Zaskrbljeni slovenski turisti z Murterja so v Facebook skupini opozorili na nenavadne pike, ki se po njihovih besedah "razlivajo", tudi otekajo, hkrati pa zelo pečejo in še bolj srbijo.
Ena od članic skupine je zapisala, da jo je v najeti prikolici že od prvega dne nekaj pikalo. Najprej so posumili na stenice, zato so oprali posteljnino, jo polikali s parnim likalnikom in uporabili tudi sredstva proti žuželkam. A kot kaže, tudi to ni zaleglo, saj je bilo pikov vse več, ti pa so se tudi "razlivali".
Družina je obiskala bolnišnico, kjer so jim predpisali antibiotike in antihistaminik, kupili so tudi kremo, ki naj bi pomagala. "V četrtek sem pisala osebni zdravnici, ona je edina, ki je rekla, da gre mogoče za 'peščeno muho'," je zapisala, a pojasnila, da zadeva ni potrjena, da gre za zdaj zgolj za predvidevanja.
Podobne pike je sicer dobil tudi sosed in še nekaj drugih ljudi v okolici. Pomagali niso niti repelenti, popikani pa so bili tudi pod spodnjim perilom oziroma kopalkami. Ker je bilo stanje nevzdržno, so predčasno zaključili dopust.
"Del noči sem preživela na urgenci, dobila zdravila v žilo. Piki bolijo, srbijo, pečejo. Psihično in fizično sem izmozgana," je zapisala in pojasnila, da je prišla do zaključka, da je edina rešitev, da se umakneš iz kraja, kjer te pikajo. "Kar pa je težko, če si na dolgo pričakovanem in plačanem dopustu z vso družino," pravi.
Ženska je povedala še, da je le enkrat začutila skeleč pik in opazila majhno prozorno "mušico", ki je odletela z noge.
V komentarjih je oglasilo še nekaj drugih turistov, ki imajo podobne izkušnje. "Jutri grem nazaj k zdravniku, dogovarjamo se za test za lišmaniozo," nam je še zaupala "popikana" sogovornica.
Lišmanioza je bolezen kože, sluznic in notranjih organov, ki jo povzročajo zajedavci, bičkarji iz vrste Leishmania. Bolezen se lahko manifestira v različnih oblikah, najpogosteje pa se pojavljata kožna in visceralna (prizadetost notranjih organov) oblika te bolezni, poroča Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). NIJZ poroča še, da bolezen prenašajo t. i. peščene muhe, zelo majhne mušice, težko opazne, ki neslišno letijo. Bolj so aktivne v mraku in ponoči (od mraka do zore).
Preprečevanje
Učinkovitega preprečevanja bolezni z zdravili ali cepljenjem ni, pravijo na NIJZ. Preprečevanje okužb z lišmenijami je možno le z upoštevanjem ukrepov zaščite pred piki insektov.
Verjetnost pika insekta zmanjšamo tako, da:
– nosimo svetla oblačila, ki naj pokrivajo čim večji del telesa,
– se izogibamo zadrževanju na prostem, ko je aktivnost mušic največja (zvečer in ponoči),
– uporabljamo sredstva (repelenti) za zaščito pred piki insektov, dosledno pa sledimo navodilom proizvajalca za učinkovito in varno rabo,
– preprečujemo vstop insektom v notranje prostore z uporabo mrež.
KOMENTARJI (78)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.