Italijanska finančna policija je več mesecev preiskovala, kdo je lastnik superjahte Šeherezade, ki je od septembra lani na popravilu v pristanišču Marina di Carrara v Italiji. Jahta je v torek zapustila suhi dok, kar je sprožilo bojazen, da bi lahko poskusila pobegniti še pred zaključkom preiskave.
Italijansko finančno ministrstvo je nato v petek sporočilo, da bodo plovilo zasegli v skladu s sankcijami EU, ki so bile uvedene zaradi ruske invazije na Ukrajino. Ameriški uradniki so za New York Times pojasnili, da jahta najverjetneje pripada ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, enako pa je pokazala tudi preiskava Fundacije za boj proti korupciji ruskega opozicijskega politika Alekseja Navalnega.
Ugotovili so namreč, da so vsi člani posadke ruski državljani, zaposleni pri zvezni službi za zaščito, agenciji, ki je odgovorna za varovanje ruskega predsednika. V začetku marca je medtem italijanski časnik La Stampa poročal, da se za lastništvom skriva Eduard Khudainatov, nekdanji izvršni direktor ruskega državnega naftnega velikana Rosneft. Ta je tesen zaveznik Putina, a ni na evropskem črnem seznamu.
A nekdanji član posadke Šeherezade je za New York Times povedal, da zaposleni nikoli niso slišali za Khudainatova in da se je na krovu ladje odkrito razpravljalo o tem, da je lastnik jahte Putin.
Khudainatova so sicer v zadnjih dneh povezovali s še eno superjahto, Amadeo, ki je zasidrana na Fidžiju. Ameriško pravosodno ministrstvo sicer trdi, da je lastnik Amadee ruski oligarh Sulejman Kerimov, fidžijske oblasti pa so na zahtevo ameriške vlade ladjo v četrtek zasegle.
KOMENTARJI (621)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.