Novico o slovesnosti Joeja Bidna brez občinstva je v sredo objavil poseben kongresni odbor za inavguracijo predsednika ZDA. Novi predsedniki vsaka štiri leta prisežejo na ustavo pred kongresno palačo ob prisotnosti kongresnikov, gostov, medijev in javnosti. Zaradi pandemije covida-19 tokrat naj ne bi bilo velike množice ljudi.
Inavguracija ni le prisega, ampak zajema razne slovesnosti, plese, večerje, zabave in "pohod" predsednika ZDA s kongresnega griča navzdol proti Beli hiši. Tudi ta bo tokrat potekal drugače, saj ob aveniji naj ne bi bilo običajnih množic.
Američanom prihoda na slovesnost sicer ne morejo preprečiti. Za zdaj pozivajo in prosijo ljudi, naj se zaradi pandemije covida-19 ne odpravijo v Washington. Organizatorji namesto tega obljubljajo, da bodo omogočili več neposrednega prenosa po internetu in televiziji.
Trump še vedno vztraja, da ne bo odšel iz Bele hiše
Medtem pa Donald Trump po šestih tednih še vedno ne prizna poraza, vztraja pri tem, da so bile volitve prirejene, in svojim svetovalcem govori, da Bele hiše ne namerava zapustiti.
Ko se je izkazalo, da je na volitvah izgubil, naj bi Trump svojim pravnim svetovalcem, kot sta Rudy Giuliani in Jenna Ellis, dejal, da na dan inavguracije 20. januarja preprosto ne bo odšel. Vse od tedaj naj bi jim ga sicer uspelo prepričato o nasprotnem, a dvom še vedno ostaja, poroča CNN.
"Napade jeze ima. Odšel bo. Samo besen je," je razmere miril eden od njegovih svetovalcev.
Trump naj bi zdaj vse dneve razmišljal o izgubljenih volitvah, koval načrte, kako bi jih izpodbijal, in se maščeval republikancem, za katere meni, da so se obrnili nanj, kot so voditelji Fox Newsa, člani kongresa in kabineta.
"Toliko neresničnih informacij je slišal, da mislim, da dejansko verjame, da so mu bile volitve ukradene," je še dejal svetovalec.
Poleg tega naj bi Trump razmišljal tudi o pomilostitvi več kot dveh ducatov svojih bližnjih, vključno s poslovnimi sodelavci in zavezniki, za katere meni, da so bili tarče iz političnih razlogov. Njegovo osebje naj bi izdelalo razpredelnico, v kateri spremlja vse prošnje, ki prihajajo. "Noro je, ogromno se dogaja," je za CNN povedala oseba, seznanjena z zahtevami za pomilostitve.
Vlagatelji in prosilci se obračajo na direktorja za pomilostitve, kličejo in pošiljajo elektronsko pošto Jaredu Kushnerju, šefu kabineta Marku Meadowsu in odvetniku Bele hiše Patu Cipolloneju. "Vsi mislijo, da ne obstaja neki formalni postopek za te stvari in kar direktno kličejo te ljudi. Vsi upajo, da poznajo nekega prijatelja od prijatelja, ki jim bo pomagal, da bo njihova prošnja uslišana."
Nekaj njegovih bližnjih prijateljev je Trumpa že pozvalo, naj se vendarle sprijazni in gre naprej, ter se raje, kot da utaplja svojo žalost v teorijah zarote, osredotoči na prihodnost in morebitno kandidaturo na predsedniških volitvah leta 2024. On sam pa jim odgovarja, da se ne namerava udeležiti Bidnove inavguracije in ne želi niti slišati za to, da bo moral zapustiti Belo hišo.
KOMENTARJI (62)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.