Medtem ko evropski voditelji iščejo konsenz glede odziva na odločitev ameriškega predsednika, da se bodo ZDA glede konca vojne v Ukrajini pogajale neposredno z Rusijo, se je francoski predsednik Emmanuel Macron v Beli hiši sestal z Donaldom Trumpom. Voditelja sta bila ob srečanju nasmejana, v Ovalni pisarni pa sta odgovarjala na vprašanja francoskih in ameriških novinarjev, ki so se v veliki meri vrtela okoli Ukrajine.
Trump je povedal, da pričakuje, da bi lahko ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski prišel v Washington "ta ali naslednji teden", da bi podpisal sporazum z ZDA o ukrajinskih redkih zemeljskih mineralih. Dodal je, da ni prepričan, kdaj se bo srečal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom, čeprav je pred tem dejal, da bi se to lahko zgodilo v Savdski Arabiji. "Ne vem, kdaj bova govorila. Na neki točki se bova srečala."
Novinarji so Trumpa vprašali, ali bi tudi Putina označil za diktatorja, potem ko je pred tem to besedo uporabil za Zelenskega. "Teh besed ne uporabljam zlahka, bomo videli, kako se bo vse skupaj obneslo," je odvrnil Trump in dodal, da imajo "možnosti za zelo dober dogovor" med Ukrajino in Rusijo.
Ocenil je, da bi nerazrešena vojna med državama lahko vodila v tretjo svetovno vojno.
"Mislim, da bi se vojna [v Ukrajini] lahko kmalu končala, v nekaj tednih, če bomo pametni," je še povedal novinarjem."Če ne bomo pametni, se bo nadaljevala ... tega si ne želimo. Zapomnite si, kaj sem rekel – to bi lahko preraslo v tretjo svetovno vojno, tudi tega si ne želimo!"
Trump je dejal tudi, da je Putin pripravljen sprejeti morebitno prihodnjo namestitev evropskih enot v Ukrajini. Ob tem se je izognil vprašanju o varnostnih jamstvih, ki bi jih Washington sčasoma zagotovil zanje.
Na neki točki so novinarji Trumpa vprašali, ali verjame, da se bo morala Ukrajina v okviru morebitnih mirovnih pogajanj odreči ozemlju."Bomo videli. To so pogajanja, ki se šele začenjajo," je dejal. "Vrniti ukrajinsko ozemlje, ki ga je okupirala Rusija, ni lahko storiti".
Macron pa je dejal, da si oba s Trumpom želita "trden in trajen mir". Ponovil je, da so Evropejci pripravljeni poslati mirovne sile v Ukrajino, da pa si v vsakem takem načrtu želi "močno sodelovanje ZDA". Zagotovil je tudi, da je Evropa pripravljena okrepiti svojo obrambo.
Tako Macron kot britanski premier Keir Starmer, ki ga bo Trump kot drugega evropskega voditelja v svojem drugem mandatu sprejel v četrtek, sta sicer že izrazila pripravljenost svojih držav, da prispevata mirovne sile v primeru sklenitve sporazuma o koncu vojne v Ukrajini.
Predsednika ZDA in Francije sta si danes v precej sproščenem tonu izmenjala tudi nekaj šal in prijaznih besed. Ob pozdravu sta si večkrat energično stisnila roki, kar je zanju postal zaščitni znak že od prvega Trumpovega mandata.
Da je završalo na družbenih omrežjih, je poskrbel trenutek, ko je Macron z dotikom roke prekinil Trumpa in ga popravil pri napačni navedbi. Trump je govoril o tem, kako "Evropa posoja denar Ukrajini in svoj denar dobi nazaj", ko ga je Macron prekinil in mu rekel: "Ne, pravzaprav, če smo odkriti, plačali smo. Plačali smo 60 %." Trump pa je še naprej kljuboval z obraznimi grimasami.
Trumpovo zagotovilo Macronu: Izpeljali bomo to zadevo
Po odgovarjanju na novinarska vprašanja sta se podala na bilateralne pogovore, kasneje pa sta imela skupno novinarsko konferenco. Trump je uvodoma dejal, da je Francija najstarejša zaveznica Amerike.
"Nepremišljenost administracije Joeja Bidna je privedla do smrti veliko, veliko ljudi", je dejal. V nasprotju s tem, je pojasnil, je njegova administracija osredotočena na to, da popravi zadevo kakor hitro bo mogoče. Trump upa, da se bo v zgodovino zapisal kot "mirovnik".
Macron je povedal, da je današnja izjemno produktivna razprava pokazala "napredek na več področjih," zaradi katerega popolnoma verjame, da obstaja pot naprej. "Izmenjala sva si prepričanja in zahteve. Oba se zavedava, koliko dela je še treba opraviti," je povedal novinarjem in dodal, da se bosta znova srečala v prihodnjih tednih.
Po njegovih besedah si niti on niti Trump ne želita "krhkega" mirovnega sporazuma. Prizadevata si za predlog akcijskega načrta, ki bi bil sprejemljiv za Ukrajino, pomembno pa je, da so ZDA pripravljene pomagati pri tem.
Oba voditelja se strinjata, da želita končati vojno, vendar na različne načine. Macron poudarja, da mora vsak mirovni dogovor vsebovati zagotovila o varnosti Ukrajine, Trump glede tega ni omenil ničesar.
A mir po Macronovih besedah "ne sme pomeniti predaje Ukrajine ali prekinitve ognja brez zagotovil". "Zagotoviti mora ukrajinsko suverenost in Ukrajini omogočiti, da se pogaja z drugimi zainteresiranimi stranmi glede vprašanj, ki jo zadevajo."
Macron je na vprašanje o Putinu povedal, da že nekaj časa ni govoril z njim, a z novo ameriško administracijo upa, da obstaja nova "priložnost za ponovno sodelovanje".
Trump pa je ponovil besede, da se vojna ne bi niti začela, če bi bil on predsednik ZDA. "Resnično verjamem, da želi skleniti dogovor, morda se motim, vendar verjamem v to. Nato bo lahko nadaljeval z vodenjem Rusije na zelo pozitiven način".
Za zaključek se je Trump zahvalil Macronu za obisk. "Kmalu se spet vidiva ... izpeljali bomo to stvar," mu je zagotovil. Par se je objel in rokoval, nato pa zapustil govorniški oder.
Macron in Trump sta se pred tem skupaj na daljavo pogovarjala z voditelji drugih držav članic skupine G7 ter Zelenskim. Macron bo po navedbah AFP ob današnji tretji obletnici začetka ruske invazije na Ukrajino - tako kot kasneje Starmer - skušal Trumpa prepričati, naj Ukrajine ne pusti na cedilu.
Spomnimo
Trump je nedavno presenetil ves svet, ko se je mimo Ukrajine in Evrope začel pogajati z Rusijo o koncu vojne. Spremembo politike ZDA dokazuje tudi današnje dogajanje v palači Združenih narodov, kjer so Američani predlagali resolucijo za mir brez omembe ozemeljske celovitosti in suverenosti Ukrajine - tako v Generalni skupščini kot v Varnostnem svetu.
Trump, ki je Zelenskega med drugim označil za diktatorja in krivdo za vojno pripisal Ukrajini, je danes še povečal pritisk na napadeno državo z izjavo, da njegovi pogovori o miru v Ukrajini vključujejo tudi velike gospodarske razvojne transakcije med ZDA in Rusijo, pogovori pa naj bi potekali zelo dobro.
Predsednik ZDA je v zapisu na svojem družbenem omrežju Truth Social po pogovoru z voditelji članic skupine G7 znova omenil tudi svoj cilj, da ZDA dobijo dostop do ukrajinskih naravnih virov v zameno za ameriško podporo.
KOMENTARJI (429)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.