako še naprej vrstijo številni protesti, ki so se razširili po vseh ZDA in celo v London. Intenzivnost protestov ne pojenja, včeraj pa se je v Minneapolisu zgodil incident, za katerega je guverner Minnesote Tim Walz dejal, da je tako rekoč neverjetno, da se iz tega ni izcimila tragedija s številnimi smrtnimi žrtvami.
Voznik tovornjaka je namreč zapeljal v večjo skupino protestnikov, ki je korakala po avtocesti, ta je bila v času protestov sicer zaprta. Kot je razbrati s posnetkov, ki se delijo po družbenih omrežjih, je voznik podrl cestno oviro, nato pa zapeljal v skupino protestnikov, ki je sicer do takrat mirno protestirala. Večina protestnikov se je razbežala, manjša skupina pa je voznika nato izvlekla iz tovornjaka ter ga začela pretepati. Rešila ga je policija, a ga nemudoma aretirala. Kakšen je bil motiv tovornjakarja, po besedah Walza sicer še ni povsem jasno. Po prijetju so ga lažje poškodovanega odpeljali v bolnišnico.
Protestnike pred Belo hišo razgnali s solzivcem
Medtem so v najmanj 40 ameriških mestih zaradi protestov razglasili policijsko uro. Najprej so to storili v prestolnici, v Washingtonu, nato so policijske ure uvedli še v Miamiju, Los Angelesu, Atlanti, Chicagu, Philadelphii, Clevelandu, Dallasu, Richmondu in drugih mestih.
Po ZDA je mobiliziranih najmanj 5000 pripadnikov nacionalne garde, številne policijske sile pa so v nedeljo tajni službi pomagale okrepiti varovanje oblegane Bele hiše. Protesti pred rezidenco ameriškega predsednika sicer potekajo že tri dni, v nedeljo zvečer pa so se jih policisti odločili razgnati tudi s solzivcem.
Ameriški mediji poročajo, da so predsednika ZDA Donalda Trumpa v petek zvečer oziroma soboto zgodaj zjutraj za nekaj časa preselili v posebej zavarovan podzemni bunker Bele hiše. To je bil do zdaj največji varnostni ukrep v Beli hiši od terorističnih napadov na ZDA 11. septembra 2001.
Njegov predsedniški protikandidat Joe Biden je medtem obiskal prizorišče sobotnih protestov v Wilmingtonu, se sestal s temnopoltimi prebivalci soseske in jim dejal, da je nasprotovanje policijski surovosti pravilno in potrebno, vendar se ne sme spremeniti v nasilje.
Zažigajo avtomobile, ropajo trgovine
Vendar pa iz številnih ameriških mest poročajo o izgredih, uničevanju javne in zasebne lastnine, od uničevanja in ropanja lokalov do zažiganja avtomobilov. Policisti proti protestnikom uporabljajo tudi gumijaste izstrelke, protestniki pa proti njim mečejo, kar jim pride pod roke. Številni ljudje so ranjeni.
V nedeljo so policisti v teksaškem Austinu streljali z gumijastimi naboji na protestnike. Pri tem so zadeli nosečnico v trebuh, vendar takoj ukrepali, jo spravili na nosila in do reševalcev.
V New Yorku so policijski avtomobili goreli v soboto in nedeljo, župan Bill de Blasio pa še ni uvedel policijske ure, saj se je v soboto ukvarjal tudi z družinskim problemom. Na protestu v Greenwich Villageu so aretirali njegovo hčerko Chiaro, vendar jo hitro tudi izpustili.
V New Yorku in potem tudi v Los Angelesu je policijski avtomobil zapeljal v protestnike, ki so ga obmetavali s predmeti. Policija v Minneapolisu pa je odkrila zaloge zažigalnih sredstev, orožja in ukradenih vozil, s katerimi je nekdo na proteste vozil kamenje in drug material za obmetavanje policistov.
Floydov sin protestnikom: Ganjen sem, a ostanite mirni
Sin Georgea Floyda je medtem pozval k mirnemu demonstriranju in izogibanju nasilja. Kot je še dejal Quincy Mason Floyd v pogovoru za televizijo KBTX, ki spada pod okrilje CNN, je ganjen ob množičnem odzivu na očetovo smrt.
"Vsi prihajajo in mu izkazujejo ljubezen. Moje srce je ob vsem tem zelo ganjeno," je v televizijskem intervjuju priznal Floyd mlajši, a obenem protestnike pozval, naj ostanejo mirni. Quincy Mason Floyd sicer živi v mestu Bryan v Teksasu, kamor se je z mamo preselil pred 15 leti, in očeta ni videl že vrsto let. V nedeljo se je v Bryanu udeležil protestov, ki so tam potekali mirno.
Ameriški predsednik Donald Trump je v petek sporočil, da je po telefonu govoril z družino ubitega, podrobnosti pogovora pa ni razkril. Je pa Floydov brat Philonise Floyd v nedeljo za televizijo MSNBC povedal, da je bil pogovor "zelo hiter" in da mu predsednik ni dovolil do besede, na svoji spletni strani poroča CNN. "Ni mi dal možnosti, da kaj povem. Bilo je težko. Skušal sem govoriti z njim, on pa me je samo nekako odrival, kot da noče slišati, o čem govorim," je dejal in dodal, da mu je skušal povedati le, da želi pravico.
Žrtve nasilja tudi novinarji, do nedelje našteli najmanj 60 napadov
Novinarji, ki poročajo s protestov proti policijskemu nasilju po smrti temnopoltega osumljenca Georgea Floyda v Minneapolisu, so tudi žrtve nasilja. Napadajo jih tako policisti z gumijastimi naboji, solzivcem in gumijevkami kot protestniki s pestmi in raznimi predmeti. Do nedelje so v ZDA našteli najmanj 60 primerov nasilja nad novinarji.
V Minneapolisu, kjer so se protesti začeli, je zaradi gumijastega naboja v glavo na levo oko oslepela fotografinja Linda Tirado. Televizijsko ekipo MSNBC so policisti napadli dvakrat zapored in se niso zmenili za opozorila, da streljajo na novinarje. V petek so aretirali novinarsko ekipo televizijske mreže, za kar se je guverner Minnesote Tim Walz opravičil in zagotovil, da se to več ne bo dogajalo. A policisti so še naprej napadali tudi novinarje.
V soboto in nedeljo zjutraj so tako gumijasti naboji v Minneapolisu leteli tudi na televizijsko ekipo Reutersa, fotograf te agencije pa je ostal brez fotoaparata. Novinarja Minneapolis Star Tribuna Chrisa Serresa so policisti dvakrat zbili na tla in mu grozili, da ga bodo ustrelili, če se premakne. Pred tem so proti njemu uporabili solzivec in gumijaste naboje. Novinarka Los Angeles Timesa Molly Hennessey Fiske je sporočila, da so proti njej in več deset drugim novinarjem iz neposredne bližine uporabili solzivec, čeprav so se identificirali z novinarskimi izkaznicami.
Nasilje pa ni bilo omejeno le na Minneapolis. Newyorška policija je aretirala novinarja Huffington Posta in komentatorja televizije CNN, v Los Angelesu so policisti pretepli novinarja Lexisa Olivierja Rayja, v Detroitu so novinarje napadli s solzivcem.
Odbor za zaščito novinarjev je opozoril, da gre za nedopustne poskuse ustrahovanja novinarjev. Pozval je tudi oblasti po ZDA, naj policistom ukažejo, naj ne napadajo novinarjev temveč naj jim zagotovijo varno poročanje o protestih.
KOMENTARJI (648)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.