Ukrajina

Ukrajinski general: Prebili smo prvo linijo

Zaporožje, 03. 09. 2023 09.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
M.P., STA
Komentarji
0

Po več tednih odstranjevanja min so ukrajinske sile naposled uspešno prebile prvo rusko obrambno linijo v bližini Zaporožja. Zdaj pa pričakujejo hitrejše napredovanje, ko bodo pritisnile na šibkejšo drugo linijo, pravi ukrajinski general, ki na območju vodi južno protiofenzivo, Oleksandr Tarnavskij. V regiji Odesa pa se je ponoči zgodil nov ruski napad z brezpilotnimi letalniki. Napad je bil usmerjen proti pristaniški infrastrukturi na Donavi, v njem pa sta bila ranjena dva civilista. Medtem pa se velik oblak dima vali tudi nad Sankt Peterburgom. Tam je namreč zagorelo skladišče nafte.

Ukrajinski brigadni general Oleksandr Tarnavskij, ki vodi južno protiofenzivo, je po nedavnem preboju spregovoril za Observer in povedal, da se njegove sile trenutno nahajajo med prvo in drugo obrambno linijo Rusije, kjer utrjujejo svoj nadzor nad ozemljem, ki so ga uspeli zajeti v nedavnih bojih. "V središču ofenzive zdaj zaključujemo z uničenjem sovražnih enot, ki ruskim silam zagotavljajo kritje ob umiku enot za njihovo drugo obrambno črto," je dejal.

Tarnavskij je ocenil, da je Rusija 60 odstotkov svojega časa in sredstev posvetila izgradnji prve obrambne črte, le 20 odstotkov pa jih je namenila drugi in tretji liniji. Meni namreč, da Moskva ni pričakovala, da se bodo ukrajinske sile prebile.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Preboj ukrajinskih enot je za več tednov upočasnilo ogromno minsko polje, ki so ga morali pred napredovanjem očistiti vojni inženirji. Medtem so ruske enote na drugi strani polja le "stale in čakale na ukrajinsko vojsko, z brezpilotnimi letali in granatami pa so od daleč napadale ukrajinska bojna vozila", je dejal.

A naposled so minsko polje očistili, Rusi pa so bili tako primorani sprožiti določene vojaške manevre. Rusija je po besedah generala takrat začutila pritisk ukrajinske vojske, saj je na območje prerazporedila tudi čete s frontnih linij v Hersonu in Limanu, pa tudi čete iz notranjosti Rusije. "Sovražnik je na območje vpoklical rezerve. In to ne le iz Ukrajine, temveč tudi iz Rusije. Prej ali slej jim bo zmanjkalo vseh najboljših vojakov, to pa nam bo dalo zagon za nove in hitrejše napade," napoveduje Tarnavskij.

General je v času vojne zaslužen za več impresivnih rezultatov v boju z ruskimi enotami. Septembra lani je postal poveljnik enot, ki so se borile za osvoboditev Hersona, dva meseca pozneje je bilo mesto osvobojeno. Na podoben napredek so upali tudi v poletni protiofenzivi, katere cilj je bil prodor proti Azovskemu morju, odrezati ruske enote v Hersonu od okupiranega Krima in drugih sil ter prekiniti njihove oskrbovalne linije. A namesto tega se je predor ustavil za več mesecev, kljub naraščanju števila žrtev pa se fronta ni kaj dosti spremenila, kar je krepilo nezadovoljstvo in kritike zahodnih zaveznic, ki so Ukrajini zagotovile orožje in usposabljanje.

Uničenje v regiji Zaporožje
Uničenje v regiji Zaporožje FOTO: Profimedia

A Tarnavskij odgovarja, da sam delo raje ocenjuje takrat, ko je končano. Zaveznikom pa se zahvaljuje za njihovo podporo. "Ko smo začeli s protiofenzivo, smo za razminiranje ozemelj porabili več časa, kot smo pričakovali," priznava in dodaja, da je bila tudi evakuacija ranjenih otežena. "Tudi to je zapletlo naše napredovanje."

Meni pa, da so ruske sile verjele, da se Ukrajini ne bo uspelo prebiti čez to obrambno linijo. Zdaj pa da so Rusi izgubili velik del svoje prednosti. "Med prvo in drugo obrambno črto je zelo velika razlika," je dejal in pojasnil, da druga linija ni tako dobro zgrajena. "Bližje kot je zmaga, težje je. Izgubljamo namreč najmočnejše in najboljše. Zdaj se moramo osredotočiti na določena področja in dokončati delo. Ne glede na to, kako težko nam je," je še dodal.

V Sankt Peterburgu gori skladišče nafte

Ruske oblasti so sporočile, da si na desetine gasilcev si prizadeva pogasiti požar, ki gori v skladišču nafte v Sankt Peterburgu. Videoposnetki z območja, objavljeni na družbenih medijih, prikazujejo velik oblak črnega dima, ki se dviga visoko v nebo, slišati je tudi eksplozije.

O požaru so prvič poročali okoli 11. ure po lokalnem času, je sporočilo rusko ministrstvo za izredne razmere. Ruska spletna stran Fontanka poroča, da je požar izbruhnil v skladišču nafte Ruči. Po poročanju CNN pa naj bi pri gašenju sodelovalo okoli 100 ljudi.

Vzrok za požar še ni znan, o žrtvah za zdaj ne poročajo. Informacij sicer nismo mogli neodvisno preveriti.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V ruskem napadu z droni v Odesi dva ranjena

V ruskem napadu z brezpilotnimi letalniki v regiji Odesa na jugu Ukrajine, ki je bil usmerjen proti pristaniški infrastrukturi na Donavi, pa sta bila ponoči ranjena dva civilista, so davi sporočile obrambne sile južne Ukrajine.

Kot so pojasnile ukrajinske letalske sile, je Rusija ponoči v Odesi izvedla več napadov z brezpilotnimi letalniki šahed iranske izdelave, ukrajinska protizračna obramba jih je od 25 uspela uničiti 22. Dodali so, da je bila zadeta pristaniška infrastruktura, zaradi česar je izbruhnil požar, ki pa so ga gasilci hitro pogasili.

Ukrajinske sile v Kupjansku
Ukrajinske sile v Kupjansku FOTO: AP

Ruska vojska je kasneje sporočila, da je ponoči z droni zadela ukrajinsko pristanišče Reni na Donavi na jugu Ukrajine. Tarča napada naj bi bila "skladišča goriva" v Reniju, ki leži v bližini meje z Romunijo, sicer članico zveze Nato. "Danes ponoči je ruska vojska izvedla skupinski napad z brezpilotnimi letalniki na skladišča goriva, ki jih uporabljajo za oskrbo vojaške opreme oboroženih sil Ukrajine v pristanišču Reni v regiji Odesa," je sporočila vojska, ki je dodala, da so bile vse tarče zadete.

Romunsko obrambno ministrstvo pa je danes ostro obsodilo ponavljajoče se ruske napade na ukrajinsko infrastrukturo ob Donavi blizu romunske meje. Ministrstvo "najostreje opozarja, da so ti napadi na civilne cilje in infrastrukturo v Ukrajini neupravičeni in v močnem nasprotju s pravili mednarodnega humanitarnega prava".

Potem ko je julija propadel mednarodni dogovor o izvozu ukrajinskega žita preko Črnega morja je Rusija okrepila napade na južni ukrajinski regiji Odesa in Mikolajiv, kjer se nahajajo pristanišča in infrastruktura, ki so ključnega pomena za prevoz žita.

Prejšnji mesec je preko začasnega koridorja prva civilna tovorna ladja iz Ukrajine preko Črnega morja kljub ruski blokadi prispela v Istanbul. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je v soboto sporočil, da sta začasni črnomorski koridor za žito prepluli še dve ladji.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12