Kot poročajo hrvaški mediji, je ob 12. uri za eno uro svoja vrata zaprla večina Petrolovih bencinskih črpalk z izjemo tistih, ki se nahajajo na avtocestah in v pristaniščih. Prav tako so prodajna mesta odprta za interventne službe – policijo, gasilce in reševalna vozila.
Hrvaški minister za gospodarstvo in trajnostni razvoj Davor Filipović se je medtem dopoldne sestal z upravo Petrola. Po koncu sestanka je na novinarski konferenci dejal, da mu je vodstvo podjetja predstavilo sklepe skupščine, od države pa zahtevajo zvišanje marž in odpravo regulacije cen.
Če hrvaška vlada ne bo spremenila ukrepov, so napovedali vložitev tožbe."Nad ravnanjem Petrola sem neprijetno presenečen, ker sem komuniciral z Ino, moji sodelavci pa z njimi. Marža na Hrvaškem je enaka kot v Sloveniji. Želijo, da je okoli ene kune, trenutno pa znaša približno 75 lip. Petrol govori, da težko posluje, a so v prvih 9 mesecih ustvarili skoraj 100 milijonov evrov dobička, kar dokazuje, da niso v takšnih težavah," je dejal Filipović.
Zaprtje črpalk je označil za slabo potezo, ki ne bo ostala neopažena. "Zakaj tega ne naredijo v Sloveniji? Imajo enako maržo in zagotovljene zadostne količine. Ne bomo dovolili, da bi kdor koli segel globoko v žepe naših državljanov," je bil oster hrvaški minister.
Petrol je v pojasnilu včeraj zapisal, da ukrep zaprtja črpalk ni uperjen proti strankam."Zvestim strankam se vnaprej opravičujemo, ker bomo rekli NE interventnim ukrepom na cene goriva, ki ogrožajo zanesljivo in stabilno oskrbo z gorivom." V nadaljevanju so poudarili, da so se znašli v "nevzdržni" situaciji. "V to smo prisiljeni, svetujemo vam, da načrtujete točenje goriva."
Hrvaška vlada se, kot trdijo, ne zmeni za njihova opozorila, breme regulacije pa nosijo izključno trgovci z naftnimi derivati. Prilivi v državni proračun od prodaje naftnih derivatov medtem ostajajo nespremenjeni, dodajajo. "Za to potezo smo se odločili, da bi našli skupni jezik z državo, vnaprej zagotovili stabilno oskrbo z naftnimi derivati, zaščitili več kot 2.173 delovnih mest in vam omogočili prihodnje obiske prodajnih mest Petrol in Crodux."
Danes je uprava Petrola dodatno pojasnila, da so od 7. februarja letos, ko je hrvaška vlada začela regulirati maloprodajne cene, prisiljeni prodajati naftne derivate z negativno maržo. Škoda, ki so jo utrpeli zaradi regulacije, za leto 2022 znaša 45,6 milijona evrov. Če se bodo ukrepi nadaljevali, bo škoda v prihodnjem letu narasla na 68 milijonov.
Dodali so, da so hrvaško vlado že večkrat pozvali k spremembi nesorazmernih ukrepov, danes pa se je odvilo že šesto srečanje z ministrom. Ob obstoječi uredbi v prihodnje ne bo več mogoče oskrbovati hrvaškega trga z naftnimi derivati, so še opozorili.
Zaradi večmilijonske škode Petrol z odškodninsko tožbo grozi tudi Sloveniji. Delničarji družbe Petrol so se včeraj seznanili s številkami poslovanja, ki kažejo, da je regulacija cen Petrolu na vseh trgih, kjer je navzoč, povzročila za 194,1 milijona evrov škode, skupna škoda zaradi regulacije vseh energentov znaša 210 milijonov evrov.
KOMENTARJI (302)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.