Prvi od številnih konvojev s humanitarno pomočjo je prispel na oblegana območja v Siriji, poroča BBC. Kovoj je prispel v mesto Muadhamija, ki leži v bližini Damaska. Na seznamu mest, ki bi morala prejeti pošiljko, je tudi Madaja, kjer civilisti že dalj časa umirajo od lakote. Prav tako mesta Zabadani, Kafr Batna, ki prav tako ležijo v bližini Damaska, oblegajo pa jih sirske režimske sile Bašarja al Asada.
ZN pošilja tudi pomoč v mesti Foah in Kefraja, ki ležita v severni provinci Idlib in sta pod nadzorom sirskih upornikov. Pomoč je namenjena tudi mestu Deir el Zour na vzhodu države, ki ga oblegajo skrajneži Islamske države. Skupno na teh območjih živi okoli pol milijona ljudi.
Posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Staffan de Mistura je poudaril, da je naloga sirskih oblasti, da si želijo doseči prav vsako osebo v Siriji, kjer koli že je, in dovoli da ji ZN dostavi humanitarno pomoč. Dodal je, da bo tokrat znano, ali sirske oblasti imajo to željo.
Sirski režim predsednika al Asada je pred tem že odobril dostop humanitarne pomoči za sedem naštetih območij, ki so ali pod njihovem nadzorom ali pa nadzorom upornikov.
Je pa Asad opozoril, da sporazum o koncu sovražnosti stoji na trhlih osnovah, saj vanj niso vključene vse sprte strani.
Alep tik pred padcem, številni civilisti ostajajo v mestu
Vladne sile, ki jih podpirajo Rusi in bombardirajo območja, pa vztrajno napredujejo v obleganju drugega največjega sirskega mesta Alep. Kmalu bodo sklenile krog, saj se koridor na severu mesta vztrajno manjša.
Nekoč bogato in cvetoče mesto je zdaj v ruševinah. A civilisti v njem še vztrajajo. V mestu naj bi jih bilo še nekaj sto tisoč. "Ne grem nikamor. Na mojo hišo je padlo okoli 70 raket, a nisem odšel," je za britansko televizijsko hišo BBC povedal eden izmed prebivalcev.
Moški v civilni obleki pravi, da Asadove sile ne delajo razlik med vojaki in civilisti. Boji se, da bo Alep doletela usoda Madaje, saj hrane počasi primanjkuje, le redki pa si jo lahko sploh privoščijo, saj je izredno draga.
Spet drugi dodaja, da že celo jutro nad mestom krožijo režimska letala. "Kaj nam lahko Asad še stori? Uporabi kemično orožje? Kar naj ... Vsaj ne bo počasna smrt," je dejal pred kamero.
Mlajši moški pravi, da so pred leti, ko so začeli revolucijo, vedeli, da bodo plačali visoko ceno. A gre za trenutno stanje. Ne preživimo zaradi hrane, preživimo zaradi našega ponosa, je dodal.
Starejši moški pravi, da bodo ostali v v mestu – doma. "Ne bojimo se ruskega medveda. Tukaj bomo ostali do zadnje kaplje krvi," pravi ponosno.
Na posnetkih so vidni tudi otroci, ki se igrajo z žogo ali postopajo med ruševinami.
V ponedeljek je nekdo bombardiral mesto, ob tem pa uničil bolnišnice in šole. Umirali so civilisti, med njimi otroci. Zločin, ki so ga vsi obsodili, kdo pa ga je zagrešil, še vedno ni jasno. Krivi naj bi bili Rusi, a ti obtožbe kategorično zavračajo.
Humanitarna organizacija Save the Children je sicer sporočila, da je bilo raketiranih kar sedem stavb, v katerih so zdravstvene ustanove.
KOMENTARJI (355)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.