Sodnik Peter Kidd se je takrat odločil, da bo moral kardinal George Pell za zapahi preživeti najmanj tri leta in osem mesecev. Pell, tedaj eden najvišjih predstavnikov Katoliške cerkve, ki je bil spoznan za krivega spolnih zlorab, je bil obsojen v petih točkah obtožnice. Ta ga je med drugim bremenila spolnih napadov in posilstva dečkov, ki sta pela v cerkvenem zboru, v letih 1996 in 1997. Grozila mu je kazen do 50 let zapora.
Zdaj je vrhovno sodišče kardinala osvobodilo in zavrnilo obtožbe spolne zlorabe otrok, poroča BBC. Sedem sodnikov je anonimno razsodilo v prid kardinala z obrazložitvijo, da porota ni ustrezno obravnavala in preučila vseh dokazov, ki so jih predstavili na sojenju. Odločitev vrhovnega sodišča je dokončna in se nanjo ni mogoče pritožiti. A s tem se kardinal verjetno ni dokončno rešil tožb. Med drugim naj bi oče ene od domnevnih žrtev, ki je že umrla, nameraval proti njemu vložiti civilno tožbo za odškodnino.
Kardinal je sicer preživel že več kot 400 dni zaporne kazni. Ob izpustitvi na prostost je dejal: ''Vseskozi sem trdil, da sem nedolžen in da mi je povzročena huda krivica.''
"Nimam slabih besed za svoje tožnike, ne želim, da oprostilna sodba kogarkoli dodatno prizadene, tega je tako ali tako bilo že preveč. Pomembno je le, ali sem zagrešil odvratne zločine, zaradi katerih sem bil obsojen, ali ne. Nisem jih," je dejal Pell po razglasitvi sodbe.
Kardinala so po oprostilni sodbi izpustili iz strogo varovanega zapora Barwon blizu Melbournea, kjer je prestajal zaporno kazen.
Združenje Blue Knot Foundation za podporo žrtvam spolnih zlorab je sporočilo, da bo razsodba "uničujoča" za žrtve spolnih zlorab. "Pell je zdaj svoboden, a številne žrtve zlorab niso bile nikoli svobodne, saj so ujete v grozljivost zločinov, ki so uničile njihovo življenje," je dejala predsednica združenja Cathy Kezelman.
Avstralski premier Scott Morrison pa je poudaril, da je treba spoštovati odločitev vrhovnega sodišča o oprostitvi kardinala.
Papež Frančišek pa je nekaj ur po oprostitvi Pella pri jutranji maši molil za tiste, ki trpijo zaradi nepravičnih kazni, pri čemer kardinala ni omenil poimensko. Na uradni strani Vatikana pa je objavljeno sporočilo, v katerem piše da je imel Pell do izčrpanja vseh pravnih možnosti pravico do domneve nedolžnosti in pravico do obrambe.
V Vatikanu so oprostilno sodbo Pella pozdravili in poudarili, da so vedno zaupali avstralskim sodnim oblastem. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je kardinal svoj primer zaupal pravosodju, večkrat izpostavil, da je nedolžen, ter čakal, da je bila resnica potrjena. Ob tem je sveti sedež ponovil odločenost preprečevati in preganjati vse primere zlorab mladoletnih
Kardinal je ves čas vztrajal, da je nedolžen
Pell je bil pred obsodbo prefekt sekretariata za gospodarstvo v Vatikanu, kar pomeni, da je bil tretji najvplivnejši mož cerkvene hierarhije. Papež Frančišek ga je leta 2017 poslal na dopust za nedoločen čas, da se je lahko v domovini soočil z obtožbami o spolnih zlorabah. Porota na sodišču v Melbournu je 11. decembra 2018, po več kot dveh dneh odločanja, Pella soglasno spoznala za krivega. Pell je ravno postal nadškof Melbourna, ko naj bi se v katedrali sv. Patrika zgodile zlorabe. Njegovi žrtvi sta bila 13-letna dečka s prestižnega kolidža sv. Kevina. Ena od žrtev je kardinala ovadila policiji leta 2015, druga je leta 2014 umrla zaradi prevelikega odmerka mamil. Za to njegova družina krivi travmo, ki jo je preživel.
KOMENTARJI (98)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.