porušeno mesto

Poleg 62,5 milijona za Kopališče Ilirija še 2,4 milijona za opremo, 5,9 milijona za podhod

14. 03. 2025 06.00

Po 18 aneksih in treh podražitvah bo novo Kopališče Ilirija dražje za skoraj petino ali 62,5 milijona evrov. A je k temu treba prišteti še dodatna 2,4 milijona za montažo in dobavo opreme in tudi 5,9 milijona za gradnjo Lattermanovega podhoda. Zakaj Iliriji, ki jo je po mnenju opozicije gradil hišni izvajalec ljubljanske občine Makro 5, nasprotuje stroka, ki je bojkotirala natečaj leta 2000?

Protestniki pred dom Netanjahuja: 'To je postala predstava enega človeka'

07. 11. 2024 08.16

Izraelski premier Benjamin Netanjahu si je že več mesecev želel razrešiti obrambnega ministra Joava Galanta, s katerim se je prepiral o vsem, od vodenja izraelskih vojn v Gazi in Libanonu do vpoklica ultraortodoksnih Judov. Kar pa je na ulice znova pognalo množice protestnikov, ki so zahtevali premierjev odstop. Kritični pa so tudi številni politični nasprotniki. Diplomati bodo sicer, kot pravijo, z novim ministrom in izraelsko vlado sodelovali. A kot je kritično dejal eden od njih: "Netanjahu je izraelsko politiko spremenil v predstavo enega človeka."

Zelenski poziva na mirovni vrh: 'Noben narod ne more sam ustaviti takšne vojne'

26. 05. 2024 11.21

Pod taktirko Ukrajine in Švice se bliža mirovni vrh za mir v Ukrajini, z začetkom 15. junija. V ospredju pogovorov bo načrt ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki govori o zahtevah, ki jih je Kijev oblikoval v desetih točkah. "Obračam se na svetovne voditelje sveta, ki so še vedno ob strani globalnim prizadevanjem za svetovni mirovni vrh. Prosimo, podprite svetovni mirovni vrh s svojim vodenjem in udeležbo," je Zelenski voditelje sveta pozval v video nagovoru. Udeležbo na mirovnem vrhu je po naših informacijah potrdil tudi slovenski premier Robert Golob.

'Brez panike, pripravljeni smo na vse, zmagali bomo'

24. 02. 2024 07.00

24. februar 2022. Bil je četrtek, ko so ruske sile vdrle v Ukrajino in začele Putinovo "posebno vojaško operacijo". Brezkompromisno vojno, ki vstopa že v svoje tretje leto.

Bobnar: Predsednik vlade je od mene zahteval nedopustna ravnanja

23. 10. 2023 06.16

Pred preiskovalno komisijo, ki preiskuje nedopustno politično vmešavanje v delo policije in drugih pristojnih državnih organov, je stopila nekdanja ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar. Ponovno je izpostavila, da je bila deležna političnih pritiskov s strani predsednika vlade Roberta Goloba, ki so kasneje vodili do njenega odstopa. Komisija je zaslišala tudi nekdanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava, ki je bil kritičen do vsakokratne politike. "Vsi stremijo po tem, da imajo na položajih ljudi, ki bodo slepo izvrševali," je dejal.

Število nezakonitih prehodov se z dneva v dan krepko povečuje

05. 09. 2023 19.14

Lani 3860, letos pa že 27.000. Število nezakonitih prehodov meje se na območju Policijske uprave Novo mesto močno povečuje. Največ, kar 80 odstotkov vseh migrantov, mejo nezakonito prečka v majhnem naselju ob meji, Rigoncah. Vsak dan se mimo sprehajajo skupine prebežnikov, večinoma gre za mlajše fante, Afganistance in Maročane, pripovedujejo domačini in dodajajo, da niso nasilni, večinoma so le žejni in lačni. Da v povezavi z nezakonitimi migracijami novomeški policisti niso obravnavali prav nobenega prekrška ali kaznivega dejanja, pravijo tudi na Policiji.

'Ne obupajte, tukaj smo za vas. Zdaj je čas boja, ne obupa'

27. 08. 2023 18.33

Stopamo po ulici, kjer asfaltne vdore polni posušeno blato. Ob robovih so ograje in žive meje, ki so blatno markirane ali pa iz njih visijo potrgane vitice od še pred 14 dnevi okrasnega in cvetočega zelenja. Iz trave, ki ločuje ograjo od ceste, še vedno štrli kakšen TV-pilot, pa skodelica ali kos jedilnega pribora ter drugi manjši predmeti, ki jih kamionska zajemalka ni zmogla stisniti med odpadno robo, ki jo je tako skrbno sproti odvažala ...

Nov plan obnove Petrinje: 'Prebivalci želijo mesto, kot je bilo pred potresom'

15. 06. 2023 13.53

Mineva tretje leto, odkar je hrvaško Petrinjo stresel močan potres. A obnova še stoji, mesto pa propada. Več družin še vedno živi v kontejnerjih. V luči dolgotrajne (ne)obnove je Evropska banka za obnovo in razvoj le predstavila načrte trajnostne renovacije mesta.

Fotografije, ki nemo pričajo o ceni vojne v Ukrajini

01. 05. 2023 15.23

Več kot leto dni po začetku vojne v Ukrajini je podjetje Google na svoji aplikaciji Zemljevidi posodobilo satelitske posnetke napadene države. Nazorne fotografije pa nemo pričajo o davku, ki so jih obstreljevanja pustila na ukrajinskih mestih.

Prigožin: Wagner 'v pravnem smislu' osvojil Bahmut

03. 04. 2023 07.42

Vodja zasebne najemniške vojske Wagner Jevgenij Prigožin je povedal, da so njegove sile "v pravnem smislu" osvojile kraj Bahmut. Iz generalštaba ukrajinske vojske so nekoliko pozneje zatrdili, da so branilci Bahmuta odbili 20 napadov ter da še vedno obvladujejo porušeno mesto.

Na Policiji le priznali, da je Lindav zaprosil za pisarno na GPU

27. 03. 2023 11.37

Na Policiji so prejšnji teden ignorirali naša vprašanja, ali drži, da je nekdanji prvi mož Policije Boštjan Lindav, ki je po 33 letih kariere pristal v samski sobi na Policijski postaji Škofja Loka, zaprosil za pisarno na Generalni policijski upravi (GPU), kjer je še vedno zaposlen v vodstvu Policije. Po naših informacijah je bila namreč prosta najmanj ena pisarna, kjer bi Lindav lahko nadaljeval z delom. In ne drži, da je sam želel na Gorenjsko. Ko smo jih seznanili, da bomo pojasnila zahtevali preko informacijske pooblaščenke, so le odgovorili in potrdili, da je Lindav želel pisarno na GPU, vendar njegovi prošnji niso ugodili.

'Lastnik, ki ne more ustvarjati dohodka, tudi nima interesa za vzdrževanje'

19. 03. 2023 14.04

Ljubljanski mestni gozdovi obsegajo 2151 hektarjev oziroma 7,8 odstotka površine Mestne občine Ljubljana. In upravljanje z njimi ni enostavno, saj je lastništvo zelo razdrobljeno. Mestni gozdovi imajo namreč kar 1562 lastnikov in solastnikov. S kakšnimi izzivi se spopadajo in kdo odloča o posekih dreves?

Z urejeno frizuro in negovanimi nohti nad brutalnost vojne

08. 03. 2023 12.57

Zvok nenehnega bombardiranja, kot da bi konstantno grmelo. Samo sedem kilometrov od fronte leži ukrajinsko mestece Orihiv, ki je pred vojno štelo 15 tisoč prebivalcev, zdaj pa se je zaradi stalne grožnje bolj ali manj spremenilo v mesto duhov. Pozabljeno, porušeno, a sredi tragičnih prizorov in z bobnečim ognjem v ozadju je svetla točka. Dejavna županja skrbi za vse tiste, ki so ostali, in zase, pravi. Ženska tudi v osrčju hudih bojev ne sme pozabiti nase, je prepričana, življenje gre dalje in treba je najti normalnost.

120 dni izživljanja Rusov, 40 kg manj: Čutil sem, da moram preživeti

25. 02. 2023 14.37

V letu dni vojne je Rusija pokazala svojo pravo naravo in svet je videl, kakšnega odpora je sposobna Ukrajina. To je v govoru na prvo obletnico vojne dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski in dodal: "Imamo nove junake v branilcih Kijeva, Azovstala. Velike podvige celih mest: Harkova, Mariupola, Hersona, Mikolajeva, Hostomela, Buče, Irpina. Gre za mesta herojev." In eden med njimi je Mihajlo Dianov, branilec Azovstala.

V Bahmutu umrlo pet civilistov, oblasti prebivalce pozivajo k evakuaciji

17. 02. 2023 07.52

V ruskih napadih blizu vzhodnega mesta Bahmut je bilo ubitih pet civilistov, starih od 32 do 66 let. Kljub temu, da v mestu potekajo srditi spopadi, jih tam ostaja še nekaj tisoč. Podpredsednica ukrajinske vlade jih je pozvala, naj nemudoma zapustijo mesto. "Tisti, ki se odločijo ostati, ogrožajo sebe in svoje ljubljene, ustvarjajo dodatna tveganja za vojsko in policijo ter našim obrambnim in varnostnim silam preprečujejo delovanje v mestu," je dejala. Zelenski sicer trdi, da ukrajinske sile še vedno nadzirajo mesto in uspešno zadržujejo napredovanje ruskih vojakov, a priznava, da so razmere tam najtežje med vsemi kraji na ozemlju Ukrajine.

Mesto porušeno, steklena stavba ostala nedotaknjena. Zakaj?

14. 02. 2023 12.25

Da je kakovostna gradnja, skladna z zakonodajo in standardi, še kako pomembna, je postalo jasno po močnem potresu, ki je prizadel Turčijo in Sirijo. Številne stavbe so se porušile same vase in pod seboj pokopale na tisoče ljudi. Le redke so stavbe, ki so preživele močno tresenje tal. Ena izmed takih je stavba v Adijamanu, enem izmed mest, ki jih je prejšnji teden najbolj prizadel uničujoč potres v južni Turčiji.

Obe reševalni skupini že doma: Reševalni psi so enakovredni člani enote

11. 02. 2023 11.37

Svojo reševalno misijo so v Turčiji uspešno zaključili slovenski 'kosmati heroji' in njihovi vodniki. Z letališča v Adani se s podporo Slovenske vojske s Falconom v dveh skupinah vračajo domov. Obe skupini sta že na slovenskih tleh. Kot je povedal vodja enote Blaž Turk, je bilo delo zelo zahtevno: "Slovenska ekipa je bila skozi celotno obdobje zelo motivirana, kljub nekaterim poškodbam psov in manjšim odrgninam reševalcev".

Heroji, ki v Turčiji rešujejo življenja: Prizori bodo za vedno vtisnjeni v spomin

09. 02. 2023 06.00

Več kot 15.000 življenj težka katastrofa, ki bo za seboj pustila kar 23 milijonov prizadetih v Siriji in Turčiji. A so tudi čudeži. Zahvaljujoč izjemno požrtvovalnim reševalcem, na katere že tretji dan in tretjo noč upajo preživeli pod tonami ruševin, poškodovani, lačni, premraženi in prestrašeni. Vsak trenutek je lahko še huje, saj zradirana mesta še vedno neusmiljeno tresejo popotresni sunki. Vendar pa grozljivim prizorom sledijo kriki veselja, ko se reševalci, zdaj v Turčiji okrepljeni tudi z 11-člansko slovensko ekipo in sedmimi psi, prebijejo do preživelih. Ekipa Marka Bručana se je z mednarodno organizacijo reševalnih psov v Turčiji že tretjo noč borila za vse preživele.

Slovenski reševalec v Turčiji: Ko greš enkrat na teren, si prepuščen sam sebi

08. 02. 2023 07.00

Reševalci so v Turčiji in Siriji do sedaj rešili več kot osem tisoč živih in zdravih domačinov. Nekateri izmed njih so pod ruševinami zdržali tudi do 32 ur. V Turčijo so se napotile reševalne ekipe z vsega sveta. Roko v stiski je ponudilo 65 držav, med njimi je tudi Slovenija. Na prizorišču v Hatayu je tudi slovenski reševalec Marko Bučar, podpredsednik mednarodne organizacije za reševalne pse.

Življenje na 22 kvadratnih metrih: 'Tukaj človek lahko znori'

24. 01. 2023 09.08

Dve leti sta minili od tistega usodnega decembrskega dne, ko je potresni sunek nekaj minut čez poldan za vedno spremenil življenja Petrinjcev. Sedem družin je ostalo brez svojih ljubljenih, med njimi je komaj nekaj dni po dopolnjenem 13. rojstnem dnevu nehalo biti srce deklice. In kakšna je Petrinja danes, ko teče že tretje leto od rušilnega sunka, ki je zemljo tresel 20 sekund? Več kot 1600 ljudi še vedno vsako noč preživi v zabojnikih pred svojimi hišami, ker se bojijo spati med štirimi stenami. 220 pa jih živi v kontejnerskih naseljih na le nekaj kvadratnih metrih, ker jim je potres vzel vse.

'Meghan najbrž ne bi najbolj toplo sprejeli'

09. 09. 2022 07.03

Meghan Markle v Balmoral s princem Harryjem najbrž ni odpotovala zaradi strahu, da je drugi člani kraljeve družine ne bi "toplo sprejeli", pravi kraljevi dopisnik Nicholas Witchell. Vojvodinja sussekška je tako ostala v Londonu, vse skupaj pa naj bi bila pozna "sprememba načrta".

Grah Lazarjeva ne bo reševala zaostankov v Tacnu, saj odhaja na Pošto

18. 07. 2022 15.20

Potem ko je bila Petra Grah Lazar razrešena z mesta direktorice NPU in premeščena v tacenske pisarne, kjer naj bi se ukvarjala z zaostanki, sedaj odhaja na povsem drugo delovno mesto. Z začetkom avgusta se bo zaposlila pri Pošti Slovenije. Njeno delovno mesto bo strokovni koordinator-specialist I. Toda njena zgodba s Policijo še vedno ni zaključena. Tam so namreč še vedno v teku postopki, ki analizirajo (ne)uspešnost njenega dela na čelu NPU.

Mesto so zravnali z zemljo, zdaj ga obnavljajo

13. 07. 2022 16.45

Po ocenah Kijeva je bilo v dolgotrajnem bombardiranju Mariupola poškodovanih več kot 1300 stanovanjskih blokov in 40 odstotkov hiš. Ocenjujejo, da bodo za celovito obnovo potrebovali sedem do deset let, stala pa bo kar 14 milijard evrov. Toda medtem ko ukrajinska oblast načrtuje, kako bo po končani ruski okupaciji obnovila porušeno mesto, so se Rusi že sami lotili dela. Posnetki prikazujejo gradbišče nove stanovanjske soseske in delovne stroje, ki ustvarjajo nove zgradbe, v ozadju pa se še vedno rišejo tiste razpadajoče od obstreljevanja. Znova skušajo vzpostaviti tudi nemoteno oskrbo z vodo, elektriko in plinom, vendar zaradi razsežnosti uničenja obnova omrežij poteka počasneje od načrtov.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Zelenski po napadu na trgovski center Ruse označil za 'nore teroriste'

28. 06. 2022 07.18

Ponedeljkov raketni napad ruskih sil na polno nakupovalno središče v osrednji Ukrajini so obsodili številni svetovni voditelji. Skupina voditeljev držav G7 ga je označila za gnusno dejanje ter vojni zločin. V času napada je bilo v trgovskem centru okoli 1000 civilistov, je po raketnem napadu ocenil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki je poudaril, da središče za Rusijo ni predstavljalo nobene nevarnosti ter da tudi nima strateške vrednosti. Po trenutnih informacijah naj bi umrlo najmanj 18 oseb, še vsaj 59 jih je ranjenih. Ob tem pa hudi napadi tudi v Lisičansku, ki se pod težo raketiranja "spreminja v ruševine".

Pobeg iz Mariupola: 31-letni Dmitrij je plaval na varno

08. 04. 2022 10.42

Po bombardiranju gledališča v Mariupolu, kjer je pod ruševinami umrlo na stotine ljudi, je 31-letni Dmitrij Yurin pomagal žrtvam. Pretresen zaradi prizorov, ki jim je bil priča, se je odločil pobegniti. Še več, odločil se je, da bo na varno odplaval. Za štiri kilometre dolgo pot je potreboval dve uri in pol, v ledeno mrzli vodi se je skrival za bojami oz. plastenkami, ki jih je vzel s seboj in so mu služile tudi za počitek. "Če bi me ujeli, bi me mučili in zaprli. Hvala bogu, da tako dobro poznam obalo Mariupola. To me je rešilo," pripoveduje.

'Začetni entuziazem je šel mimo. Sedaj smo prepuščeni sami sebi'

27. 11. 2021 07.00

11 mesecev je minilo od uničujočega potresa, ki je na kolena spravil Petrinjo in razdejal okoliške vasi. Po začetnem entuziazmu, ko so mesto preplavili prostovoljci z vseh koncev in krajev Hrvaške, je danes Petrinja pozabljena, prazna, utrujena, besna in obupana. Vanjo naj bi se steklo več sto milijonov evrov donacij ter nepregledne tone gradbenega materiala. A skoraj leto dni kasneje denarja in gradbenega materiala "čudežno" ni več. Obnovljenih je bilo le nekaj dimnikov, središče mesta je še vedno razsuto, domovi v slabem stanju, na stotine ljudi živi v bivalnih kontejnerjih, zima pa je pred vrati. Ljudje odhajajo, v tistih, ki so ostali, pa tlita brezup in jeza. V okoliških vaseh je še huje.

30 let po vojni: ruševin v Vukovarju ni več, a nekdanjega blišča mesta tudi ne

18. 11. 2021 08.37

V enem od simbolov vojne na Hrvaškem, mestu heroju Vukovarju, 30 let po vojni skoraj ni videti ruševin, ki so bile posledica trimesečnega obleganja mesta jeseni 1991. Mesto ob Donavi na meji s Srbijo je skoraj v celoti prenovljeno in posodobljeno, a se sooča s pospešenim izseljevanjem in pomanjkanjem delovnih mest. Na obletnico zavzetja mesta so na Hrvaškem potekale številne spominske slovesnosti.

Fajonova: Dogajanje v DZ nakazuje, da vladajoča koalicija nima več zadostne podpore

15. 07. 2021 18.25

Dogajanje v državnem zboru jasno nakazuje, da vladajoča koalicija nima več zadostne podpore, da je morala vlada umakniti sporne zakone z dnevnega reda, pa je zaskrbljujoče, se je na dogajanje v DZ med obiskom v Novem mestu odzvala predsednica SD Tanja Fajon. Vse kaže na porušeno ravnovesje sil v DZ, je ocenila. Iz poslanske skupine Levica pa so sporočili, da umik ni dovolj, rešitev je odstop vlade.

Tik pred rušenjem preobrat: zadnji spomin na Bloudkovo skakalnico v Šiški ostaja

26. 03. 2021 06.37

Zaletni stolp skakalnice na Galetovem, ki so jo leta 1954 zgradili po načrtih inženirja Stanka Bloudka, naj bi Mestna občina Ljubljana te dni porušila, a očitno rušenja vendarle ne bo. Po prvih ocenah občine je ta zgodovinski ostanek ljubljanske skakalnice nevaren in neuporaben, obnova pa stroškovno neupravičena, a so si – tudi po pritisku javnosti in medijev – občinski veljaki vendarle premislili glede rušenja.