S slovenskega ministrstva za infrastrukturo so sporočili, da podpis memoranduma predstavlja nadgradnjo že sicer tradicionalno dobrih odnosov med državama tudi na področju energetike. "Slovenija in ZDA na področju energetike že vrsto let dobro sodelujeta, še posebno na segmentu analiz in načrtovanja integracije prenosnih sistemov za zemeljski plin in električno energijo, izmenjavi dobrih praks na področju kibernetske varnosti, okrepitvi prizadevanj za izboljšanje energetske učinkovitosti in uporabe obnovljivih virov energije," so dodali.
State Department je prav tako sporočil, da memorandum izboljšuje sodelovanje na področju energetske varnosti in utrjuje diplomatske ter gospodarske odnose med državama. V imenu ZDA je memorandum podpisal namestnik državnega sekretarja ZDA za nadzor nad oborožitvijo in mednarodno varnost Christopher Ford.
"ZDA in Slovenija sta partnerja na področju civilne jedrske energije od leta 1975, ko se je začela gradnja Westinghousove jedrske elektrarne v Krškem, ki regiji dobavlja čisto energijo vse od leta 1983," je ob tem sporočil State Department.
Ameriško ministrstvo za zunanje zadeve pojasnjuje, da so takšni memorandumi diplomatski mehanizem, ki utrjuje in širi strateške vezi med ZDA in partnerskimi državami z zagotavljanjem okvirja za sodelovanje pri vprašanjih civilne jedrske energije in sodelovanjem strokovnjakov iz vlade, industrije, nacionalnih laboratorijev in akademskih ustanov.
Več kot 40 let odličnega sodelovanja na področju civilne jedrske energije z ZDA je izpostavil tudi minister Vrtovec, ki je poudaril, da podpis memoranduma nikakor ne pomeni, da bi Westinghouse dobil preferenčno obravnavo za gradnjo drugega bloka Jedrske elektrarne Krško (Nek).
"To ne daje prednosti nobeni družbi. Preden se odločimo za drugi blok krške nuklearke, je potrebnih še veliko korakov. Med drugim dobiti vsa dovoljenja, ki jih zahtevajo okoljevarstveniki in tako naprej. Ti koraki niso tako enostavni in razpis bo tisti, ki bo odločil, katera družba bo prišla s tehnologijo. Ni politika tista, ki odloča, ampak stroka ter tender. Sem pristaš novega Neka, ampak je treba prej izpolniti vse predpogoje," je dejal Vrtovec in omenil med drugim odlagališče odpadkov.
Na sestanku z ameriškimi sogovorniki so govorili tudi o razvoju majhnih "modularnih" jedrskih reaktorjev, ki naj bi šli v uporabo do leta 2026. Vrtovec meni, da ima Slovenija veliko strokovnjakov, ki pri tem lahko kaj ponudijo.
"Zakaj ne bi bila Slovenija tista, ki naredi korak naprej. Naj sicer povem, da smo zavezani k razogličenju in sam sem pristaš tako imenovanega green deala in jedrska tehnologija je lahko velik doprinos k temu, da imamo zagotovljeno energetsko neodvisnost, hkrati pa smo prijazni do okolja," je dejal minister Vrtovec.
Poudaril je, da je zelo vesel podpisa memoranduma, ne glede na to, da pričakuje medijsko poročanje o tem, da so ga podpisali z odhajajočo vlado ZDA. "Gre za malce bolj strokovno stvar kot le politični dogovor. Ta sporazum ostane," je zagotovil minister in dodal, da ta memorandum ne bo končal v predalu z nastopom nove vlade ZDA. Poudaril je, kako zelo pomembno je, da je Slovenija energetsko neodvisna država in da lahko to neodvisnost dodatno zagotavlja z izvrstnimi strokovnjaki na področju jedrskega sodelovanja.
Sicer pa v State Departmentu ni bilo govora le o jedrski energiji, ampak tudi o drugih virih energije. Govorili so o možnosti sodelovanja glede oskrbe z zemeljskim plinom, pri čemer je Vrtovec omenil novo plinsko povezavo Madžarske in Slovenije, o čemer se še dogovarjajo, in upa, da bo dogovor hitro sklenjen. Govorili so tudi o Luki Koper, ki je strateška za zaledne države Slovenije in za zaveznike in bi lahko bila tudi za ZDA.
Američane skrbi, da je Evropa zelo odvisna od ruskega plina in poudarjajo pomen diverzifikacije. "Tudi o tem smo govorili. Slovenija je glede nafte in plina zelo odvisna od ene države in že ob obisku državnega sekretarja Mika Pompea v Sloveniji sem dal sporočilo in tudi danes, da mora Slovenija te vire diverzificirati. O tem, kakšne poti bomo ubrali, kasneje, ampak verjamem, da bomo dobili primerno rešitev, ki ne bo predraga za Slovenijo, zlasti za plin, ker je zelo drago, da smo odvisni le od ene države," je dejal minister, ki države poimensko ni posebej omenil.
Po besedah ministra so govorili tudi o drugih infrastrukturnih projektih, kot je drugi tir Koper–Divača, o hitri železniški povezavi s partnerskimi državami srednje Evrope. "Železniška infrastruktura je pomembna tudi za naše zaveznike. Tudi za vojaški transport in tu lahko ponudimo številne priložnosti," je dejal Vrtovec v izjavi za slovenske dopisnike ob koncu uradnega obiska v ZDA.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.