Tujina

Papež Frančišek nad korupcijo v Vatikanu: vrednost daril omejena na okoli 40 evrov

Rim, 30. 04. 2021 18.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Tina Švajger, STA
Komentarji
23

Sveti oče se je odločil narediti konec vatikanski korupciji. Izdal je odlok, na podlagi katerega bodo morali kardinali in drugi visoki cerkveni uradniki poslej podrobno razkriti vsa finančna sredstva. Prav tako bodo morali zavrniti večino daril – nič več ne bodo smeli sprejemati daril v vrednosti več kot 40 evrov. "Po Svetem pismu je zvestoba v majhnih stvareh povezana z zvestobo v pomembnih stvareh," je stavek, s katerim se začenja novo papeževo pismo.

Kardinali in drugi cerkveni uradniki bodo odslej morali podrobno razkrivati vsa finančna sredstva, ki jih imajo, ter zavrniti večino daril. (Fotografija z imenovanja novih kardinalov.)
Kardinali in drugi cerkveni uradniki bodo odslej morali podrobno razkrivati vsa finančna sredstva, ki jih imajo, ter zavrniti večino daril. (Fotografija z imenovanja novih kardinalov.) FOTO: AP

V prizadevanju za boj proti korupciji v najvišjih vrstah Rimskokatoliške cerkve je papež Frančišek izdal nov odlok, na podlagi katerega bodo morali vodilni menedžerji in visoki cerkveni uradniki v Vatikanu, vključno s kardinali, redno razkrivati izpiske svojega finančnega stanja. Prav tako bodo morali poslej zavrniti vsa darila v vrednosti več kot 50 dolarjev (41,24 evra).

Vatikan je uvedel protikorupcijski zakon za vodilne predstavnike, ki med drugim kardinalom prepoveduje sprejemanje daril, ki so vrednejša od 40 evrov. Prav tako vodilni predstavniki Vatikana poslej ne bodo smeli posedovati premoženja v davčnih oazah ter vlagati v podjetja, ki delujejo v nasprotju z naukom Cerkve.

S ciljanjem na velike in manjše 'finančne zadeve' – od nepremičnin in naložb do daril, povezanih z delom, ki jih prejme kdorkoli od zaposlenih v Vatikanu – namerava papež "uskladiti Cerkev z najboljšimi praksami boja proti korupciji in finančne preglednosti".

"Po Svetem pismu je zvestoba pri majhnih stvareh povezana z zvestobo pri pomembnih. Tako kot je nepoštenost v zadevah z majhnimi posledicami povezana tudi z nepoštenostjo v pomembnih zadevah," je ob tem zapisal papež in navajal Lukov evangelij.

Odlok je bil podan v apostolskem pismu pod papeževim pravnim pooblastilom ter dodan pravilom, ki urejajo rimsko kurijo, odgovorno za vsakodnevno vodenje Cerkve.

Papež Frančišek je izdal odlok za boj proti korupciji v Vatikanu.
Papež Frančišek je izdal odlok za boj proti korupciji v Vatikanu. FOTO: AP

Odlok prav tako zahteva, da vse višje vodstvo in vatikanski upravniki podpišejo izjavo, v kateri navedejo, da zaradi zločinov, ki vključujejo korupcijo, goljufije, izkoriščanje mladoletnikov, trgovino z ljudmi, terorizem, pranje denarja in davčno utajo, še nikoli niso bili v preiskavi. Zagotoviti morajo, da jim zaradi s tem povezanih kaznivih dejanj še nikoli niso sodili in jih posledično spoznali za krive ali nedolžne. Izjavo bodo morali vsaki dve leti 'posodobiti', poroča The New York Times.

Konec 'skrivanju' denarja v davčne oaze

Osebju, zaposlenemu na višjih položajih, so odslej prepovedana nakazila denarja v davčne oaze ali podjetjem s sedeži v državah, znanih po pranju denarja. V lasti ne smejo imeti nobenih premičnin, ki bi bile kupljene s sredstvi iz nezakonite dejavnosti, prav tako je prepovedano vlaganje v nepremičnine z denarjem, ki bi izhajal iz kakršnihkoli kaznivih dejanj. Z novim odlokom cerkveni uradniki ne morejo več posedovati delnic ali deleža v podjetjih, katerih politika delovanja je v nasprotju s cerkveno družbeno doktrino.

V zadnjem finančnem izkazu je vatikanska banka sicer navedla, da se je v svojih politikah upravljanja in naložb zavzela za "etična in družbena načela katoliškega nauka". Številne nacionalne škofovske konference, vključno s Konferenco katoliških škofov ZDA, so sprejele podobne smernice.

Višina daril, ki jih še lahko sprejmejo cerkveni uradniki, bo odslej omejena na nekaj več kot 40 evrov.
Višina daril, ki jih še lahko sprejmejo cerkveni uradniki, bo odslej omejena na nekaj več kot 40 evrov. FOTO: Thinkstock

Kljub temu da je nedavno izdal vrsto dokumentov, ki urejajo etične naložbe, "pa je očitno papež hotel še bolj neposredno in eksplicitno omejiti vedenje posameznikov", meni Mauro Magatti, ki poučuje v Centru za antropologijo religije in kulturnih sprememb na milanski univerzi Svetega srca.

Iz papeževega apostolskega pisma, ki so ga objavili v četrtek, še izhaja, da bodo morali vodilni predstavniki Vatikana podati izjavo, da proti njim ne poteka preiskava zaradi terorizma, pranja denarja ali davčne utaje oziroma da zaradi tega niso bili pravnomočno obsojeni. Tovrstno izjavo bodo morali podpisati vsaki dve leti po imenovanju. Prav tako bodo morali potrditi, da nimajo, tudi ne prek posrednikov, gotovine, delnic ali deleža v podjetjih v državah, ki so na seznamu držav z velikim tveganjem za pranje denarja. Vatikanski sekretariat za gospodarstvo bo lahko preverjal resničnost izjav. Kdor bo podal lažno izjavo, mu grozi, da ga bodo odpustili, Vatikan pa bo v tem primeru lahko zahteval odškodnino.

Posli, ki prehajajo etične meje, bi lahko vključevali orožarsko industrijo ali denimo izkoriščanje mladoletnih oseb. "Seznam je dolg in ni natančne opredelitve, vključuje pa številne dejavnosti, ki so v mnogih primerih zelo donosne," razlaga profesor Magatti.

Bolj neposreden je odlok, ki se nanaša na darila. Kot rečeno, vsem zaposlenim v Vatikanu odslej tako ni več dovoljeno prejemanje daril v vrednosti več kot 40 evrov ali približno 50 dolarjev. Omejitev pri darilih, pravi Magatti, je pravzaprav razkrila, da papež razume, da bi lahko bila "meja med darilom in korupcijo zelo tanka".

Pomembno je, da omejitve veljajo za vse v višjem vodstvu Vatikana, ne samo za tiste, ki delajo v finančnem sektorju, poudarja Carlo Marroni, ki o Vatikanu poroča za ekonomski dnevnik Il Sole 24 Ore. "Številni izmed teh položajev so lahko zelo vplivni, tudi če z denarjem niso povezani neposredno," je dodal.

Nova zakonodaja je – tako pravi Marroni – del pomembnega prizadevanja papeža za večjo transparentnost v finančnem sektorju Svetega sedeža. Del tega pa je tudi prevzemanje odgovornosti. Januarja je vatikansko sodišče obsodilo nekdanjega uradnika v vatikanski banki in s tem poslalo pomembno sporočilo: da je Cerkev zelo resna, kar se tiče kaznovanja finančne kriminalitete.

"Korupcija se lahko kaže na različne načine in celo v različnih sektorjih, poleg področja javnih naročil," je v preambuli odloka zapisal papež ter pojasnil potrebo po nadaljnjih predpisih oziroma regulaciji tega področja. Nova pravila so po njegovih besedah tudi v skladu s smernicami Konvencije Združenih narodov (ZN) za boj proti korupciji.

Vsak cerkveni uradnik, za katerega se ugotovi, da v zvezi s finančnim stanjem podal lažno izjavo, je lahko v trenutku odpuščen, je ob tem dodal papež, vatikanskemu sekretariatu za gospodarstvo pa naložil, naj zagotovi, da so izjave resnične.

"To morda ni v slogu Vatikana," Magatti komentira papeževo odločitev, da sprejme boljše poslovne prakse, "vendar je zdaj priložnost, da se spremeni določeno vedenje".

84-letni papež Frančišek je doslej že večkrat zaostril finančna in protikorupcijska pravila v Vatikanu. Spomladi lani je tako izdal novi gospodarski kodeks s pravili za javna naročila. Hkrati je tudi pozval k varčnosti in transparentnosti pri nabavah. Vatikan se je v zadnjih nekaj letih sicer vedno znova soočal z očitki na račun goljufij različnih dostojanstvenikov ter nepreglednih nepremičninskih poslov.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (23)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

1999slovenček
01. 05. 2021 08.17
+2
Najboljši Papež v zgodovini (Papa confido in te) !!!
cetkoo
01. 05. 2021 08.02
+5
to pa Rodetu ne bo všeč
bojer
30. 04. 2021 21.44
+7
Uboga naša cerkev, sedaj bodo morali še več "skriti" pod pretvezo prostovoljnih prispevkov.
modelx
30. 04. 2021 21.35
+4
bravo papa. in tvoj sluga iz slovenije bi kar vsako nedeljo po 50ojrov. 1x v življenju vsak rkcejevec 39,99 ojorv celi rkc in je rešen vsakega nadaljnega obiranja s strani brezelnih lenuhov v talarjih.
marjanović.dražen
30. 04. 2021 21.29
+4
Pravi Papež. Slava mu
Gabiula
30. 04. 2021 20.59
+7
In kaj poreče Zore na papeževe odloke pa se njegov prijatelj Štuhec pa nasploh RKC.Zakaj potem zmerjajo lewake če so oni se slabši.
rogla
30. 04. 2021 20.31
+9
Rode se "petelini" za nekikirikanje. Pohlepnež, ki mu Frančiškove skromnosti niso všeč. Jezus je učil drugače: skromnost, nepohlepnost ... Vse to, pa še sedem glavnih grehov, so Rodetu "lari fari". Človek je sramota RKC.
tvojanona
30. 04. 2021 20.30
+3
Kamikaza1985
30. 04. 2021 20.24
+6
Ce pa jim je bog pokazal pot do davcnih oaz nooo...kak bodo pa verniki zdaj poravnavali grehe ??? buahahaha
Jimi1
30. 04. 2021 20.21
+9
Bog se je nad Rodetom in komorati že davno zjokal... Ni več Boga za zidovi RKC. Ti v rdečem so že davno v nasprotni stranki!
trgft
30. 04. 2021 20.01
+9
Če me vid ne vara,Rode se nič ne stara?
Soul
30. 04. 2021 19.53
+7
Žalostno, da "božji" glasniki potrebujejo ukrep, ki omejuje korupcijo.Prav s svojimi dejanji, delujejo negativno in odvračajo, človeka od Boga.Sicer še vsak slabo zgrajen temelj, je bil vzrok za nesrečo, če ne zunanji vpliv, pa notranji pohlep.
mitot
30. 04. 2021 19.47
+8
Denar je povsod sveta vladar neglede na prepričanje.
Z0r98xyw
30. 04. 2021 19.24
+12
WHITEY
30. 04. 2021 19.16
+11
Vatikan in skromnost???..🤣🤣🤣🤣....1 April je že bil !..Vseeno dobra šala..🤣🤣🤣
resslovenka
30. 04. 2021 19.14
+7
Ojej. Korupcija v Vatikanu? 🙄 Tam so pa ja sami bogaboječi božji odposlanci, al pač ne? 😎
Mnnnnnmmm
30. 04. 2021 19.14
+8
bi morda davek uvedli, če že po suhem kasirajo? vsak delavec na traku placuje dohodnino, oni pa ob milijardah in stotisoc nepremičninah neobdavčeni...
ni_mi_vse_eno
30. 04. 2021 19.14
+2
Kardinal Becciu je ukradel iz Vatikana 700.000 €, da je z njim podkupil priče, ki so pričale proti kardinalu George Pell. George je bil tisti, ki je imel preveč rad fantke na koru in je bil 1990 obtožen, pravi Times. S tem kardinalom je pa imela nekaj tudi slovenka. Tko da nekaj so napisane besede, drugo so pa njihova dejanja. Biblija Mt 7: "16 Po njih sadovih jih spoznate. Se li bere s trnja grozdje ali z osata smokve? 17 Tako rodi vsako dobro drevo dober sad, slabo drevo pa rodi slab sad"
akize
30. 04. 2021 19.09
+9
Male fantke bodo pa še naprej radi sprejeli...
SEJBOBOL
30. 04. 2021 19.05
+5
Nekaj pametneka vsaj ....