Ameriški predsednik Donald Trump je dejal, da obstaja ''zelo bistvena možnost'', da se zgodovinsko srečanje s severnokorejskim voditeljem Kim Džong Unom naslednji mesec morda ne bo zgodilo.
Poudaril je, da mora Severna Koreja izpolniti pogoje, da bo nadaljevali s pripravami na vrh, sicer bo do njega morda prišlo ''kasneje''. ''Obstajajo nekateri pogoji, ki jih želimo izpolnjene in menim, da jih bomo dobili, drugače ne bo srečanja,'' je dejal. Ni povedal, kakšni so pogoji, vendar je omenil popolno denuklerizacijo.
Te besede je Trump izrekel po srečanju z južnokorejskim predsednikom Mun Džae Inom v Beli hiši.
Tudi Severna Koreja, kot navajajo tuji mediji, ni več tako zagreta za srečanje, saj je sporočila, da bo morda morala odpovedati srečanje, če bodo ZDA vztrajale pri popolni odpravi jedrskega orožja.
Srečanje bi se moralo po napovedih zgoditi 12. junija v Singapurju.
Trump je prav tako dejal, da se je odnos Kim Džong Una spremenil po njegovem drugem obisku Kitajske v začetku tega meseca.
Kasneje je sicer zunanji minister Mike Pompeo nekoliko omilil izjave svojega šefa in poudaril, da se ZDA še vedno pripravljajo na srečanje 12. junija.
Zapletati se je začelo prejšnji teden, ko je Severna Koreja odpovedala pogovore z Južno Korejo, ker Jug sodeluje pri vojaški vaji z ZDA. Nato je Pjongjang razburila še izjava ameriškega varnostnega svetovalca Johna Boltona, ki je dejal, da bi lahko Severna Koreja sledila libijskemu modelu. Torej, če se ne bo, podobno kot Libija leta 2003, odpovedala jedrskemu orožju, lahko sledi usmrtitev, kot se je to zgodilo Moamerju Gadafiju. Trump je sicer te besede naknadno zanikal.
Obstaja možnost vojaškega udara?
Kim Džong Un naj ne bi imel najboljših občutkov pred predvidenim srečanjem s Trumpom. Ne zaradi tujega sogovornika, ampak zaradi morebitnega dogajanja doma, medtem ko bi bile on v Singapurju, navaja Washington Post. Iz virov, blizu priprav na srečanje, je ameriški medij izvedel, da Kim Džong Una skrbi, da bi bil v njegovi odsotnosti režim oslabljen in bo lahko vojska pripravila udar oziroma bi lahko kaka druga sovražna skupina skušala opraviti z njegovim vodenjem.
Kimova dinastija vodi Severno Korejo od konca vojne leta 1953.
Prav stalna grožnja, četudi morda povsem namišljena, vodi Kimovo trdo roko nad državo.
Južnokorejske novinarje vendarle spustili v državo
Severna Koreja medtem začenja z zaustavljanjem del na jedrskih bazah. Na kraj so povabili tudi tuje novinarje, med njimi osem južnokorejskih novinarjev, ki jim sprva niso dovolili vstopa v državo. Prav zato so se sprožili dvomi v resnost izboljšanja odnosov med državama. Izločitev novinarjev je sicer sledila prej omenjeni vojaški vaji med ZDA in Južno Korejo.
Demontiranje jedrskega testnega kraja, kjer je eksplodiralo šest jedrskih bomb, ki so jih testirali v preteklih letih, naj bi potekalo v četrtek ali petek, odvisno od vremena.
V Severni Koreji so sicer tudi novinarji iz ZDA, Velike Britanije, Kitajske in Rusije.
KOMENTARJI (71)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.