Minister za zunanje zadeve Anže Logar bo na povabilo državnega sekretarja ZDA Michaela Richarda Pompea v teh dneh obiskal Washington. Kot so sporočili iz zunanjega ministrtsva, je obisk namenjen nadaljnjemu "poglabljanju odnosov med Slovenijo in Združenimi državami Amerike, zgodovinskima prijateljicama, strateškima partnericama in zaveznicama v NATO". Ministra bosta izmenjala poglede na aktualna vprašanja skupnega interesa ter govorila o novih priložnostih za skupno sodelovanje.
Pompeo je 13. avgusta obiskal Slovenijo, kar je bil prvi dvostranski obisk ameriškega državnega sekretarja v naši državi po 23 letih. Povratni obisk ministra Logarja v Washingtonu bo tako utrdil redno medsebojno izmenjavo visokih obiskov v obeh prestolnicah ter nadalje prispeval k nadgrajevanju partnerstva in zavezništva med državama, so še napovedali na ministrstvu.
Je vlada za NEK2 izbrala Westinghouse?
Po naših informacijah bo Logarja v ZDA od 5. do 8. decembra spremljal tudi infrastrukturni minister Jernej Vrtovec, v predvidenem programu pa je med drugim zapisano, da bosta ministra podpisala memorandum o razumevanju v zvezi s strateškim civilnim jedrskim sodelovanjem.
Kot je znano, je jedrska elektrarna Krško opremljena z ameriško tehnologijo Westinghouse. Če bi se Slovenija odločila zgraditi drugi blok, bi bila ta v igri pri dobavi zanj. Ali to pomeni, da bo tisto, kar je tedanja opozicija očitala premierju Marjanu Šarcu, zdaj storila ta vlada?
Šarec je bil namreč deležen očitkov trenutno največje vladne stranke, da njegova naklonjenost gradnji drugega bloka krške jedrske elektrarne ni nepričakovana, temveč gre za skrbno načrtovan piarovski manever, za katerim stojijo lobiji. Projekt je namreč podprl le slaba dva meseca za tem, ko ga je ameriški minister Rick Perry odkrito nagovarjal k temu ter obenem lobiral za Westinghousovo tehnologijo. Na domačem terenu pa si medtem za drugi blok že vsaj desetletje prizadeva dolgoletni generalni direktor družbe Gen Energija Martin Novšak, ki je bil svoj čas tudi operater v kontrolni sobi krške nuklearke.
Zaradi povezave njegovega zavoda Iglu z Westinghousom pa je protikorupcijska komisija septembra lani pod drobnogled vzela tudi morebiten konflikt interesa Šarčevega tedanjega državnega sekretarja Damirja Črnčeca. Ta je za direktorico svojega zavoda Inštitut za globalno upravljanje imenoval Zvonko Truden, ki je hkrati tudi direktorica krške podružnice ameriške multinacionalke Westinghouse. Imenovanje naj bi bilo sporno predvsem zato, ker bi lahko Westinghouse v bodoče dobil več sto milijonov evrov vredne posle pri morebitni gradnji drugega bloka Nek.
Tudi o Luki Koper, obrambi, pandemiji covid-19 in 5G ...
Pogovori Logarja in Pompea se bodo, sodeč po programu, osredotočili na ključna vprašanja skupnega interesa, od dvostranskega in transatlantskega sodelovanja do regionalnih in globalnih vprašanj.
Slovenska stran bo izrazila zadovoljstvo nad aktualnim stanjem odnosov z ZDA, "ki so se v zadnjem času dvignili na novo raven po zaslugi okrepljenega skupnega sodelovanja obeh vlad na številnih vsebinskih področjih".
Slovenija, ki jo z ZDA povezuje zavezništvo v Nato, bo slednjo seznanila tudi z načrti vlaganja v obrambni sistem, kamor namenja 780 milijonov evrov investicijskih sredstev.
Slovenija in ZDA sta zvezani tudi k sodelovanju na področju kibernetske varnosti, kar odraža skupna izjava o varnosti 5G omrežij, ki sta jo državi podpisali 13. avgusta 2020, še piše v programu.
Nadalje, Slovenija meni, da je gospodarsko sodelovanje med državama uspešno, a z mnogimi neizkoriščenimi potenciali. ZDA so po izvoru kapitala tretji največji naložbenik v Sloveniji, s pomembno prisotnostjo v finančnem in drugih sektorjih. Ameriška stran izpostavlja geostrateški pomen Luke Koper, s čimer se odpirajo priložnosti na področjih infrastrukture in logistike, tako civilne kot vojaške. Državi izkazujeta proaktivni pristop na področjih informacijskih in telekominikacijskih tehnologij, digitalizacije in umetne inteligence.
Slovenska stran bo v Washingtonu izrazila tudi polno podporo krepitvi transatlantskega parnterstva, "ki se v spreminjajočih se globalnih razmerah kaže še bolj potrebno kot prej, zlasti za ohranitev na mednarodnem pravu temelječega globalnega reda in vodstvene vloge zahodnega sveta v globalnem svetu".
Kot prioritetno se kaže tudi celovito sodelovanje pri soočanju s pandemijo covid-19 in njenimi posledicami ter urejanje medsebojnih odnosov na področju tehnologije, trgovine in standardov. Slovenska stran bo sogovornike seznanila tudi s pripravami na predsedovanje EU v drugi polovici leta 2021.
KOMENTARJI (454)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.