Tujina

Slovenski turisti so na varnem

Kairo/Šarm el Šejk, 23. 07. 2005 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Število žrtev napadov v Šarm el Šejku se je povzpelo na 88. Slovenskih turistov ni med mrtvimi ali ranjenimi.

Policisti trdijo, da je šlo za avtomobile bombe, predstavnik lokalnih oblasti pa je sporočil, da so bila eksplozivna sredstva podtaknjena v kovčkih (Foto: Reuters)
Policisti trdijo, da je šlo za avtomobile bombe, predstavnik lokalnih oblasti pa je sporočil, da so bila eksplozivna sredstva podtaknjena v kovčkih (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je izrazil "jezo in obžalovanje" ob napadih.

V egiptovskem letoviškem mestu Šarm el Šejk je v noči na soboto streslo več močnoh eksplozij. Napadi so se zgodili okoli 1. ure po lokalnem času, ko so bile restavracije in ulice še polni ljudi. Ubitih je bilo najmanj 88 ljudi, več kot 200 je ranjenih, med njimi 23 huje. Najhuje ranjene so takoj prepeljali v kairsko bolnišnico. Slovencev med žrtvami ali ranjenimi ni.

Varnostne sile in policija so sporočile, da sta eksplodirala dva avtomobila bombi, tretja bomba pa je bila skrita v kovčku. Gre za najhujše napade v Egiptu v zadnjih dveh desetletjih.

Egiptovski policisti so v mestu aretirali 35 ljudi, vendar niso sporočili, ali so povezani z napadi.

Silovite eksplozije

Trije napadi v Šarm el Šejku (Foto: Pop TV)
Trije napadi v Šarm el Šejku (Foto: Pop TV) FOTO: POP TV

Ena bomba naj bi eksplodirala na območju mesta, ki se imenuje Stari trg, dve pa v zalivu Naama, kjer so večinoma luksuzni hoteli. Eden od napadalcev naj bi se z avtomobilom bombo zaletel v hotel "Ghazala Gardens". Od mondenega hotela s 176 sobami ni ostalo nič. Reševalci so se prepričali, da med ruševinami ni več ujet nihče, zato so ostanke hotela že začeli odstranjevati.

Druga bomba je kmalu zatem eksplodirala na parkirišču v bližini hotela "Moevenpick" nekaj sto metrov strani, kjer so tudi priljubljena zabavišča.

V eksploziji Starem trgu pa je umrlo najmanj 17 Egipčanov, ki so sedeli v kavarni. o navedbah očividcev naj bi neki moški s kovčkom stopil na trg in rekel: "Imam bombo." Večina ljudi mu ni verjela, zato se niso umaknili. Dve minuti kasneje je trg stresla silovita eksplozija.

Med žrtvami ni Slovencev

Hotel Ghazala Gardens je popolnoma porušen (Foto: Reuters)
Hotel Ghazala Gardens je popolnoma porušen (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Vsi slovenski državljani, ki so trenutno v egiptovskem letovišču Šarm el Šejk, so se že javili turističnim agencijam, prek katerih letujejo, so povedali na slovenskem zunanjem ministrstvu.

Po zadnjih podatkih med mrtvimi in ranjenimi v današnjih napadih ni slovenskih državljanov, so za 24ur.com povedali na ministrstvu za zunanje zadeve. Vsi slovenski turisti naj bi se tudi že javili na svoje agencije in sporočili, da so živi in zdravi.

Tudi po podatkih egiptovskih oblasti, ki jih je ministrstvu posredovalo slovensko veleposlaništvo v Egiptu, med mrtvimi in ranjenimi v letovišču ob Rdečem morju ni slovenskih državljanov. Na veleposlaništvu v Egiptu so po napadih sicer v stalnem stiku z egiptovskimi oblastmi.

Po podatkih terorističnih agencij v Egiptu trenutno letuje okoli 200 Slovencev, v Šarm el Šejku jih je nekaj več kot sto.

Slovenci naj upoštevajo navodila

Plaže samevajo (Foto: Reuters)
Plaže samevajo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters
Slovenski državljani lahko pomoč poiščejo na slovenskem veleposlaništvu v Kairu, ki je na naslovu 21 Soliman Abaza St., 6th Floor Mohandessin. Telefonska številka veleposlaništva je +20 2 749 98 78 in +20 1 22 13 20 45 (dežurna služba), številka telefaksa pa + 20 2 749 71 41. Po pomoč se lahko obrnejo tudi po elektronski pošti na naslov vlo@mzz-dkp.gov.si ali na MZZ po telefonu +386 1 478 2305, +386 1 478 2219 (dežurna služba) ali telefaksu +386 1 478 2340.

Slovensko zunanje ministrstvo sicer slovenskim državljanom, ki so trenutno v tem kraju, svetuje, naj upoštevajo navodila egiptovskih organov in predstavnikov turističnih agencij, v organizaciji katerih letujejo. MZZ še priporoča, naj se izogibajo krajem in dogodkom, kjer se zbira večje število ljudi, svoje gibanje po mestu pa naj omejijo na najnujnejše poti.

Smrt turistov

V napadih je umrlo najmanj sedem tujcev, med njimi Čeh in Italijan, je sporočila predstavnica egiptovskega ministrstva za turizem Hala al Katib. "Podatkov o državljanstvu preostalih petih smrtnih žrtev še nimamo," je dodala. Notranji minister Habib al Adli je pred tem sporočil, da so napadi terjali življenja najmanj osmih tujih turistov. Po njegovih podatkih je ranjenih devet Italijanov, pet Savdijcev, osem Britancev, Rus, Ukrajinec in Izraelec.

Panika med turisti

Turisti pričajo o množični paniki neposredno po eksplozijah. Šarm el Šejk je popularno letovišče na jugu Sinajskega polotoka za Evropejce in Izraelce in je znan tudi po državniških srečanjih, predvsem za iskanje miru na Bližnjem vzhodu.

Napadi bodo najverjetneje močno prizadeli egiptovsko turistično industrijo, s katero letno zaslužijo kar 6,6 milijard ameriških dolarjev. Agencije že poročajo o množičnih odpovedih letovanj.

Turisti odhajajo (Foto: Reuters)
Turisti odhajajo (Foto: Reuters) FOTO: Reuters/STA

Napadalci: "Ne bodo nas ustrahovali biči egiptovskih mučiteljev"

Odgovornost za napade naj bi na spletni strani prevzela skupina, povezana z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida.

Odgovornost za napade je v sporočilu, objavljenem na spletni strani, prevzela skupina, povezana z mednarodno teroristično mrežo Al Kaida. Verodostojnosti sporočila še ni moč preveriti.

Skupina, ki se je poimenovala Brigade Abdulaha Azama organizacije Al Kaida v Siriji in Egiptu, je sporočila, da so njeni "bojevniki" napadli hotel Gazala Gardens in stari trg v Šarm El Šejku. Kot je še navedla, so bili napadi odgovor na "zločine mednarodnih sil zla, ki prelivajo kri muslimanov v Iraku, Afganistanu in Čečeniji".

"Jasno in glasno sporočamo, da nas ne bodo ustrahovali biči egiptovskih mučiteljev in da ne bomo trpeli kršitev zemlje naših bratov na Sinaju," je še zapisano v sporočilu, ki se verjetno nanaša na turiste iz Izraela, ki prihajajo na počitnice na Sinaj.

Egiptovski notranji minister al Adli pa je povedal, da bi bili avtorji današnjih napadov lahko povezani s tistimi, ki so oktobra lani izvedli napad v egiptovskem letovišču Taba, v katerem je umrlo 34 ljudi. Kot je dodal, so to ugotovili na podlagi obveščevalnih podatkov. Ugotovili so tudi, da je eden od avtomobilov-bomb pripeljal iz Izraela.

Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je napade obsodil ter obljubil, da bodo egiptovske varnostne sile prijele odgovorne za ta zločin (Foto: Reuters)
Egiptovski predsednik Hosni Mubarak je napade obsodil ter obljubil, da bodo egiptovske varnostne sile prijele odgovorne za ta zločin (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Rupel: Za terorizem ni opravičila

Zunanji minister Dimitrij Rupel in slovenska vlada sta ostro obsodila bombne napade. Minister je izpostavil, da za terorizem ni opravičila, in poudaril nujnost medsebojnega sodelovanja v boju proti terorizmu. "Teroristični napadi so cinično barbarsko sredstvo za razdor in pustošenje, za povzročanje strahu, kaosa, nereda, ... in za uveljavljanje zlih skupin in osebnosti, ki so pripravljene uporabiti katero koli veliko stvar ali ideal," še piše v sporočilu MZZ.

Obsodbe in jeza

Svet obsoja napade (Foto: Reuters)
Svet obsoja napade (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Napade so najostreje obsodili papež Benedikt XVI., Evropska komisija, francoski predsednik Jacques Chirac, italijanski predsednik Carlo Azeglio Ciampi ter zunanja ministra Nemčije in Španije, Joschka Fischer in Miguel Angel Moratinos.

Iz sveta se medtem vrstijo obsodbe napadov in obljube pomoči. Izrael je Egiptu po napadih ponudil pomoč pri reševanju mrtvih in ranjenih izpod ruševin. Obsodbam krvavih napadov so se pridružile tudi palestinske oblasti.

Ameriška državna sekretarka Condoleezza Rice, ki se mudi na obisku v Jeruzalemu, je napade označila kot "nespametne". Ruski predsednik Vladimir Putin je zatrdil, da je edini odgovor na terorizem enoten nastop v boju proti terorizmu. Španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero pa je pozval k večjemu sodelovanju v boju proti terorizmu. Napade so ostro obsodili tudi Svet Evrope, Afriška unija (AU), Irak, Jordanija in Švica.

Tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Hamid Reza Asefi pa je poudaril, da je "uporaba terorizma, za to, da bi dosegli svoje cilje, nepravična". Dodal je, da je vzrok za napade treba iskati pri ameriški zunanji politiki. Pretresenost nad napadi je izrazila tudi Japonska, ki je poudarila, da zanje ni opravičila.

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12