Ameriški načrti za namestitev delov protiraketnega ščita v vzhodni Evropi ogrožajo Rusijo ter spodkopavajo sodelovanje v Združenih narodih, je danes opozoril ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Obenem je "ameriške partnerje" pozval, naj premislijo o tem, da pozivajo k boju proti hipotetični iranski grožnji, medtem ko sami ustvarjajo resnično grožnjo ruski varnosti.

Washington sicer zatrjuje, da je protiraketni ščit, katerega dele želijo namestiti na Poljskem in Češkem, namenjen obrambi pred morebitnim iranskim napadom in da nikakor ne ogroža Rusije, saj je ta sposobna s svojim arzenalom hitro uničiti radar in deset prestreznih raket, ki naj bi jih namestili v vzhodni Evropi.
ZDA: Rusija nima veta na postavitev ščita v Evropi
Protiraketni ščit, ki ga nameravajo ZDA postaviti v Evropi, je izključno obrambne narave in bo uporabljen le v primeru napada. ZDA se zavedajo pomislekov, posebej v Rusiji, in si jih prizadevajo odpraviti, toda ščit je namenjen zaščiti ZDA in njenih evropskih zaveznic, zato Rusija veta na njegovo postavitev nima, je na današnji videokonferenci s slovenskimi novinarji dejala visoka predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Anita Friedt.

Kot je zagotovila Friedtova, ki je direktorica urada za politiko in regionalne zadeve na oddelku State Departmenta za Evropo in Evrazijo, je pri postavljanju delov protiraketnega ščita v Evropi vse popolnoma transparentno.
Potekajo številni sestanki s predstavniki različnih držav, članic zveze NATO in Rusije, prizadevamo pa si tudi izobraziti javnost in ljudi prepričati, da gre za izključno obrambni sistem, je zatrdila. Kot je dodala, se z Rusi o tem pogovarjajo že več let in v Moskvi vedo, da je ta sistem nemogoče uporabiti proti njim, veta na postavitev delov ščita v Evropi pa nimajo. Protiraketni sistem v Evropi naj bi sicer začel delovati leta 2011 ali 2012.
Tudi na Poljskem in Češkem - v državah, kjer nameravajo ZDA postaviti 10 prestreznih raket in radarski sistem - je nasprotovanje javnosti, pa tudi nekaterih politikov očitno. ZDA se trenutno pogajajo s poljsko in češko vlado glede postavitve delov ščita. Kaj pa, če v Varšavi oz. v Pragi na koncu rečejo ne? Kot je na vprašanje novinarjev iz Ljubljane odgovorila sogovornica iz Washingtona, je to njihova suverena pravica, načrtov o postavitvi ščita v neki tretji evropski državi pa ZDA zaenkrat nimajo. Vendar pa Washington razmišlja o namestitvi dodatnega radarja nekje "bližje grožnji", je na vprašanje o morebitni postavitvi ščita na Kavkazu odgovorila Friedtova.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.