28 tankov M-55S, ki so bili v rezervni sestavi Slovenske vojske, je zapustilo Slovenijo konec oktobra lani. Decembra je Ukrajina sporočila, da je s slovenskimi tanki sestavila novo brigado. Gre za 47. jurišno brigado. Ima okrog 2000 pripadnikov. Večinoma jo sestavljajo prostovoljci, ki so opravili vojaško usposabljanje in pozneje podpisali pogodbo. Brigada se je s slovenskimi tanki usposabljala v okolici Harkova. Kje se trenutno nahaja, ni jasno, glede na dostopne podatke o razporeditvi ukrajinskih sil pa je trenutno ni na vzhodnem in južnem bojišču.
M-55S je prvi tank, ki je bil pri nas nadgrajen po Nato standardih. V poznih devetdesetih letih je Slovenska vojska izraelskemu podjetju Elbit Systems in STO Ravne v Sloveniji naročila predelavo 30 tankov tipa T-55. Podjetji sta zadnji primerek dobavili leta 1999. Gre za nadgradnjo tanka T-55, ki so ga razvili konec druge svetovne vojne, služil pa je kot glavni bojni tank Sovjetske zveze. Tank je oborožen s topom kalibra 105 milimetrov, mitraljezom in sovprežnim mitraljezom. Poleg oborožitve je opremljen še s sistemom za vodenje ognja, protipožarnim sistemom, JRKB zaščito in sistemom za detekcijo laserskega obsevanja.
Forbes piše, da M-55S po modernih standardih ni več pravi tank, njegov oklep pa se kljub okrepljeni zaščiti ne more primerjati z modernimi vozili. Gre za "mobilni top", pravijo nekateri zahodni strokovnjaki. Ti 'mobilni topovi' so dobri za določene misije in slabi za nekatere druge, piše časnik. Najbolj ranljivi so na odprtem, zato jih verjetno poveljstvo ne bo uporabljalo za frontalne napade proti nasprotnikovim tankovskim formacijam in utrjenim položajem.
Po drugi strani pa časnik navaja, da njihova prednost tiči v urbanem bojevanju pri uničevanju strojničnih gnezd in podzemnih bunkerjev. "Predstavljajte si sistem mobilnega topništva kot urbana vozila za rušenje, katerih glavna naloga je pomagati pehoti, ko ta ne more nadaljevati preboja." Morda je zato lahko pričakovati, da se bodo slovenski tanki v bližnji prihodnosti pojavili v urbanih okoljih na vzhodu države, kjer potekajo najhujši boji.
"V skladu z ameriško doktrino mobilni top pomaga pehoti napredovati skozi naselja," sta v eni od analiz zapisala podpolkovnik ameriške vojske Ben Ferguson in stotnik vojske Lennard Salcedo.
Slovenski tank M-55S primerjajo z ameriškim mobilnim topniškim sistemom M1128 iz družine oklepnih vozil Stryker.
"Ko bo ukrajinska vojska končno začela svojo dolgo pričakovano protiofenzivo, bo naletela na mnoga mesta, ki jih obvladuje ruska vojska. Če bi 47. jurišna brigada sledila zahodni doktrini, bi razporedila svojo pehoto v več fazah, začenši na obrobju mesta. Ranljivejši Panthera T6 in MaxxPros bi odložilI svojo pehoto, ki bi nato napredovala v mesto skupaj s težjimi Bradleyji. Nato bi oklepniki napredovali od križišča do križišča pod pehotnim spremstvom, Bradleyji pa bi utrjene položaje napadali s 25-milimetrskim topom. Če bi bili položaji preveč utrjeni za Bradleyje, bi napadalci nato poklicali na pomoč M-55S, ki bi opravil delo s 105-milimetrskim topom," potek napada 'iz učbenika' opisuje publikacija.
Boljši od ruske različice?
Na bojišče sicer prihajajo tudi ruski T-55. Dekonzervacija zastarelih vozil, ki so jih upokojili v osemdesetih letih, je najbrž ruskih poskus, da pokrije številne tankovske izgube, a hkrati tudi poveča svojo ognjeno moč. Forbes se sklicuje na ruskega strokovnjaka, ki je za Volya Media dejal, da gre za "potrošno robo".
Ruske sile naj bi v skladiščih imele na voljo precej več modelov tanka T-55, kot jih ima Ukrajina. Pa vendar, po navedbah Forbesa naj bi bilo uporabnih le okrog 250. Primerjava ruskega T-55 z ukrajinsko različico T-55 kaže, da je prvi v slabšem položaju, ocenjujejo. "Kijev lahko pošlje svoje tankiste v slovenskih M-55 v boj in hkrati pričakuje, da se bodo vrnili živi, medtem ko je sedenje v ruskem T-55 v večjem spopadu praktično podpis smrtne obsodbe."
Sovjetska različica tanka T-55 tehta 40 ton in ima delno stabiliziran 100-milimetrski top D-10T, dizelski motor s 500 konjskimi močmi in 200-milimetrski oklep, ki je seveda več kot ranljiv za vse moderne protitankovske sisteme. Strelec zre skozi namerilnik TSh-2-22, ki za delo ponoči potrebuje polinfrardeči reflektor, ki izda položaj tanka.
Ali ima tudi ruska vojska namen modernizirati tanke T-55 pred uporabo na bojišču, uradno ni znano. So pa nekateri viri poročali, da se je že pojavila njihova modernejša različica.
Nekdanji ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je sicer dejal, da bo Rusija letos izdelala 1500 novih tankov. Mnogi sicer dvomijo o izpolnitvi cilja, pri tem pa omenjajo predvsem posledice zahodnih sankcij.
KOMENTARJI (100)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.