Politično gibanje "Vjera, narod, država" je sredi lanskega leta osnoval nekdanji selefijski daija Sanin Musa, gibanje pa je zgrajeno na temeljih islama. Po besedah Muse je namenjeno "vernikom, ki vedo, kaj sta narod in država, in domoljubom, ki se obračajo k veri", je junija lani dejal za bosanske medije.
Nekaj deset njihovih pripadnikov se je danes zbralo pred slovensko ambasado v Sarajevu, pri čemer so nosili zastave prve neodvisne BiH iz leta 1992. Ta ima na beli podlagi modri ščit s šestimi zlatimi lilijami, ki se nahajajo ob beli poševni črti.
Vprašanja smo naslovili tudi na slovensko ambasado v Sarajevu, a odgovora še nismo prejeli.
Na protest se je na družbenih omrežjih odzval premier Janez Janša in zapisal, da se "v Sloveniji z razpadom SFRJ ne ukvarjamo več od leta 1991". "Ostalim državam, ki so nastale na njenem ozemlju, želimo mir in napredek ter EU perspektivo. SLO in drugi ekstremisti, ki sejejo kaos, pa le škodijo," je dodal.
Spomnimo, da je v začetku tedna izbruhnila novica, da naj bi slovenski premier Janša predsedniku Evropskega sveta Charlesu Michelu posredoval t. i. non-paper. Domnevni dokument naj bi na novo zarisoval meje na Balkanu, predvideval pa naj bi tudi razpad Bosne in Hercegovine. Večino Republike Srbske bi glede na dokument, ki ga je pred dnevi objavil portal Necenzurirano, priključili Srbiji, večinsko hrvaške kantone BiH pa Hrvaški. Domnevni dokument naj bi poleg tega predlagal združitev Kosova in Albanije.
Domnevni dokument je veliko prahu dvignil v Evropi, predvsem pa na Balkanu. Vrstila so se opozorila pred nevarnostjo tovrstnih idej in spreminjanjem meja na Balkanu.
Iz predsedstva BiH v petek potrdili, da je Janša bošnjaškega člana predsedstva Šefika Džaferovića v telefonskem pogovoru obvestil, da non-paper, ki bi ga bilo mogoče povezati s slovensko vlado in bi vseboval spremembe meja ali spodkopavanje ozemeljske celovitosti BiH, ne obstaja.
Je pa obstoj idej spreminjanja meja v petkovi oddaji Volitve 2021 potrdil albanski premier Edi Rama in priznal, da je o tem govoril "s predsednikom vlade Slovenije že pred časom." Govorila sta na splošno o idejah, je na nadaljnja povpraševanja novinarja odgovoril Rama ter dejal še, da je dokument, ki se je pojavil, videl, a da nima nobenega komentarja o tem.
Janša je na družbenih omrežjih to komentiral z besedami, da "ne z albanskim predsednikom vlade, ne s kom drugim nisva risala ali obravnavala nobenega zemljevida razdeljene Bosne". "Nazadnje sem zemljevid z v vojni razdeljeno BiH imel pred sabo maja 1993 na obisku v Pentagonu, ko smo iskali rešitve za zaustavitev oboroženih spopadov."
S predsedstvom BiH naj bi se pred dobrim mesecem dni o možnosti mirnega razhoda te večnacionalne države pogovarjal predsednik Borut Pahor, ki pa je v petek za medije nato dejal, da ostro zavrača ideje o spremembah meja, da podpira širitev EU na Zahodni Balkan ter da podpira širitev EU. Povedal je, da z dokumentom non-paper ni seznanjen ter da se o njem tudi ni pogovarjal s predsednikom vlade.
Hrvaški premier Andrej Plenković je konec tedna dejal, da se je z vsebino domnevnega dokumenta seznanil iz slovenskih medijev. Predsednik Zoran Milanović pa ga je označil za "veliko sranje" in izrazil upanje, da ni prišel iz Slovenije, saj jo spoštuje. "Ko gre za mirno razdružitev BiH, je to tako neresna in nevarna tema, da je ne gre niti omenjati v non-paperju, kdorkoli je to naredil," je dejal novinarjem.
KOMENTARJI (327)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.