Zahtevo za sklic skupščine sta vložili družbi Vizija holding in Vizija holding ena, ki ju vodi poslovnež Dari Južna. "Gre za neupravičen ukrep," je na skupščini, na kateri je bilo zastopanega 72,9 odstotka kapitala, o regulaciji cen dejal Južna. "Zaradi regulacije je imel Petrol v prvem polletju za 100 milijonov evrov izpada dobička iz poslovanja, hkrati pa je država pobrala za 97 milijonov evrov več dajatev, ker so regulirane cene izkoristili vozniki v tranzitu, prebivalci z druge strani meje in verjetno tudi kakšni špekulanti," je izračunal Južna.
Izračuni Petrola so še višji. Kot je povedala predsednica uprave Nada Drobne Popović, je škoda zaradi regulacije cen pogonskih goriv v Sloveniji v prvi polovici tega leta ocenjena na 106,9 milijona evrov, na Hrvaškem pa od lanskega oktobra doslej na 45,6 milijona evrov. Skupno vsoto škode zaradi regulacije vseh energentov na vseh trgih v letu 2022 je ocenila na 210 milijonov evrov. Prihodnje leto pa, če ne bo ustreznih interventnih zakonov, bi se škoda utegnila povzpeti na 248,1 milijona evrov.
V Sloveniji se je vlada letos spomladi najprej odločila regulirati cene pogonskih goriv sredi marca, ko je določila najvišjo dovoljeno cene tako v malo- kot veleprodaji. "Cene je določila tako nizko, da Petrol ni pokril niti nabavnih stroškov goriva," je povedala in izpostavila, da je vlada konec marca sprejela sklep, s katerim se je zavezala, da bo po izteku regulacije za čas trajanja ukrepa določila nadomestilo podjetjem, ki jim je bila z regulacijo povzročena škoda. "Vlada se tega ni držala," je opozorila.
Regulacija cen je veljala do konca aprila, nato jo je vlada za bencinske servise izven avtocest in hitrih cest ponovno uvedla za čas od 11. maja do 20. junija. Zdajšnjo metodologijo določanja cen goriv na slovenskem trgu je sicer Drobne Popovićeva ocenila za primerno.
Uprava si je ves čas prizadevala za dialog in iskanje rešitev. "Na gospodarsko ministrstvo smo posredovali 19 dopisov na to temo, maja smo vladi posredovali zahtevek za povračilo škode za prvo obdobje regulacije in nato julija še enega za obe obdobji skupaj," je povedala predsednica uprave. V začetku decembra so imeli sestanek z gospodarskim ministrom Matjažem Hanom, a se je ta končal brez rešitve
Če spora ne bodo rešili na miren način, sledi vložitev odškodninskih tožb
Na Hrvaškem so cene pogonskih goriv regulirane skorajda ves čas od lanskega oktobra in tudi tam so vlado večkrat opozorili, da to ogroža njihovo poslovanje. "Vladne uredbe so neustavne in nezakonite," je povedala hrvaška odvetnica Belinda Čačić.
Odvetnik Tomaž Ilešič je dodal, da ukrep slovenske vlade ni bil v skladu z Zakonom o kontroli cen, saj bi moralo biti določeno tudi nadomestilo za nastalo škodo. Poleg tega ni bil nujen, saj bi morali najprej poskusiti zajeziti rast cen z zmanjšanjem javnih dajatev, in ni bil sorazmeren, saj je bilo celotno breme zvišanja cen naftnih derivatov preneseno na podjetje.
Uprava bo zdaj najprej vložila predlog za mirno rešitev spora pred državnim odvetništvom, v Sloveniji že v prvem tednu januarja, na Hrvaškem pa predvidoma do 15. januarja. Če ne bodo uspešni, bosta sledili vložitvi odškodninskih tožb pred Okrožnim sodiščem v Ljubljani in Gospodarskim sodiščem v Zagrebu.
Naj se upravo Petrola v primeru neodzivnosti obeh vlad pozove, da se posluži sodne poti, je v nasprotnem predlogu zapisalo tudi Vseslovensko združenje malih deležnikov. Toda predsednik skupščine Uroš Pogačnik tega predloga ni dal na glasovanje, saj ni bil vložen pravilno, poleg tega je odločitev o sprejemanju ukrepov v pristojnosti uprave in ne skupščine, je pojasnil. Petrol namerava vložiti tudi pobudo za oceno Zakona o kontroli cen v delu, ki vladi le omogoča določitev primernega denarnega nadomestila podjetjem, ki bi jim lahko ukrep povzročil občutno škodo.
S problematiko nameravajo seznaniti Evropsko komisijo, Drobne Popovićeva pa je še povedala, da bo uprava prisiljena sprejemati tudi odločitve, ki bodo šle v smeri zaščite premoženja Petrola. Med drugim razmišljajo o prenehanju prodaje tistih energentov, kjer ne zmorejo pokrivati stroškov. "Seveda si tega ne želimo," je dejala in dodala, da pa bo "treba krčiti obseg poslovanja, če ne želijo pripeljati Petrola 'na kant' oz. pripeljati do točke, ko bi moral zaprositi za dokapitalizacijo". Ker je preveč odprtih vprašanj, tudi še niso sprejeli poslovnega načrta za leto 2023.
Na ministrstvu za gospodarstvo pa odgovarjajo, da zakon v tem primeru ne nalaga povrnitve škode, da pa se lahko država za to vseeno odloči. A najprej bo treba določiti kriterije, dobavitelji pa bodo morali predložiti vsa dokazila.
Delničarji so se seznanili tudi s poslovanjem hčerinske družbe Geoplin. Za to je bilo leto 2022 zaradi vojne v Ukrajini in zmanjšanih dobav ruskega plina zelo nepredvidljivo in spremenljivo ter je novembra od Petrola dobila 50 milijonov evrov likvidnostnega posojila, nato pa so delničarji na skupščini ocenili, da dokapitalizacija ni potrebna.
Škoda iz naslova poslovanja z ruskim Gazpromom je do konca novembra ocenjena na 117 milijonov evrov, in sicer zaradi nedobavljenih količin plina, izgubljenih dobičkov, nezmožnosti varovanja prodajnih pozicij ter nadomestnih dobav. Škoda nastaja Geoplinu tudi v decembru, je opozorila predsednica uprave. Del tega zneska je pobotan, preostanek terjajo od Gazproma.
Direktor Geoplina Matija Bitenc je na skupščini potrdil, da je Gazprom z decembrom ustavil dobavo plina Geoplinu. Sicer pa bo Slovenija z januarjem skladno z nedavno sklenjeno pogodbo začela dobivati plin iz Alžirije, za to naj bi bilo že vse pripravljeno.
Petrol v sredo v enourno opozorilno zaprtje poslovalnic na Hrvaškem
Na Hrvaškem bo Petrol v sredo med 12. in 13. uro zaprl večino svojih prodajnih mest, s čimer želi hrvaško vlado opozoriti na nujnost oblikovanja drugačne rešitve za regulacijo cen naftnih derivatov. Kot poudarjajo, oskrba z energenti sicer še ni ogrožena, a se lahko to v primeru nadaljevanja takšne regulacije spremeni.
Kot je v izjavi po današnji skupščini delničarjev Petrola v Ljubljani povedala predsednica uprave Nada Drobne Popovič, bodo nemoteno obratovali le tisti bencinski servisi, za katere je Petrol podelil koncesijo. "Gre za apel vladi, da bo treba sesti za skupno mizo in najti način zanesljive oskrbe v prihodnjem letu," je dejala. Trenutna regulirana marža jim namreč po njenih besedah že letos ni omogočila pokritja stroškov in je povzročila 45,6 milijona evrov izgube. Zagotovitev oskrbe so jim tako omogočile le dolgoročne pogodbe.
Ob tem je Drobne Popovič spomnila na težave na Madžarskem v začetku meseca, ko so zaradi pomanjkanja goriva na bencinskih servisih nastale dolge čakalne vrste. "Če je trg predolgo reguliran, lahko v pogojih, kot so danes, namreč regulacije privedejo do motenj z oskrbo z naftnimi derivati," je dejala. Na Hrvaškem dobave po njenih besedah trenutno še niso pod vprašajem, želijo pa vlado opozoriti, da je treba ukrepati, preden se to zgodi.
V Sloveniji zanesljivost oskrbe medtem ni ogrožena. Če bi vlada ponovno določila najvišjo dovoljeno maloprodajno ceno goriv in hkratno obveznost njihove prodaje, pa se to lahko spremeni, je dodala Drobne Popovič. Maloprodajne cene goriv se pri nas namreč vsakih 14 dni izračunavajo na podlagi vnaprej znane formule, na Hrvaškem pa vlada najvišje dovoljene cene vsakih 14 dni določi z uredbo.
Na hrvaškem liter 95-oktanskega bencina na bencinskih servisih zunaj avtocest trenutno stane 9630 kun oziroma 1,28 evra, liter dizla pa 10.840 kun oziroma 1,44 evra. V Sloveniji sta ceni pri 1,242 oziroma 1,467 evra.
KOMENTARJI (370)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.