
WWF je v krvi ministrov preverjala prisotnost 103 nevarnih industrijskih kemikalij, ki sodijo v sedem skupin, kot so ftalati, pesticidi, PCB, antibakterijske kemikalije, odkrila pa jih je kar 55. Gre za kemikalije, ki jih je moč najti v zofah, ki so odporne na ogenj, teflonskih ponvah, škatlah za pice, dišavah... Mnoge so že desetletja prepovedane, nekatere pa so v redni uporabi.
"Ministri so zastrupljeni s kemikalijami, katerih učinki so v veliki meri neznani. Težko je verjeti, da se danes to lahko dogaja," je v imenu WWF ob predstavitvi rezultatov dejal Karl Wagner.
Slaba zakonodaja
WWF je s krvnimi testi želel dokazati, da je zakonodaja EU na področju nevarnih kemikalij neustrezna in predvsem premalo stroga.
WWF je ob tem poudaril, da industrijske kemikalije ogrožajo tako človeka kot naravo. Čeprav za 86 odstotkov od 2500 kemikalij, ki so v svetu v široki uporabi, ne obstaja dovolj podatkov za oceno njihove varnosti, pa se vse bolj kaže, da so povezane z boleznimi, kot je rak, alergijami, težavami pri reprodukciji in razvojnimi zaostanki otrok. Najnovejše raziskave kažejo, da kemikalije lahko porušijo hormonsko ravnovesje.