Ruski predsednik Putin je omejil oziroma prepovedal uvoz kmetijskih proizvodov iz držav, ki so zaradi krize v Ukrajini, sprejeli sankcije proti Rusiji. Predstavnik Kremlja je dodal, da naj bi ta ukrep trajal eno leto, vladi pa naj bi naročil, naj sestavi seznam kmetijskih pridelkov, ki jih bo prepovedano uvažati.
Kremelj ne navaja, katere države naj bi ti ukrepi zajeli, vendar pa so EU in ZDA v zadnjem času vse bolj zaostrile ukrepe proti Rusiji zaradi njene domnevne vloge v nemirih v Ukrajini.
Rusija sicer letno od članic Evropske unije kupi za okoli dve milijardi evrov sadja in zelenjave. Pretekli teden je Rusija že prepovedala večino takšnih dobrin iz Poljske. Kot razlog je navedla nevarnost za javno zdravje.
Rusijo Zahod obtožuje, da podpira oborožen upor proruskih prebivalcev vzhodnega predela Ukrajine. Prvič je bila sankcijam podvržena po aneksaciji Krimskega polotoka, na katerem je stacionirana črnomorska ruska flota.
Nato se boji ruskega vdora na vzhod Ukrajine
Nato je izrazil zaskrbljenost pred morebitnim vdorom ruske vojske na vzhod Ukrajine. Kijev in severnoatlantsko zavezništvo namreč trdita, da je na meji med Ukrajino in Rusijo okoli 20.000 ruskih vojakov. "Gre za nevarne razmere," je povedala tiskovna predstavnica Nata Oana Lungescu.
Podobno bojazen je izrazil tudi poljski premier Donald Tusk, ki je dejal, da je v minulih dneh grožnja posredovanja ruske vojske narasla.
Te navedbe je že zanikala Moskva. "Rad bi pojasnil oblastem v Pentagonu in Natu, da premiki sil z več tisoč vojaki in opremo niso mogoči v tako kratkem času, še posebej ne na način, da tega ne bi zaznali opazovalci Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse)," je dejal tiskovni predstavnik ruskega obrambnega ministrstva Igor Konašenikov.
Ukrajinska vojska vse bližje Donecku in Lugansku
Sicer na vzhodu Ukrajine še naprej divja nasilje. Ukrajinske sile med drugim izvajajo zračne napade na Doneck, ki ga nadzorujejo proruski separatisti. Gre za prve takšne napade po majskem bombardiranju tamkajšnjega letališča. Umrli so najmanj trije civilisti, poročajo ruski mediji.
Ukrajinska vojska tako vedno bolj stiska obroč okoli Donecka in Luganska ter se po lastnih navedbah pripravlja na osvoboditev mest. Ovse je zato umalnik nekaj svojih opazovalcev iz obeh mest. Število žrtev pa narašča tudi v mestu Gorlivka, saj je bilo v zadnjih dneh v topniškem obstreljevanju ubitih 33 ljudi, 129 pa ranjenih. Mesto je v celoti brez elektrike, vode in goriva, zmanjkuje pa tudi zalog hrane.
Nizozemci ustavili iskanje trupel
Nizozemska pa je na vzhodu Ukrajine ustavila akcijo iskanja posmrtnih ostankov žrtev malezijskega potniškega letala, ki je bilo 17. julija sestreljeno nad tem območjem. Nizozemski premier Mark Rutte je dejal, da je ekipa, ki jo sestavlja 70 avstralskih, nizozemskih in malezijskih strokovnjakov, v vse večji nevarnosti, saj se je varnostni položaj na tem območju močno poslabšal. Večino trupel 298 potnikov in članov osebja, ki so bili na letalu so sicer že našli in prepeljali iz Ukrajine.
KOMENTARJI (142)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.