Velika noč je praznik veselja in upanja. Kristjani izražajo veselje z vzklikom aleluja, ki izhaja iz hebrejskih besed hallelu in Yah, kar pomeni slavite Jahveja, torej Boga, so zapisali v katoliški cerkvi na Slovenskem.
Zjutraj običajno potekajo vstajenjske maše s procesijami, ki pa so letos zaradi epidemije odpadle. Duhovniki so ob 8. uri zvonili z vsemi zvonovi in tako vernike po domovih povabili k velikonočnemu zajtrku, ki ga sestavljajo jedi, blagoslovljene na veliko soboto. Velikonočno mašo so vodili v svojih zaprtih župnijskih cerkvah.
Nadškof Cvikl: Velika noč prebuja v nas veselje, upanje in ljubezen
Mariborski nadškof metropolit Alojzij Cvikl je v pridigi v dopoldanski velikonočni maši dejal, da je velika noč praznik luči, saj je na ta dan Jezus premagal temo smrti in vstal od mrtvih. "Vse to v naših srcih prebuja veselje, upanje in ljubezen," je dejal in pozval k prenašanju tega sporočila naprej.
Po njegovih besedah je vstali Jezus vir luči, saj osvetli pomen trpljenja in smrti. "Brez te luči bi na veliki petek gledali kot na tragedijo in na poraz. V luči vstajenja pa je vse to zmaga ljubezni in zmaga življenja," je dejal. Jezus je šel po njegovih besedah v trpljenje, da je "pokazal ljubezen do konca, zato ga je nebeški Oče obudil od mrtvih".
Opozoril je, da je veličino Jezusovega vstajenja mogoče spoznati in sprejeti le v veri. "Človeško gledano gre namreč za nerazložljiv dogodek. V veri pa lahko spoznavamo Božji poseg in tudi mi sprejmemo to luč, ki ne razsvetli samo Jezusovega vstajenja, ampak daje smisel tudi življenju vsakega od nas," je dejal.
Ko človek z vero sprejme resnico o Jezusovem vstajenju, se po besedah nadškofa vse spremeni: "Srce se ogreje in tema počasi izginja. Ne bežimo več in se ne skrivamo, ampak smo pripravljeni iti na pot in se srečati z drugimi."
Vstali Jezus ima po besedah Cvikla vso Božjo moč: "A ta njegova moč se ne odraža v maščevanju tistim, ki so ga pribili na križ, ampak se ta moč razodeva v usmiljenju in odpuščanju."
Dar vere po besedah nadškofa človek prejme s krstom. "Po krstu nismo več zagledani samo v ta svet, ne razvijamo samo vidne, telesne dimenzije, ampak v nas raste tudi duhovna dimenzija, ki se krepi v povezanosti z vstalim Gospodom. To pa pomeni nov pogled na svet in stvari okoli mene," je dejal.
Na koncu je še spomnil, da velika noč rojeva novo upanje: "Križani je bil položen v grob, toda ta grob je tretji dan ostal prazen. Niso ukradli trupla, ali ga položili kam drugam, ampak je 'vstal in živi'. To je naše velikonočno veselje, upanje in moč, kajti Gospod je vstal in živi."
Papež pozval k večji solidarnosti pri razdelitvi cepiv proti covidu-19
Papež Frančišek pa je danes pozval k večji solidarnosti pri razdelitvi cepiv proti covidu-19, ki bi jih morali deliti z najbolj revnimi državami. Cepiva je označil za ključno orodje v boju proti pandemiji. "Pozivam celotno mednarodno skupnost, naj premosti zamude v dobavi cepiv in pomaga pri dobavi predvsem najbolj revnih državah," je dejal.
"Pandemija je še vedno v polnem zagonu. Socialna in gospodarska kriza sta zelo težki, predvsem za najbolj revne," je povedal. "Kljub temu, in to je škandalozno, pa ni videti konca oboroženim konfliktom, zalogo orožja pa se še povečuje," je poudaril. Ob tem je pozval h končanju nasilja v Siriji, Jemnu in Libiji.
Ob koncu nagovora je podelil tradicionalni blagoslov Urbi et Orbi (mestu in svetu) s popolnim odpustkom.
Papež je že pred tradicionalnim blagoslovom mestu in svetu v baziliki Svetega Petra daroval velikonočno mašo, ki se jo je zaradi pandemije covida-19 smelo udeležiti le 200 ljudi. V velikonočni vigiliji na veliko soboto pa je pozval vernike, naj ne izgubijo upanja v dolgotrajni krizi koronavirusa.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.