Predsednik ZDA Donald Trump je preklical srečanje s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom, ki sta ga načrtovala za junij.
"Verjamem, da je to velik korak nazaj - tako za Severno Korejo kot svet. Naša vojska je pripravljena, verjamem da tudi japonska in severnokorejska," je odpoved srečanja komentiral Trump, ki je v Beli hiši popoldne stopil pred novinarje.
"Upam, da bo Kim na koncu ravnal kot je prav - ne le zanj, temveč tudi za ljudi," je dejal predsednik ZDA in dodal, da bodo ZDA nadaljevale s kampanjo maksimalnega pritiska.
Odločitev je Trump prejel na podlagi "izrazite jeze in odprte sovražnosti", ki jo je slutiti v nedavnih severnokorejskih izjavah. Pjongjang je namreč večkrat zagrozil z odpovedjo srečanja. Po Trumpovih besedah bi bilo srečanje, ki je bilo načrtovano za 12. junij v Singapurju, po tem "neprimerno".
"Svet, predvsem pa Severna Koreja, je z odpovedjo srečanja zamudil veliko priložnost za trajen mir ter velik napredek in blaginjo," je Trump zapisal v pismu, ki ga je poslal severnokorejskemu voditelju.
V pismu je Kim Džong Unu še sporočil, da se zelo veseli, da pa ga bo nekega dne vendarle srečal. "Čutil sem, da je med nama nastal čudovit dialog. Konec koncev pa je samo dialog tisti, ki šteje," je poudaril.
Odpoved srečanja je označil za zamujeno priložnost, kar predstavlja žalosten trenutek.
V izjavi po pismu je Trump dejal, da upa, da vojna s Severno Korejo ne bo potrebna in se bodo v prihodnjih mesecih glede prihodnosti Severne Koreje zgodile pozitivne stvari. "Upam, da bodo narejeni pozitivni koraki naprej, a če ne, smo pripravljeni - bolj kot kadarkoli," je dejal predsednik ZDA.
Dialog med državama se tako vrača na raven iz lanskega leta, ko je Kim Trumpa označeval za bedaka, Trump pa Severnokorejca za raketnega možiclja.
Za zdaj še ni tam, ker je Trump dejal, da čaka, ali se bo Kim vrnil h konstruktivnemu dialogu. Začeti ga bo moral Kim, ker je po Trumpovih besedah kriv za razvoj dogodkov in v tem času se bodo sankcije in kampanja maksimalnega pritiska na Severno Korejo nadaljevale. "Vojska je pripravljena, da odgovori na neumno in nepremišljeno dejanje Severne Koreje," je še povedal predsednik ZDA.
Ob tem je spomnil še na "veliko moč" ameriškega jedrskega orožja. "Omenjate vaše jedrsko orožje, vendar je naše tako masivno in močno, da molim k Bogu, da ga ne bi bilo treba nikoli uporabiti," je še poudaril.
Stroške morebitne vojne s Severno Korejo namerava prevaliti na Japonsko in Južno Korejo
Trump je v prvi izjavi po pisni odpovedi napovedanega vrha dejal tudi, da sta Južna Koreja in Japonska pripravljeni nositi velik del bremena vojaških operacij, če bodo ZDA prisiljene napasti Severno Korejo.
Iz urada južnokorejskega predsednika Mun Džae Ina, ki se je pravkar vrnil iz Washingtona, pa je kmalu po Trumpovi odpovedi vrha prišlo sporočilo, da so bili dobesedno ujeti na levi nogi. V Seulu so porabili nekaj ur za preučevanje Trumpovega pisma in razvozlavanje pomena njegovih besed.
Ameriški zunanji minister Mike Pompeo je medtem pojasnil, da je bilo srečanje odpovedano, ker ni bilo pogojev za pozitiven rezultat. V zadnjih dneh priprav "nismo prejeli nobenega odgovora na naše zahteve", je pojasnil. V kongresu je prav tako zavračal vprašanja o tem, ali je Trump pred svojo odločitvijo obvestil zaveznike, ki so najbližji sosedi Severne Koreje. Dejal je le, da je sam sodeloval pri odločanju in z Južno Korejo tesno sodelujejo.
Globoko zaskrbljenost nad razvojem dogodkov je v Ženevi izrazil generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki je vse strani pozval, naj nadaljujejo dialog, da najdejo pot do miroljubne denuklearizacije Korejskega polotoka, ki jo bo mogoče potrditi.
Severna Koreja razstrelila in uničila predore in poligon za jedrske poskuse
Severna Koreja je sicer še pred tem glede na navedbe oblasti in medijev, ki so spremljali dogajanje, danes očitno razstrelila predore in tako uničila poligon za jedrske poskuse na severovzhodu države.
Glede na predhodne navedbe iz Pjongjanga naj bi uničenje poligona v notranjosti gore v vasi Punggye-ri predstavljalo znak dobre volje pred vrhom med ZDA in Severno Korejo, ki je bilo predvideno za 12. junij.
Gre tudi za potezo, s katero so skušali omiliti napetosti na korejskem polotoku.
Režim v Pjongjangu je v začetku meseca sporočil, da načrtuje popolno uničenje objekta z razstrelitvijo dostopnih predorov do prizorišča poskusov. Odločitev so objavili, potem ko je severnokorejski voditelj Kim Džong Un sporočil, da je severnokorejski jedrski program dokončan, zaradi česar ne bodo več izvajali jedrskih in raketnih poskusov.
Tuji strokovnjaki so sicer že od septembra lani prepričani, da se je del testnega poligona sesedel in je bil tako ali tako neuporaben.
Uničenje je bilo predvideno za obdobje med 23. in 25. majem, nanj pa so severnokorejske oblasti povabile tudi 20 tujih novinarjev iz Južne Koreje, ZDA, Kitajske, Rusije in Velike Britanije.
Na kraj pa za razliko od novinarjev niso dovolili mednarodnim inšpektorjem, ki bi lahko prisostvovali rušenju baze na severovzhodu države.
Dogodku je bil priča tudi novinar medijske hiše Sky News Tom Cheshire, ki je poročal o "ogromni eksploziji", ki jo je zelo dobro občutil in je bila izjemno glasna. ''Povzpeli smo se na gorovje in gledali detonacijo z razdalje okoli 500 metrov. Odštevali so tri, dva, ena. Nato je sledila glasna eksplozija, zaradi katere so se zatresla tla. Kmalu nas je dosegel pršec prahu in toplotni val,'' je dejal.
Tudi južnokorejski mediji so poročali, da je bilo čez dan slišati več eksplozij.
Najprej naj bi v jutranjih urah z eksplozivom uničili en podzemni predor. Nekaj ur pozneje naj bi bili nato v več eksplozijah uničeni še dva predora, vojašnica, opazovalni stolpi in druga poslopja na tleh.
Kasneje je tudi severnokorejski Inštitut za jedrsko orožje potrdil "popolno uničenje" poligona. Kot so navedli, je inštitut izvedel uničenje, "da bi zagotovil transparentnost in ustavitev jedrskih poskusov".
"Uničenje je bilo izvedeno tako, da so se prek eksplozije zrušili vsi predori prizorišča in so se zaprli vsi vhodi v predore, obenem pa so eksplodirala nekatera poslopja varnostnikov in opazovalne točke na prizorišču," so pojasnili v izjavi. Kot so dodali, v procesu uničenja niso zaznali uhajanja radioaktivnosti.
Strokovnjaki si sicer niso edini, ali bo po uničenju poligon dejansko neuporaben. V preteklosti so namreč Severnokorejci uničene objekte hitro obnovili, ko so se odnosi z mednarodno skupnostjo zaostrili.
Jeza zaradi primerjave z Libijo
Na udaru pa je tudi ameriški podpredsednik Mike Pence, ki si je zamero Severne Koreje prislužil s primerjavami z Libijo.
Severnokorejska uradnica višjega čina ga je namreč označila za ''neumnega'' in opozorila na možnost ''jedrskega končnega obračuna'', če bo diplomacija tudi v tem primeru zatajila.
Čoe Son Hui je še pred odpovedjo srečanja poudarila, da Pjongjang ne bo ''prosjačil za dialog'', kot tudi ne prepričeval kogarkoli, naj se pogovorov udeleži.
Čoe Son Hui se je s tem odzvala na Penceove besede, da bi Severna Koreja lahko končala kot Libija. Pence je v pogovoru za Fox News namreč dejal, da se bo zgodba ''končala, kot se je končal libijski model, če Kim Džong Un ne bo sklenil sporazuma''.
Zato ga je oklicala za ''politično neumnega'', da je primerjal ''Severno Korejo - državo z jedrskim orožjem – z Libijo, ki je preprosto vgradila nekaj stvari in jih razkazovala naokoli''.
''Ali se bodo ZDA srečale z nami v sejni sobi ali pa se bodo soočile z jedrskim končnim obračunom, je povsem odvisno od odločitev in obnašanja ZDA,'' je nadaljevala.
''Kot oseba, vpletena v zunanje zadeve, ne morem potlačiti presenečenja nad tako neumnimi komentarji iz ust ameriškega podpredsednika.''
Nedavno je tudi svetovalec za nacionalno varnost John Bolton razjezil to izolirano državo s primerjavami z Libijo. Libijskega diktatorja Moamerja Gadafija so ubili po državnem udaru.
KOMENTARJI (203)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.