Vodja londonske policije in s tem najvišji policijski uslužbenec v Veliki Britaniji Paul Stephenson je danes odstopil s položaja. To je storil v luči očitkov in špekulacij zoper policijo in njega samega v povezavi z odmevno afero z vdiranjem v telefone.
Britanska policija je deležna očitkov glede svojega ravnanja v primeru omenjene krize, Stephensonu pa očitajo, da sta z ženo januarja sprejela brezplačno bivanje v luksuznih toplicah, ki jih je promoviralo podjetje nekdanjega namestnika urednika pri News of the World Neila Wallisa. Slednjega je policija aretirala pretekli teden.
Stephenson si je privoščil usluge v toplicah Champney's Spa v vrednosti 12.000 funtov, da bi okreval po zlomu stegnenice. Po navedbah medijev je pojasnil, da se je doba njegovega okrevanja zaradi (zastojnske) nege v toplicah skrajšala za šest tednov.
Stephenson sicer poudarja, da ni storil nobene nedopustne stvari in da je njegova osebna integriteta povsem nedotaknjena, čeprav bi si morda želel, da bi nekatere stvari izpeljali drugače.
Brooksova v rokah policije
Kot sicer poročajo britanski mediji, je bila res aretirana 43-letna Rebekah Brooks, zdaj že nekdanja izvršna direktorica podjetja News International, saj je pred nekaj dnevi odstopila s položaja.
Policisti so jo odvedli na londonsko policijsko postajo, kjer je zdaj pridržana. Aretirali so jo zaradi suma vpletenosti v načrte o prestrezanju komunikacij in suma korupcije, še poročajo britanski mediji.
Brooksova je v sporočilu za javnost zapisala, da sodeluje s policijo pri preiskavi in da je danes "prostovoljno v skladu z dogovorom prišla na policijsko postajo".
"Šlo je za dogovorjeni sestanek," je povedal njen tiskovni predstavnik David Wilson. Kot je dodal, pa Brooksova ni vedela, da bo na njem aretirana. Sama je sicer že leta 2003 pred parlamentarno preiskovalno komisijo priznala, da je News International policiji plačeval za informacije. Takrat proti njej nihče ni sprožil postopkov.
V okviru preiskave vdorov v telefone, zaradi česar se je moral medijski mogotec Murdoch odpovedati načrtom za prevzem največje britanske plačljive satelitske televizije BSkyB, so doslej aretirali deset ljudi, med njimi nekdanjega urednika News of the World Andyja Coulsona, ki je bil do januarja letos svetovalec za medije in tiskovni predstavnik premierja Davida Camerona.
Britanski premier se je zato znašel pod točo kritik, ki se še stopnjujejo, potem ko je razkril, da se je v 15 mesecih na položaju kar 26-krat uradno sešel z Murdochom, njegovim sinom Jamesom in drugimi vodilnimi pri News International.
Vodja opozicijskih laburistov Ed Miliband je v današnjem pogovoru za časnik Observer pozval k razbitju Murdochovega medijskega imperija v Veliki Britaniji. Po njegovem mnenju so sedanja pravila glede lastništva medijev preživeta, Murdoch pa ima na Otoku "preveč moči", zato bi morali njegov lastniški delež v medijih zmanjšati.
Razmere, ko ima en sam človek v lasti več kot 20 odstotkov časopisnega trga, so po Milibandovem mnenju "nezdrave, ker tolikšna moč v rokah enega človeka jasno vodi v zlorabe oblasti v njegovi organizaciji". "Če želimo minimizirati zlorabe moči, takšna koncentracija moči vsekakor pomeni precejšnjo nevarnost," meni Miliband.
Pred ukinitvijo tabloida News International minuli teden je Murdochov News International obvladoval 37 odstotkov britanskega časopisnega trga, poleg tega ima Murdoch v lasti 39-odstotni delež televizije BSkyB.
Spomnimo
Pred dobrim tednom je izšla zadnja številka britanskega tabloida News of the World. Medijski mogotec Rupert Murdoch se je za ukinitev odločil zaradi škandala, v katerem so novinarji in uredniki tudi s pomočjo policije prisluškovali različnim ljudem in tako pridobivali informacije za svoje članke. Škandal je naletel na val ogorčenja v britanski javnosti in političnem vrhu, hkrati pa je odmeval po celem svetu.
Murdoch se je srečal z družino Milly Dowler, ki so ji leta 2002, ko je bila pogrešana, novinarji News of the World vdrli v telefon in izbrisali sporočila, ko je bil predal poln v upanju, da bodo lahko izvedeli kaj novega. Njeni starši so zato dobili upanje, da je morda še živa, vendar pa so malce kasneje našli njeno truplo. Starši so o vdiranju v telefon izvedeli šele pred kratkim, ko je o tem poročal časopis Guardian.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.