Tujina

Barroso: Čas za evropsko obnovo

Davos, 29. 01. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Predsednik Evropske komisije je na srečanju Svetovnega gospodarskega foruma ocenil, da je prišel čas za evropsko obnovo.

"To je trenutek za evropsko obnovo. Ocenjujem, da je za doseganje gospodarske rasti nujna gospodarska reforma. Želim Evropo bolj odprtih trgov in boljših predpisov, ki bi skupaj z vlaganjem v izobraževanje in v koherentno socialno politiko povečali rast," je zbrane politike in gospodarstvenike nagovoril Barroso.

Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso je poudaril, da je sedaj največja prioriteta Evrope doseganje gospodarske rasti, ki je ključna za blaginjo. S tem je še enkrat ponovil svoj program, ki ga je v sredo predstavil pred Evropskim parlamentom in ki temelji na "blaginji, solidarnosti in varnosti".

"Potrebujemo več vlaganj, predvsem na področju raziskav in razvoja, nujna pa je tudi obnova izobraževalnega sistema," je še dejal Barroso, ter poudaril, da je za doseganje tega cilja potrebno sodelovanje vseh akterjev.

Govornik Jose Manuel Barroso (Foto: Reuters)
Govornik Jose Manuel Barroso (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ministrska konferenca decembra letos v Hongkongu, ki naj bi po večletnih pogajanjih le prinesla dokončen dogovor o liberalizaciji svetovne trgovine, se namreč hitro bliža.

V Davosu so se na neformalnem srečanju sestali predstavniki okrog 30 držav članic EU, med drugim iz ZDA, EU, Kanade, Brazilije in Indije. Takšna neformalna srečanja so bila sicer že v preteklosti pogosto nosilec novega zagona formalnih pogajanj v okviru WTO. Indijski minister za trgovino in industrijo Kamal Nath je tako že v petek dejal, da se morajo članice WTO že pred formalnim delom pogajanj dogovoriti o ključnih vprašanjih. Le tako bo namreč v Hongkongu nato mogoče sprejeti dokončen dogovor.

Po mnenju ameriškega trgovinskega predstavnika Roberta Zoellicka bi dokončen dogovor o liberalizaciji tudi pomagal zaustaviti islamski radikalizem. Po njegovih besedah bi trgovino lahko uporabili kot orodje v boju proti terorizmu, saj bi sprostitev svetovne trgovine omogočila razvoj revnejšim državam in jim obenem povrnila upanje v izboljšanje razmer.

Udeleženci enega od razgovorov v  Davosu (Foto: Reuters)
Udeleženci enega od razgovorov v Davosu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Predstavniki ZDA so danes na Svetovnem gospodarskem forumu sicer obljubili, da bodo poskušali dvigniti vse nižje padajočo vrednost dolarja. To skrbi predvsem evropske gospodarstvenike, saj nizka vrednost dolarja znižuje konkurenčnost evropskega gospodarstva in onemogoča njegovo rast. Ustanovitelj Microsofta in obenem najbogatejši mož na svetu Bill Gates je kljub temu prepričan, da se bo tečaj dolarja še naprej zniževal.

Lani v Ženevi je 148 članic WTO le doseglo dogovor o okvirnem dokumentu glede nadaljnje liberalizacije, ki naj bi ga dokončno dorekli na ministrski konferenci decembra letos v Hongkongu. V primeru, da do tega dejansko pride, potem naj bi nov dogovor o liberalizaciji začel veljati v letu 2006.

Ukrajina želi v EU

V Davosu, kjer se udeležuje Svetovnega gospodarskega foruma je ukrajinski predsednik Viktor Juščenko poudaril, da je članstvo v EU tretji strateški cilj Ukrajine, država pa lahko "pomembno prispeva k združeni Evropi".

Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko v Davosu (Foto: Reuters)
Ukrajinski predsednik Viktor Juščenko v Davosu (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kot prva strateška cilja je Juščenko označil preoblikovanje ukrajinskega gospodarstva v tržno gospodarstvo in partnerstvo z Rusijo.

Da si bo Ukrajina prizadevala za članstvo v EU, je ukrajinski predsednik napovedal že v začetku tedna v nastopu v Svetu Evrope. V Bruslju so sicer do ambicij novega ukrajinskega predsednika precej zadržani. Evropska komisarka za zunanje odnose Benita Ferrero-Waldner je tako pred nekaj dnevi ocenila, da zaenkrat ni možnosti za ukrajinsko članstvo v povezavi, je pa unija pripravljena na okrepitev sodelovanja s Kijevom.

Juščenko je na srečanju napovedal tudi boj proti korupciji in delu na črno v svoji domovini. Po njegovih besedah naj bi siva ekonomija v Ukrajini predstavljala kar 55 odstotkov celotne gospodarske dejavnosti. "Tako ne gre več naprej," je zatrdil Juščenko in napovedal globoke reforme institucij na vseh nivojih. Poleg tega je kot pomembne točke svojega programa izpostavil še vzpostavitev pravne varnosti in svobode tiska ter spoštovanje človekovih pravic.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.