Tujina

EU z novimi sankcijami proti Moskvi: na seznamu ladje, podjetja, letališča

Bruselj, 24. 02. 2025 11.21 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zunanji ministri držav članic EU so na dan, ko minevajo tri leta od začetka ruske agresije na Ukrajino, sprejeli 16. sveženj sankcij proti Moskvi. Namenjen je predvsem preprečevanju izogibanja že uveljavljenim ukrepom. Vključuje prepoved poslovanja z določenimi ruskimi pristanišči in letališči, pa tudi izvoz igralnih konzol za upravljanje dronov.

EU z novimi sankcijami proti Rusiji
EU z novimi sankcijami proti Rusiji FOTO: Shutterstock

Nov sveženj sankcij, ki so ga že pretekli teden potrdili stalni predstavniki držav članic pri EU, med drugim vključuje prepoved poslovanja z več ruskimi pristanišči in letališči, so sporočili s Sveta EU.

Gre za letališča in pristanišča, ki se uporabljajo za transport brezpilotnih letalnikov, raket in z njimi povezane tehnologije, pa tudi za izogibanje cenovni kapici skupine G7, namenjeni omejevanju izvoza ruske nafte v tretje države.

Slednjemu so prav tako namenjene sankcije proti ladjam, ki plujejo pod zastavami tretjih držav in ki jih Moskva izkorišča za izogibanje cenovni kapici. Na seznam sankcioniranih plovil so dodali 74 tovrstnih ladij, skupno pa jih je na njem 153.

Sveženj vključuje še dodatne prepovedi na področju izvoza blaga in storitev iz EU, med drugim kemičnih predhodnih sestavin, programske opreme za stroje CNC in igralnih konzol, ki se uporabljajo za upravljanje dronov.

Dodatne omejitve je EU uvedla tudi pri izvozu blaga in tehnologije na področju energetike, predvsem programske opreme, potrebne za iskanje nafte in plina. Obenem prepoveduje zagotavljanje začasnega skladiščenja ruske nafte in naftnih derivatov v EU.

Na seznamu novih 53 podjetij 

Na seznam podjetij, za katere zaradi podpore ruski agresiji veljajo strožje izvozne omejitve, so dodali še 53 podjetij. Tretjina je ruskih, ostala pa imajo sedeže v tretjih državah. To so Kitajska, Indija, Kazahstan, Singapur, Turčija, Združeni arabski emirati in Uzbekistan.

Na področju uvoza iz Rusije pa so države članice uvedle dodatne omejitve pri uvozu aluminija, kemikalij, plastike in gume.

V skladu z danes sprejetimi sankcijami je v EU prepovedano oddajanje še osmim ruskim medijem pod nadzorom oblasti. Med temi so EADaily, Eurasia Daily, NewsFront in Krasnaja Zvezda/Tvzvezda.

Obenem unija na seznam sankcioniranih, za katere velja prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU, dodaja 48 posameznikov in 35 pravnih oseb.

"Ni dvoma o tem, kdo je agresor, kdo mora plačati in kdo odgovarjati za to vojno. Ob pogovorih o končanju ruske agresije moramo zagotoviti, da bo Ukrajina v najmočnejšem možnem položaju," je ob sprejetju sankcij povedala visoka zunanjepolitična predstavnica EU Kaja Kallas.

Že 16. sveženj sankcij so zunanji ministri članic sprejeli na dan, ko minevajo tri leta od začetka ruske agresije na zahodno sosedo. Danes se na obisku v Kijevu mudijo predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in večina članov Evropske komisije s predsednico Ursulo von der Leyen na čelu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11