Med bombardiranjem mesta Homs je sirska vojska ubila dva tuja novinarja. Ameriška novinarka Marie Colvin in njen francoski kolega Remi Ochlik sta živela v hiši v Homsu, na katero je priletela granata. Ko sta poskušala zbežati iz hiše, naj bi ju zadela še raketa, je po poročanju opozicijskih aktivistov sporočila priča dogodka. Colvinova je sicer delala za britanski časopis Sunday Times, Ochlig pa je fotograf.
Oba sta bila poročevalca iz vojn na Bližnjem vzhodu in drugod. Colvinova je izgubila oko med poročanjem s Šrilanke leta 2001. V javnih nastopih po napadu, v katerem ji je v oko priletel šrapnel granate, je imela poškodovano oko prekrito s prevezo. Ochlik se je rodil v Franciji leta 1983 in je prvič pri 20 letih poročal o konfliktu na Haitiju, v zadnjem letu pa je pokrival vstaje v Tuniziji, Egiptu in Libiji. Njegovo smrt je danes potrdil tudi francoski zunanji minister Alain Juppe.
Poleg njiju naj bi bila v napadu ranjena še najmanj dva tuja novinarja. Medijski mogotec Rupert Murdoch, lastnik časnika Sunday Times, je medtem sporočil, da je bil v napadu ranjen tudi fotograf Colvinove Paul Conroy. Ranjena pa naj bi bila še neka ameriška novinarka, ki naj bi bila huje poškodovana in je še vedno v smrtni nevarnosti. Predstavniki opozicije, ki o tem poročajo, pravijo, da sta trupli ubitih novinarjev še vedno pod ruševinami, saj obleganje mesta še vedno traja.
V napadu na Homs je bilo sicer samo včeraj ubitih več kot 40 ljudi, veliko je bilo tudi ranjenih. Po vsej državi naj bi bilo včeraj skupaj ubitih več kot sto ljudi.
Pokol mladih moških na severu države
Sirska vojska in milica, zvesta predsedniku Bašarju al Asadu, je v vaseh na severu države zajela in nato ubila 27 mladih moških. Tako so uporniki iz mesta Idlib poročali, da so našli številna trupla zvezanih mladih moških s strelnimi ranami. Te naj bi ubili v vaseh Idita, Iblin in Balšon v bližini meje s Turčijo. "Vojaške sile so v teh vaseh preganjale civiliste in jih brez oklevanja pobile. Osredotočile so se na mlade moške in vsakogar, ki mu ni uspelo pobegniti. Odgovornost za ta masaker gre pripisati vrhovnemu poveljniku vojske in oboroženih sil, Bašarju al Asadu," je zapisala Sirska mreža za človekove pravice.
Uporniki želijo varno dostavo človekoljubne pomoči
Sirski nacionalni svet, ki predstavlja uporniško alternativo oblastem v Damasku, je prepričan, da je za Sirijo edina rešitev vojaško posredovanje. "Bližamo se trenutku, ko bomo videli vojaško akcijo kot edino mogočo rešitev. Tu sta dva zla – vojaško posredovanje ali dolgotrajna državljanska vojna," je povedala višja predstavnica sveta Basma Kodmani.
Hkrati je Rusiji, ki je v Varnostnem svetu ZN z vetom preprečila sprejetje resolucije proti sirskim oblastem, predlagala, naj od sirske vlade zahteva varen prehod za konvoje s človekoljubno pomočjo, namenjeno civilistom. Nacionalni svet je namreč predlagal uvedbo človekoljubnih koridorjev, s katerimi bi dovažali pomoč. Tako bi v Homs pomoč dostavljali iz Libanona, v mesto Idlib iz Turčije, v Dero pa iz Jordanije. Kmalu po tem pozivu se je oglasilo rusko zunanje ministrstvo, ki je zagotovilo, da se s sirskimi oblastmi že pogovarjajo o zagotovitvi varnih prehodov za človekoljubno pomoč.
Egipt pa je Kodmanijeva pozvala, naj ladjam, ki sirskim oblastem dovažajo orožje, omeji prehod skozi Sueški prekop.
Opozicija poziva k bojkotu referenduma
Največja opozicijska skupina v Siriji je državljane danes pozvala, naj bojkotirajo napovedani referendum o novi ustavi, za katerega je prepričana, da želi z njim al Asad prikriti nasilno zatrtje protestov. "Režim želi s tem predlogom prikriti svoj masaker. Ustave ni mogoče pripraviti, če pri tem ne sodelujejo vse politične moči in družbene skupine, ki so izvoljene v skupščino," je zapisal lokalni koordinacijski odbor. Al Asad je namreč za prihodnjo nedeljo razpisal referendum, na podlagi katerega bi morali v 90 dneh izpeljati večstrankarske volitve.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.