Vse se je začelo prejšnjo nedeljo zvečer – z bankovcem za 20 dolarjev. 46-letni George Floyd, ki je v času epidemije skupaj z več kot 40 milijoni drugih Američanov ostal brez službe, je v trgovino Coop Food v Minneapolisu prišel po zavojček cigaret. Plačal je z gotovino, aparat za preverjanje denarja pa je javil, da je bankovec ponarejen.
"Bil je naša redna stranka, vedno je bil prijazen, nikoli ni povzročal težav," je za televizijo NBC povedal lastnik trgovine Mike Abumayyaleh. A tisti večer je bila na blagajni mlada trgovka, pravzaprav še najstnica, ki je komaj začela delati v Coop Foodu. Floyda je videla prvič. "Ravnala je po protokolu, zato je, ker je detektor zapiskal, poklicala policijo," je pojasnil Abumayyaleh.
Po policijskem zapisniku naj bi trgovka poklicala na številko za nujne primere 911 minuto čez 20. uro. Da je od stranke zahtevala, naj ji vrne cigarete, a da Floyd, ki se ji je zdel "nekoliko pijan", tega ni želel storiti, navaja zapisnik.
Usodna aretacija
Le nekaj minut za tem, ob 20.08, je pred trgovino pripeljalo policijsko vozilo. Floyd je sedel v avtomobilu v bližini trgovine, skupaj še z dvema osebama. Policist Thomas Lane je izvlekel pištolo in Floydu ukazal, naj izstopi iz vozila. Zakaj je Lane ob aretaciji Floyda, ki ni bil oborožen, uporabil pištolo, minneapoliška policija zaenkrat še ni pojasnila.
Floyd ni želel izstopiti iz avtomobila, zato ga je Lane na silo izvlekel ven, Floyd pa se je temu upiral. Policist mu je na silo nataknil lisice in ga skušal spraviti v svoje vozilo. Po zapisniku je ob 20.14 Floyd padel na tla in zraven vpil, da noče v policijski avto, da je klavstrofobičen.
Lane je poklical okrepitve, na prizorišče so prišli še trije policisti, med njimi tudi 44-letni Derek Chauvin. Floyda so naposled le zvlekli v policijsko vozilo. Ob 20.19 je Floyd padel s policijskega vozila. Po zapisniku je bil še vedno v lisicah. Ležal je z obrazom, obrnjenim v tla, ko je policist Chauvin z levim kolenom pritisnil na njegov vrat. Več mimoidočih je s telefoni začelo snemati prizor, ki se je kasneje množično delil na družbenih omrežjih.
"Ne morem dihati"
Ta stavek je sopel Floyd, medtem ko je Chauvin kar osem minut in 46 sekund vztrajal s kolenom na njegovem vratu. "Prosim, prosim, prosim," je moledoval. V zadnjih trenutkih je v hudi stiski na pomoč klical svojo mamo.
Nato je postal neodziven. Na posnetkih incidenta so mimoidoči, ko je Floyd povsem utihnil, policiste začeli rotiti, naj vendar preverijo njegov srčni utrip.
Eden od štirih policistov, ki so prisostvovali dogodku, je to tudi storil. "Ničesar ne čutim," je ugotovil, medtem ko je s prsti pretipal Floydovo žilo. A kljub temu policisti še vedno niso reagirali.
Ob 20.27 je Chauvin le odmaknil koleno s Floydovega vratu. Nepomično žrtev so z rešilcem odpeljali v bližnji zdravstveni dom v okrožju Hennepin.
Uro kasneje je bil Floyd razglašen za mrtvega.
Floyd in policist Chauvin lani delala v istem nočnem klubu
Po poročanju ameriških medijev sta 46-letni George Floyd in njegov dve leti mlajši krvnik Derek Chauvin nekaj mesecev celo delala v istem nočnem klubu, nedaleč od prizorišča Floydove smrti. Oba naj bi bila zaposlena kot varnostnika – Chauvin je delo opravljal v nočnih urah, ko ni bil na dolžnosti, torej poleg svoje redne službe policista.
Šlo naj bi za diskoteko El Nuevo Rodeo Club. Kot je za ameriško tiskovno agencijo AP povedala lastnica kluba Maya Santamaria so s Floydom sodelovali nekaj mesecev, s Chauvinom pa 17 let.
Da ne ve, ali sta kdaj spregovorila kakšno besedo, niti to, ali sta sploh vedela drug za drugega, ko je prišlo do incidenta, je dejala lastnica kluba. "Zaposlene smo pogosto menjali, pa tudi sicer so se redko srečevali med sabo, delali so v različnih izmenah," je dejala Santamarijeva.
KOMENTARJI (617)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.