Ukrajina

Putinov obisk Mariupola. 'Tudi Hitler je tam ugotovil, da je vojna izgubljena'

Mariupol, 19. 03. 2023 07.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ruski predsednik Vladimir Putin je po včerajšnjem obisku leta 2014 zavzetega Krima zdaj obiskal še okupirani Mariupol. To je prvo potovanje voditelja Kremlja na ozemlje ukrajinske regije Doneck po začetku vojne v Ukrajini. S tem pa se je po invaziji tudi najbolj približal frontnim črtam. "Če bo Putin stopil na naša tla, ga bomo aretirali in predali Haagu," pa je ob tem dejal nemški zunanji minister Marco Buschmann. Svetovalec ukrajinskega ministra za notranje zadeve Anton Geraščenko pa je opozoril, da je Mariupol nekoč obiskal še en diktator: "Vsi vemo, kako se je končala ta zgodba."

Mariupol je pod ruskimi napadi padel maja lani. Ruski predsednik Vladimir Putin pa se je dobro leto po napadu na Ukrajino odločil ogledati to okupirano mesto v ukrajinski regiji Doneck, poroča ruska tiskovna agencija TASS.

V okupirano mesto, ki je zdaj pod nadzorom Rusije, je priletel s helikopterjem, nato pa se je v avtomobilu popeljal po več okrožjih mesta. Kremelj je sporočil, da se je pogovarjal tudi s tamkajšnjimi prebivalci. Rusija naj bi sicer začela obsežno kampanjo za obnovo mesta, v katerem naj bi po ruskih navedbah zdaj živelo 300.000 ljudi.

Mariupol, kjer je po ukrajinskih navedbah med obleganjem lani spomladi umrlo več kot 20.000 ljudi, je že deset mesecev pod rusko zasedbo. Združeni narodi ocenjujejo, da je bilo poškodovanih 90 odstotkov zgradb v mestu, ki ga je zapustilo 350.000 ljudi. Pred vojno je sicer tam živelo pol milijona ljudi.

Poročila o obisku Mariupola so prišla dan po tem, ko je ruski voditelj odpotoval na Krim. S slednjim obiskom je obeležil deveto obletnico priključitve tega črnomorskega polotoka. Ruska državna televizija je poročala, da je v spremstvu lokalnega guvernerja Mihajla Razvožajeva obiskal črnomorsko pristaniško mesto Sevastopol.

Rusija si je Krim priključila po referendumu leta 2014, ki ga Kijev in mednarodna skupnost nista priznala. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je od Rusije zahteval umik s polotoka in območij, ki jih je zasedla od lani.

Putinov obisk Mariupola pa je prišel tudi po odločitvi Mednarodnega kazenskega sodišča (ICC), ki je v petek sporočilo, da je zoper njega izdalo nalog za aretacijo, in ga obtožilo vojnega zločina nezakonitega izgona več sto otrok iz Ukrajine. Odločitve ICC Putin javno še ni komentiral, je pa nalog za njegovo aretacijo Kremelj označil za ničnega in neveljavnega. Ob tem so sporočili, da se jim zdijo teme, ki jih je odprlo ICC, nezaslišane in nesprejemljive.

Nemčija: Če Putin vstopi v našo državo, ga bomo aretirali in izročili Haagu

Ob Putinovih zadnjih obiskih okupirane ukrajinske zemlje so se oglasili tudi v Nemčiji. Tamkajšnji zunanji minister Marco Buschmann je napovedal, da bo izvršil nalog za aretacijo ruskega predsednika, če bo ta stopil na nemška tla.

Dodal je, da se bo Mednarodno kazensko sodišče v primeru Putinovega prihoda hitro obrnilo na Interpol in države pogodbenice ter zahtevalo izvršitev odredbe. "Nemčija bo potem prisiljena aretirati Putina in ga predati Mednarodnemu kazenskemu sodišču," je dejal minister.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Svetovalec ukrajinskega ministra za notranje zadeve Anton Geraščenko pa je Putinov obisk Mariupola primerjal s Hitlerjevim. "Mariupol je nekoč obiskal še en diktator. Vemo, kako se je končala njegova zgodba," je zapisal na spletu. Ob tem je dodal, da številni zgodovinarji in sodobniki trdijo, da je Hitler prav v Mariupolu prvič spoznal, da je vojna izgubljena.

Kasneje je dodal, da se zdi Putinov obisk popolnoma nenačrtovan in kot "patetičen odgovor" na odločitev mednarodnega sodišča. "Putin izgleda izgubljen, negotov in šibek," je zapisal.

Ukrajinsko obrambno ministrstvo pa je na spletu izpostavilo, da je ruski predsednik Mariupol obiskal v temi, "kot to počnejo tatovi".

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.