Ratificiranje sporazuma o meji s Črno goro je bilo v kosovskem parlamentu vse prej kot lahka naloga. Tako je zasedanje večkrat prekinil solzivec, kar štirikrat so ga vrgli poslanci opozicijskega gibanja Samoopredelitev (Vetevendosje). A vendarle je večini - 80 od 120 poslancev - uspelo potrditi sporazum, ki je ob boju proti korupciji in organiziranemu kriminalu eden od pogojev za ukinitev vizumov za državljane Kosova za vstop v države članice EU.
Poslanci Samoopredelitve so med sejo kar štirikrat vrgli solzivec, da bi preprečili glasovanje. Policija je zato prijela sedam poslancev gibanja, šest pa so jih izključili iz nadaljnjega dela parlamenta. Od skupno 19 poslancev gibanja jih je tako v parlamentu ostalo samo še šest. Podrobno so tudi preiskali parlamentarno dvorano in poslance. Ena od poslank je zaradi "nezakonite aretacije poslancev" zahtevala takojšen odstop predsednika parlamenta Kadrija Veselija.

Po sporazumu meja poteka ob nekdanji meji, določeni z jugoslovansko ustavo iz leta 1974, in je dolga 79 kilometrov. Samoopredelitev vladi očita, da je Črna gora Kosovo oškodovala za okoli 8200 hektarjev ozemlja, in zahteva odprtje novih pogajanj.
Evropska komisija je pozdravila ratifikacijo sporazuma kot "izpolnitev enega ključnih kriterijev za liberalizacijo vizumskega režima za Kosovo". V skupnem sporočilu za javnost so visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini ter komisarja za širitev in notranje zadeve Johannes Hahn in Dimitris Avramopulos izpostavili, da gre za konkreten napredek, ki je v duhu dobrososedskih odnosov in nove strategije za Zahodni Balkan.
Dodali so, da se ocena rezultatov boja proti organiziranemu kriminalu in korupciji nadaljuje tudi v luči najnovejših informacij kosovskih oblasti. EU pričakuje, da bodo vse strani na Kosovu nadaljevale naporno delo in uspešne napore s ciljem doseči brezvizumski režim za prebivalce Kosova kot tudi v interesu regije.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.