Ob smrti Silvia Berlusconija, brez katerega si ne moremo predstavljati italijanske politike zadnjih 30 let, se vrstijo odzivi tako iz domovine kot iz tujine.
Sožalno brzojavko je na Kvirinal poslal tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je z Berlusconijem izgubil enega zadnjih velikih prijateljev med evropskimi politiki. "Smrt Silvia Berlusconija pomeni nenadomestljivo izgubo in veliko bolečino," je zapisal in nadaljeval: "Vedno sem iskreno občudoval njegovo modrost, njegovo sposobnost, da tudi v najtežjih situacijah sprejema uravnotežene in daljnovidne odločitve. Ob vsakem najinem srečanju so izstopali njegova neverjetna vitalnost, optimizem in smisel za humor," je še dodal.
Berlusconi nikoli ni zmogel obsoditi ruskega napada na Ukrajino, dejal je le, da je zaradi Putinovega ravnanja razočaran. Februarja letos pa je razburil javnost, ko je krivdo za ukrajinsko vojno pripisal ukrajinskemu predsedniku Volodimirju Zelenskemu, češ da bi zgolj moral "nehati napadati avtonomni republiki v Donbasu".
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je na spletu izrazila žalost ob Berlusconijevi smrti. "Italijo je vodil v obdobju politične tranzicije in vse od tedaj oblikoval svojo ljubljeno državo," je zapisala. Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola pa je nekdanjega evropskega poslanca označila za borca, ki je vodil desno sredino in bil politični protagonist v Italiji in Evropi več generacij. "Hvala, Silvio," je dodala.
Papež Frančišek je njegovi družini poslal sožalno brzojavko, v kateri ga je označil za protagonista italijanskega političnega življenja, ki je "z energičnim temperamentom opravljal javne naloge". Madžarski premier Viktor Orban pa je zapisal: "Odšel je veliki bojevnik."
Pahor pohvalil avtentičnost in smisel za humor
Sožalje ob smrti bivšega italijanskega premierja je izrekel tudi nekdanji slovenski predsednik Borut Pahor. Poudaril je, da sta ne glede na njune različne politične poglede, postala dobra osebna prijatelja in da sta se pogosto slišala tudi po koncu premierskih mandatov. Pohvalil je tudi njegovo avtentičnost in smisel za humor.
"Italiji in družini Berlusconi izrekam iskreno sožalje ob smrti bivšega predsednika vlade. Posebej intenzivno sva sodelovala med leti 2008 in 2011, tako v okviru bilateralnih odnosov kot EU. Sčasoma sva postala tudi dobra osebna prijatelja. Zaradi svoje avtentičnosti in smisla za humor mi je bil zelo pri srcu. Ohranil ga bom v lepem spominu," je zapisal na spletu.
Pojasnil pa je tudi ozadje dogajanja iz leta 2010, ko je Berlusconi kot predsednik italijanske vlade podpisal poseben dekret, s katerim je zagotovil manjkajoče državne prispevke za slovensko manjšino v višini milijon evrov. Kot je zapisal, je po svoji izvolitvi za predsednika vlade na prošnjo slovenske manjšine prvič po telefonu poklical Berlusconija. "Prosil sem ga za razumevanje in pomoč. Rekel mi je: 'Dragi moj, tvojo fotografijo imam na zaslonu pred seboj. Če rečeš, da sem sicer starejši, a lepši od tebe, ugodim tvoji prošnji'. Jaz sem priznal, on pa je držal besedo," je pojasnil Pahor.
Zapis v spomin mu je posvetila tudi Evropska ljudska stranka (EPP), pod okriljem katere je Berlusconi deloval kor evropski poslanec. Predsednik SDS Janez Janša je objavil njegovo sliko in ob njej pripisal, da je bil vedno dober prijatelj Slovenije.
'Zbogom, predsednik'
V stranki Naprej Italija, ki jo je Berlusconi ustanovil leta 1994 in nato spet leta 2013 ter jo ves čas njenega obstoja vodil, so zapisali: "Želimo si, da te nikoli ne bi pustili oditi. Zbogom, predsednik." Dodali so podpis: tvoja politična skupnost.
Berlusconija so se spomnili tudi pri trenutno vladajoči stranki Bratje Italije, ki jo vodi predsednica italijanske vlade Giorgia Meloni. Ta se ga je spomnila tudi sama s posnetkom, na katerem je izpostavila, da je bil Berlusconi predvsem borec, ki se ni nikoli bal braniti svojih prepričanj, in da je bil zaradi tega poguma in odločnosti "ena najbolj vplivnih osebnosti v zgodovini Italije". "Z njim se je Italija naučila, da si nikoli ni treba postavljati omejitev. Naučila se je, da ji ni treba nikoli obupati. Z njim smo se borili, zmagali in izgubili številne bitke. Tudi zaradi njega bomo dosegli cilje, ki smo si jih zastavili skupaj. Zbogom, Silvio," je dejala o pokojnem dolgoletnem voditelju stranke Naprej Italija, ki sodeluje v njeni vladi.
"Velikanska bolečina. Enostavno hvala, predsednik, hvala, Silvio," pa je tvitnil zunanji minister Antonio Tajani, ki je bil Berlusconijeva desna roka.
Italijanski predsednik Sergio Mattarella ga je v izjavi označil za velikega političnega voditelja, ki je "zaznamoval zgodovino države in vplival na paradigme, običaje in jezik".
Poklonili so se mu tudi politični nasprotniki. Vodja glavne opozicijske levosredinske Demokratske stranke Elly Schlein je izpostavila, da se je z njegovo smrtjo končalo neko obdobje. "Vedno smo bili nasprotniki, vendar ostaja veliko spoštovanje do ene vodilnih osebnosti v zgodovini in političnem življenju države," je dejala v Nazarenu, kjer naj bi bilo danes srečanje nacionalnega vodstva Demokratske stranke. Dodala je, da so se v v znak spoštovanja ob njegovi smrti odločili, da srečanje preložijo.
Tudi senatorka slovenskega rodu Tatjana Rojc iz omenjene stranke ga je označila za vodilno osebnost Italije v zadnjih desetletjih. "Kontroverzni nasprotnik, v svetu priznana osebnost, je spremenil politiko in običaje," je sporočila.
Vodja opozicijskega Gibanja pet zvezd in nekdanji premier Giuseppe Conte je izpostavil, da je "razplamtel in polariziral javno razpravo kot nihče drug, da pa je treba priznati, da mu nikoli ni manjkalo poguma, strasti ali vztrajnosti".
Odzivi iz nogometnega sveta
Ne le v političnem in medijskem, Berlusconijeva smrt odmeva tudi v nogometnem svetu. Svojega nekdanjega lastnika so se spomnili pri klubu AC Milan. Zapisali so, da so globoko užaloščeni ob smrti nepozabnega Silvia Berlusconija, ter poslali tople objeme njegovi družini, sodelavcem in najbližjim prijateljem. Zapis so zaključili z besedami: "Hvala, predsednik, vedno boš z nami." Sožalje so izrekli tudi pri njihovem mestnem rivalu Interju.
Žalujejo tudi pri AC Monza, klubu, ki ga je Berlusconi kupil, ko je prodal Milan. "Praznine nikoli ne bo mogoče zapolniti. Vedno boš z nami. Hvala za vse, predsednik," so zapisali.
Z besedami "hvala, predsednik" je svoj zapis zaključil tudi Carlo Ancelotti, danes trener Reala, ki je na čelu Milana dvakrat osvojil Ligo prvakov. "Današnja žalost ne more izbrisati srečnih trenutkov, ki sva jih preživela skupaj," je zapisal in Berlusconija označil za ironičnega, lojalnega, inteligentnega in iskrenega človeka.
Objokani sporočili novico
Na zasebni televiziji Canale 5, glavni televizijski postaji Berlusconijeve skupni Mediaset, so voditelji v solzah objavili vest o smrti medijskega mogotca. "To je najhujša stvar, ki se je lahko danes zgodila," je z jokajočim glasom dejala voditeljica Federica Panicucci.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.