Obiščimo torej mesto na jugovzhodu države, tik ob obali Azovskega morja – Mariupol. Nekoč središče industrije, kjer se je proizvajalo jeklo in druge kovine. Danes pa le še senca gospodarsko naprednega mesta, ki je prešlo pod rusko oblast. Združeni narodi ocenjujejo, da je bilo v bombardiranju ob prevzetju mesta porušenih več kot 90 odstotkov stanovanjskih zgradb.
Bombe in rakete so z zemljo zravnale tudi mestno gledališče. Napad na kulturno ustanovo, ki je služila kot zaklonišče, velja za enega izmed smrtonosnejših obstreljevanj ukrajinskih civilistov. V njem je življenje izgubilo več kot 600 oseb, poroča AP.
Le nekaj dni pred napadom na gledališče so ruske rakete zadele porodnišnico. Umirale so matere in otroci. Javnosti se je v spomin posebej vtisnila fotografija nosečnice Irine. V času napada je 32-letna Irina Kalinina ležala v porodniški postelji. Po uničujočem obstreljevanju so vidno pretreseno in poškodovano nosečnico na nosilih prenesli na varno. V tem času je nastala prej omenjena fotografija.
Irina je kmalu po napadu rodila sina Mirona. Bil je mrtvorojen. Pol ure za njim je umrla tudi ona. Za porodnišnico je ostal velik kup ruševine.
Sateliti so opazno luknjo na površju opazili tudi na mestu nekdanjega nakupovalnega centra v Mariupolu. Od njega je ostalo le še nekaj obrobnih zidov. Evropski parlament je nakupovalni center imenoval za enega izmed sedmih najbolj poškodovanih v ukrajinsko-ruski vojni. Na seznamu so tudi trgovinska središča v regijah Harkov in Herson ter v prestolnici Kijev.
Lanskega aprila, ko je bil del Mariupola še pod Ukrajino, je Kijev svojim vojakom ukazal, naj se zberejo na območju železarne v Azovstalu. Tam so zavetje poiskali tudi delavci z družinami. A varen kraj se je sprevrgel v najbolj vročo točko fronte.
Ruske sile so ukrajinske vojake in civiliste več tednov obstreljevale, ti pa tovarne zato niso mogli zapustiti. V situacijo v Azovstalu so bile uprte vse oči javnosti. Prvega maja se je nato organizacija Rdeči križ z Rusijo pogodila, da ujetim civilistom omogočijo, da tovarno zapustijo. Dva tedna pozneje se je Moskvi predalo tudi 2439 ukrajinskih vojakov, ki so se zadrževali v železarni.
Na območju Mariupola je pred začetkom vojne živelo približno 500.000 ljudi. Večina je območje zapustila, saj je nevarnost postala prevelika. Združeni narodi ocenjujejo, da je bilo poškodovanih 90 odstotkov zgradb v mestu, ki ga je zapustilo 350.000 ljudi. Rusi niso prizanesli niti predmestju.
Po ruskih navedbah v mestu sedaj živi približno 300.000 ljudi, Kremelj pa naj bi razmišljal o obnovi mesta.
Po ocenah Združenih narodov je v obstreljevanih porušenega ukrajinskega mesta skupaj umrlo vsaj 25.000 ljudi. Na pokopališču se je medtem pojavilo približno 10.000 novih grobov. Škoda ruskih raket je opazna tudi tam.
Mariupol, ki je tako že skoraj eno leto pod rusko oblastjo, ostaja le še senca in prah nekdanjega ukrajinskega mesta. Mesto je marca prvič obiskal ruski predsednik Vladimir Putin. To je bilo prvo potovanje voditelja Kremlja na ozemlje ukrajinske regije Doneck po začetku vojne v Ukrajini. S tem pa se je po invaziji tudi najbolj približal frontnim črtam.