Krog voditeljev, ki Josephu Bidnu še niso čestitali za zmago na ameriških predsedniških volitvah, se vse bolj oži. Po tem, ko so Bidnovo zmago priznali vodilni republikanci ameriškega senata in mu je čestital tudi ruski predsednik Vladimir Putin, so to storili tudi tisti, ki so do zadnjega upali na morebiten preobrat in zmago Donalda Trumpa.
![Joe Biden in Amy Klobuchar](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2020/23a4905c170d09ecae23_62496601.jpg?v=bfaf)
"Če je Vladimir Putin sprejel volilni izid, ti pa ne, imaš morda težave," je na Twitterju zapisala Amy Klobuchar, ameriška senatorka slovenskega rodu, ki je na začetku volilne kampanje tudi sama kandidirala za predsednico ZDA. Njen tvit je sicer ciljal predvsem na del republikancev, samega Trumpa, njegove odvetnike in druge podpornike, ki še vedno ne priznavajo volilnega poraza.
Med tistimi, ki je pozno, a vendarle, čestital Bidnu, je tudi brazilski predsednik Jair Bolsonaro. Brazilski voditelj je med kampanjo odkrito podpiral republikanca Trumpa kot svojega zaveznika in je napovedal, da bo ob začetku njegovega drugega mandata v Beli hiši odpotoval v Washington. Bidnu je čestital šele potem, ko je njegovo zmago uradno potrdil kolegij elektorjev.
"Čestitke predsedniku Joeju Bidnu z mojimi najlepšimi željami in upanjem, da bodo ZDA še naprej dežela svobodnih in dom pogumnih," je tvitnil in pri tem parafraziral del ameriške himne. Dodal je, da je pripravljen sodelovati z novo vlado in nadaljevati zavezništvo med Brazilijo in ZDA.
Med zadnjimi voditelji, ki Bidnu doslej niso čestitali za zmago, je bil tudi poljski predsednik Andrzej Duda. V torek pa je v čestitki novoizvoljenemu predsedniku ZDA Bidnu zaželel zelo uspešen mandat. Ob tem je poudaril tudi poljsko-ameriško strateško partnerstvo in izpostavil vlogo ZDA pri krepitvi vzhodnega krila zveze Nato. Duda je ob tem Bidna povabil na obisk na Poljsko.
Bidnu je čestital tudi mehiški predsednik Andres Manuel Lopez Obrador, ki je z dosedanjim predsednikom Trumpom kljub njegovim grožnjam o gradnji zidu na meji z Mehiko in zavračanjem mehiških migrantov razvil dober odnos. "Naši ljudstvi sta zgodovinsko, gospodarsko in kulturno prepleteni. Zato morata vladi delati za dobre dvostranske odnose, ki temeljijo na sodelovanju, prijateljstvu in spoštovanju suverenosti drug drugega," je zapisal Lopez Obrador. Pozdravil je tudi Bidnovo stališče o mehiških migrantih po svetu, "ki bo omogočilo razvoj skupnosti na jugovzhodu Mehike in v Srednji Ameriki". Mehiški predsednik je sicer s čestitko čakal do zadnjega.
Bidnu naposled čestital tudi Dodik
Predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine (BiH) Milorad Dodik je prav tako danes čestital Bidnu za zmago na predsedniških volitvah v ZDA novembra letos. S tem se je uvrstil med zadnje voditelje sveta, ki so to storili.
Bošnjaški in hrvaški član predsedstva BiH Šefik Džaferović in Željko Komšić sta Bidnu čestitala že 8. novembra.
Dodik je demokratskega kandidata Bidna med predvolilno kampanjo v ZDA obtožil, da sovraži Srbe, in je javno podpiral sedanjega predsednika Trumpa. Tudi Srbe v ZDA je pozval, naj glasujejo za republikanskega kandidata Trumpa.
Dodik je sedaj je v čestitki Bidnu izrazil osebno spoštovanje in čestital za "zmago na volitvah in osvojitvi mandata za eno od najpomembnejših in najvplivnejših dolžnosti na svetu". Spomnil je tudi, da so ZDA med najbolj zaslužnimi za daytonski mirovni sporazum, s katerim se je leta 1995 končala vojna v BiH.
Neobičajno za tovrstne čestitke je Dodik še zapisal, da 21. november, ko je bil daytonski sporazum parafiran, v Republiki srbski obeležujejo kot praznik, medtem ko je v Federaciji dan državnosti še vedno 25. november.
"Očitno je, da je za srbski narod in mene osebno nesprejemljivo obeleževanje 25. novembra, datuma, ki je prevzet od predhodnega, komunističnega režima SFRJ, kot tudi 1. marca, datuma, ki je napovedal začetek državljanske vojne v BiH, tem bolj, ker BiH nima določenih in tudi ne sprejetega zakona o praznikih," je v čestitki še zapisal Dodik.
![Elektorski kolidž je v ponedeljek potrdil Bidnovo zmago s 306 elektorskimi glasovi proti 232 za Trumpa.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Dec2020/0506ec136053dcde165b_62496600.jpg?v=8772)
Večina svetovnih voditeljev je sicer zmagovalcu izrekla čestitke že kmalu po vseh preštetih glasovih, tudi madžarski premier Viktor Orban je sledil večini evropskih voditeljev. Z nekaj več zamude je Bidnu čestital tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan. Po daljšem molku je novoizvoljenemu predsedniku ZDA sredi novembra čestital tudi kitajski predsednik Ši Džinping.
Med zdaj res zelo redkimi svetovnimi voditelji, ki še niso izrekli čestitke Bidnu, pa je še severnokorejski voditelj Kim Džong Un.
Janša še vedno ni čestital Bidnu
Tudi slovenska vlada doslej uradno še ni čestitala Bidnu za zmago na volitvah v ZDA. Vladi smo že včeraj in znova danes poslali vprašanje, ali to namerava storiti. Na odgovor še čakamo.
Prav tako se na elektorsko potrditev zmage Bidna še ni odzval slovenski premier Janez Janša, ki je sicer kot prvi voditelj že dan po volitvah, ko so se glasovi še preštevali, za zmago čestital kar Trumpu. S tem pa si je privoščil precejšnjo blamažo na mednarodnem političnem parketu, saj so o tej nediplomatski in nedemokratični potezi poročali po vsem svetu. Po čestitkah Trumpu se je na Twitterju celo prepiral s tujimi diplomati in novinarji.
Pozneje je Janša ZDA označil za pomembno strateško partnerico Slovenije in dejal, da bodo prijateljski odnosi med državama ostali, ne glede na to, kdo bo predsednik. Toda novoizvoljenemu predsedniku Bidnu še vedno ni čestital.
Bidnu je sicer kmalu po razglasitvi zmage čestital tudi predsednik republike Borut Pahor, kot evropski komisar iz Slovenije pa je čestitko poslal Janez Lenarčič.
Ameriške predsedniške volitvah so potekale 3. novembra, ameriški elektorji pa so v ponedeljek 14. decembra potrdili volilno zmago demokrata Josepha Bidna. Ta bo 20. januarja prisegel kot 46. predsednik ZDA.
KOMENTARJI (1206)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.