Anže Logar se bo z Mikom Pompeom in pomočnikom ameriškega državnega sekretarja za evropske in evrazijske zadeve Philipom Reekerjem v State Departmentu srečal popoldne po ameriškem oziroma pozno zvečer po srednjeevropskem času.
To je prvi obisk slovenskega zunanjega ministra v State Departmentu od leta 2018, ko se je s Pompeom srečal tedanji vodja diplomacije Miro Cerar. Pompeo je bil sicer avgusta na obisku v Sloveniji, ko sta z Logarjem podpisala skupno izjavo o varnosti omrežja 5G.
Kot so sporočili z Ministrstva RS za zunanje zadeve (MZZ), je obisk namenjen poglabljanju odnosov med Slovenijo in ZDA, zgodovinskima prijateljicama, strateškima partnericama in zaveznicama v Natu.
Napovedali so, da bosta ministra izmenjala poglede na aktualna vprašanja skupnega interesa ter govorila o novih priložnostih za sodelovanje.
Srečanjema bo sledila izjava ministra Logarja za slovenske medije.
V torek so glede na sporočilo MZZ predvidena še druga dvostranska srečanja. Logar se bo tako med drugim v kongresu srečal še z ameriško demokratsko senatorko slovenskega rodu Amy Klobuchar iz Minnesote, ki je tudi botra skupine prijateljev Slovenije v senatu.
Podpis memoranduma o razumevanju glede strateškega civilnega jedrskega sodelovanja
Logarja bo spremljal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec, ki bo jutri podpisal memorandum o razumevanju v zvezi s strateškim civilnim jedrskim sodelovanjem. Kot je v nedeljo pojasnil Vrtovec, memorandum ni podlaga za kak konkreten posel, lahko pa služi kot katalizator za dodatno sodelovanje pri prenosu znanj in izkušenj.
Podpis memoranduma je predviden na State Departmentu, v imenu ZDA naj bi ga podpisal Reeker.
Minister Vrtovec je sicer na delovnem obisku v družbi državnega sekretarja Blaža Košoroka, so še sporočili z zunanjega ministrstva.
"S podpisom memoranduma si želimo okrepiti že sicer tradicionalno dobre odnose na področje energetike med državama z namenom povečanja energetske varnosti in blaginje ter krepitve skupne politične in gospodarske vezi," je ob odhodu v ZDA dejal minister Vrtovec. Ameriško-slovensko civilno jedrsko sodelovanje lahko igra ključno vlogo pri spodbujanju varne in zanesljive oskrbe z energijo Republike Slovenije in Nata ter za dosego ciljev razogljičenja, menijo na ministrstvu.
Memorandum tako ne pomeni podlage za posel pri izbiri tehnologije za morebitni drugi blok Nuklearne elektrarne Krško (Nek). Ameriška družba Westinghouse, ki je s tehnologijo opremila Nek, pa bi lahko bila v igri pri dobavi tehnologije tudi za drugi blok, če bi se Slovenija odločila zanj. Vlada je drugi blok sicer uvrstila na seznam pomembnih strateških projektov za okrevanje po koronski krizi, odločitev o gradnji pa naj bi bila sprejeta najkasneje do leta 2027.
Spomnimo ...
Kot je znano, je jedrska elektrarna Krško opremljena z ameriško tehnologijo Westinghouse. Če bi se Slovenija odločila zgraditi drugi blok, bi bila ta v igri pri dobavi zanj. Ali to pomeni, da bo tisto, kar je tedanja opozicija očitala premierju Marjanu Šarcu, zdaj storila ta vlada?
Šarec je bil namreč deležen očitkov trenutno največje vladne stranke, da njegova naklonjenost gradnji drugega bloka krške jedrske elektrarne ni nepričakovana, temveč gre za skrbno načrtovan piarovski manever, za katerim stojijo lobiji.
Da gre za načelno dogovarjanje in izmenjavo informacij, podpis dokumenta razume vodja oddelka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožef Stefan (IJS) Leon Cizelj.
ZDA lahko po Cizljevih besedah ponudijo veliko. Pri klasičnih jedrskih elektrarnah je izpostavil Westinghouse, ki je že prisoten v Krškem, a ob tem opozoril: "Američani so načrtovalci, razvijalci, ukvarjajo se z inženiringom, medtem ko se oprema v glavnem dela na Kitajskem."
Po Cizljevih besedah lahko ponudijo tudi male modularne reaktorje – te je slovenskemu političnemu vrhu lani poleti predstavil ameriški minister za energetiko Rick Perry, a so ti šele v povojih.
Strokovnjak z IJS sicer meni, da bi bilo za Slovenijo pametno, če bi se o dobavi tehnologije za drugi blok Neka načelno dogovarjala tudi z drugimi državami, ki lahko dobavijo tehnologijo. Kar zadeva klasične jedrske elektrarne, je tehnologijo mogoče dobiti le od Rusov, Kitajcev, Korejcev in Francozov.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.