Zaradi hladne fronte, ki se je spustila z Arktike, je bilo danes v ZDA za številna območja, kjer živi približno 240 milijonov Američanov, izdano opozorilo o izrednih vremenskih razmerah, temperature bi se ponekod lahko spustile tudi do -57 stopinj Celzija. Vremenska opozorila veljajo tudi za večji del poseljenih območij v Kanadi.
Po napovedih bo ZDA zajel najbolj hladen božič v zadnjih 10 letih. Državo bo ta teden namreč prešla snežna nevihta. Strokovnjaki opozarjajo, da naj bi nevihta prizadela kar 135 milijonov ljudi, rekordno močan mraz bo namreč zajel skoraj celotno državo. Opozorila so bila izdana ravno v času, ko se začenjajo praznična potovanja, večja letališča pa so že odpovedala na tisoče letov. Po podatkih spletne strani za spremljanje poletov FlightAware je bilo v četrtek in petek v ZDA odpovedanih že več kot 5300 letov. Velike letalske družbe, kot so United, Delta in American, so v pričakovanju motenj potnikom, ki želijo prestaviti svoje lete, to omogočile brez dodatnih stroškov.
Nacionalna meteorološka služba je sporočila, da bodo do konca tega tedna v nekaterih delih države možne temperature tudi do minus 45 stopinj Celzija, ponekod celo do minus 56 stopinj Celzija. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da bi lahko nizke temperature, ki pustošijo po Kanadi in ZDA, povzročile ozebline na goli koži že v petih do 10 minutah.
V luči tega je bilo po podatkih ameriške meteorološke službe za številna območja po ZDA, kjer skupno živi 240 milijonov ljudi - približno 72 odstotkov prebivalcev - izdano vremensko opozorilo, v naslednjih dneh pa bi lahko padlo več kot sto novih dnevnih rekordov nizkih temperatur.
Mesto Cheyenne v Wyomingu je medtem že postavilo rekord v najhitrejšem enournem padcu temperature, saj se je temperatura v samo 30 minutah s 6 stopinj znižala na -16 stopinj Celzija, je pisala STA.
Kot smo poročali, je Nacionalna meteorološka služba prihajajočo pošiljko imenovala kar nastajajoči ciklon Bomba, označila pa jo je za vremenski dogodek, ki se zgodi enkrat v generaciji.
Biden: To ne bo običajen snežni dan
"To ni običajen snežni dan, ki se ga spominjate kot otroci, to je resna stvar," je v četrtek v Beli hiši dejal ameriški predsednik Joe Biden.
Izredne razmere pa so razglasili guvernerji Kentuckyja, Severne Karoline, Zahodne Virginije, Georgie, Oklahome in New Yorka, medtem ko je Wisconsin razglasil izredne energetske razmere.
Guverner Ohia Mike DeWine je vremenske razmere označil za edinstveno in nevarno situacijo, zlasti ker ljudje za božič potujejo k svojim bližnjim. Na Floridi bo po napovedih to najhladnejši božič v zadnjih 30 letih, poroča BBC.
Sneg in močni vetrovi naj bi sicer na zahodu države in v Kanadi povzročili tudi izpad električne energije. Nacionalna meteorološka služba opozarja, da bi lahko v naslednjih dneh bilo podrtih več kot 100 dnevnih rekordov nizkih temperatur.
Ceste ob meji med Koloradom in Wyomingom so bile v sredo zaprte zaradi skoraj nične vidljivosti.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.