Tujina

Ptičja gripa na Hrvaškem

Zagreb/Budimpešta, 21. 10. 2005 11.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
STA/Reuters
Komentarji
0

Na Hrvaškem so odkrili prve primere ptičje gripe, so sporočili iz Zagreba. Bolezen so potrdili tudi v Veliki Britaniji.

Na Hrvaškem so potrdili prvi primer ptičje gripe, je povedal tiskovni predstavnik hrvaškega ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in vodno gospodarstvo Mladen Pavić. Kot je pojasnil, so virus potrdili pri dvanajstih labodih, ki so jih v četrtek našli v ribniku pri kraju Zdenci na vzhodu države. Analizo vzorcev so opravili v centru za perutnino, je še povedal Pavić.

Poginule labode so zažgali in zakopali, da bi tako preprečili širjenje virusa ptičje gripe, so še sporočili iz Zagreba.

Ptičja gripa tudi v Veliki Britaniji

Prvi primer ptičje gripe so potrdili tudi v Veliki Britaniji, in sicer pri nekem papagaju, so sporočili z britanskega ministrstva za kmetijstvo. Ali gre za človeku nevaren virus H5N1, ni znano.

Ker so ptico uvozili in zanjo takoj odredili karanteno, ni nevarnosti, da bi se virus širil po Veliki Britaniji, državo pa bodo še naprej obravnavali med tistimi, kjer bolezni še niso odkrili, je povedala direktorica tamkajšnje veterinarske službe Debby Reynolds.

Nov primer bolezni v Romuniji?

Ob reki Prut na vzhodu Romunije ob meji z Moldavijo so našli čapljo, ki naj bi poginila zaradi ptičje gripe, je sporočil predstavnik romunskega ministrstva za kmetijstvo. Pri živali so našli protitelesa virusa te bolezni, ali gre res za nov primer ptičje gripe v Romuniji, pa bodo pokazale nadaljne preiskave.

Slovenija se je odločila za protivirusno zdravilo tamiflu
Slovenija se je odločila za protivirusno zdravilo tamiflu FOTO: Reuters

Cepivo je učinkovito

Avstralske oblasti so prepovedale uvoz ptic iz Kanade, potem ko so pri treh tekmovalnih golobih, ki so jih uvozili iz Kanade, odkrili protitelesa virusa ptičje gripe. To namreč dokazuje, da so bili v nekem obdobju izpostavljeni ptičji gripi.

Cepivo proti ptičji gripi, ki so ga razvili na Madžarskem, se je v preizkusih izkazalo kot stoodstotno učinkovito tudi pri ljudeh, je poudaril tamkajšnji minister za zdravstvo Jeno Racz. Cepivo učinkuje proti tipu virusa ptičje gripe H5N1, ki je nevaren za človeka, je dodal.

Že predhodni rezultati, ki so jih objavili v sredo, so pokazali, da so se v krvi prvih prostovoljcev, ki so jih konec septembra cepili z novim cepivom, razvila protitelesa virusa H5N1. Takrat se je prostovoljno cepilo kakih sto ljudi, med njimi tudi minister Racz in drugi visoki predstavniki.

Svoja cepiva proti ptičji gripi razvijajo tudi v ZDA, Franciji, Veliki Britaniji in Nemčiji.

Ptičja gripa pri otroku

Tajske oblasti so sporočile, da je za ptičjo gripo zbolel sin moškega, ki je za virusom H5N1 umrl v začetku tega tedna. Za zdaj so izključili možnost, da je virus mutiral in da ga je deček dobil od očeta.

"Rezultati dveh testov so bili pozitivni. Pacient ima ptičjo gripo," je povedal predstavnik bolnišnice. Oblasti še sporočajo, da deček okreva, saj je njegova telesna temperatura že padla.

EU naroča zdravila

Patricia Hewitt in Markos Kiprianu
Patricia Hewitt in Markos Kiprianu FOTO: Reuters

V bližini Londona so na srečanju ministrov EU za zdravje, ki so se jim pridružili tudi kolegi iz Romunije, Bolgarije, Turčije in Hrvaške, razpravljali o tem, kako preprečiti nadaljnjo širitev ptičje gripe. Bili so enotni: več je treba storiti za koordinacijo na evropski ravni. Države pa morajo imeti pripravljeno zadostno zalogo protivirusnih zdravil.

Človeška smrt, odkriti primeri virusa ptičje gripe v novih državah, vse to je ministrom dalo še večji zagon, da se pripravijo na morebitno pandemijo. Odločili so, da morajo vse države izdelati svoje načrte pripravljenosti. Pregledali jih bodo naslednji teden na Danskem. Za čim bolj usklajeno delovanje pa morajo imenovati nacionalne koordinatorje.

EU se je dogovorila tudi o hitrejši izmenjavi informacij o izbruhu ptičje gripe
EU se je dogovorila tudi o hitrejši izmenjavi informacij o izbruhu ptičje gripe FOTO: Reuters

Različni odzivi

Države so se sicer na pojav bolezni doslej odzivale različno. Velika Britanija na primer namerava kupiti protivirusna zdravila za celotno prebivalstvo. V Sloveniji imamo zaloge za 25 odstotkov ljudi. Takšno je tudi priporočilo Svetovne zdravstvene organizacije, ki že kopiči tudi svoje lastne zaloge protivirusnih zdravil. Tako bo pripravljena na pomoč državam v primeru izbruha.

Ministri mirijo javnost

Unija je pozvala farmacevtsko industrijo, naj pospeši izdelavo antivirusnih zdravil. Sponzorira pa tudi raziskave za izdelavo primernih cepiv. Medicinski strokovnjaki namreč svarijo, da v primeru hitrega izbruha pandemije farmacevstke družbe ne bodo uspele pravočasno zagotoviti zadostnega števila cepiv. Poleg tega naj bi bil tamiflu le polovično uspešen. Presenetljivo učinkovita zaščitna metoda pa naj bi bila redno in temeljito umivanje rok.

So pa ministri zopet skušali pomiriti javnost, da zadnji odkriti primeri ptičje gripe ne pomenijo večje nevarnosti za ljudi. Šlo naj bi za dve ločeni zadevi, čeprav ni izključen pojav bolezni tudi kje drugje v Evropi. Evropski komisar zdravje in zaščito potrošnikov Markos Kyprianou je dejal, "da se bolezen pojavi še kje, to pa ne pomeni, da je potrebna panika zaradi vsake mrtve ptice v Evropi - ptice pač poginejo. V primeru izbruha pandemije imamo pripravljene ukrepe za njeno obvladovanje." Je pa slovenski minister za zdravje Andrej Bručan ob zasedanju poudaril, da je možnost za prenos virusa ptičje gripe s človeka na človeka izredno majhna. Cepivo za omenjeni virus pa se že pripravlja.

Vseeno pa so se ministri osredotočili tudi na možen izbruh pandemije med ljudmi. Da bi do nje prišlo, mora priti do križanja med virusoma človeške in ptičje gripe, kar pa bi bilo za ljudi izjemno nevarno. Strahovi o možni mutaciji virusa zato rastejo. Britanska ministrica za zdravje Patricia Hewitt je opozorila, da morajo biti države pripravljene na najboljši možen način. Nobena pa se ne more s problemom spopasti sama.

O ptičji gripi tudi v Ljubljani

Srečanje so strokovno podprli ministrstvo za zdravje, Inštitut za varovanje zdravja, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter ljubljanska medicinska fakulteta
Srečanje so strokovno podprli ministrstvo za zdravje, Inštitut za varovanje zdravja, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo ter ljubljanska medicinska fakulteta FOTO: POP TV
Še vedno se ne ve, kakšen obseg bo imela ptičja gripa, koliko časa bo trajala in kakšna bo učinkovitost zdravil, ki so na voljo. Kot je spomnila Gruntar Činčeva, se je Slovenija odločila za protivirusno zdravilo tamiflu, ki naj bi skrajšalo in zmanjšalo posledice v primeru morebitne pandemije ptičje gripe.

V Kliničnem centru v Ljubljani je potekalo strokovno znanstveno srečanje o okužbi dihal in preprečevanje prenosa. Strokovnjaki so ugotovili, da je glede ptičje gripe še veliko neznank in da se bo, če se bo, začela prenašati s človeka na človeka v jugovzhodni Aziji. Šele pozneje bi se to preneslo v Evropo, je dejala Mojca Gruntar Činč z ministrstva za zdravje. Poudarila je tudi, da je trenutna usmeritev, da mora Evropa kot bogata država pomagati revnejšim državam v svetu, ki se spopadajo s ptičjo gripo. Vsi se namreč strinjajo, da se je treba problema lotiti pri izvoru - v JV Aziji in morda tudi v Rusiji, je dodala.

Katarina Prosenc s Centra za nalezljive bolezni na Inštitutu za varovanje zdravja je povedala, da ima Slovenija razvito mrežo za spremljanja gripe. V njej je med drugim 38 zdravnikov specialistov, ki pokrivajo kakih 80.000 ljudi, drugi zdravniki in epidemiologi pa poročajo tudi o morebitnih svojih primerih.

Gruntar Činčeva je še dodala, da je Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) že leta 1999 izdala priporočila v zvezi s pripravljenostjo za primer pandemije gripe, številne dokumente pa je letos sprejela tudi Evropska komisija, ki je dala enotna priporočila glede ukrepov na področju javnega zdravstva ipd. Tudi države članice EU potrebujejo nacionalne načrte pripravljenosti, ki morajo biti med seboj usklajeni in interoperabilni. Slovenija upošteva priporočila tako EU kot WHO, je razložila, kot ključno pa izpostavila predvsem dobro načrtovanje, pa tudi redno in pravilno seznanjanje javnosti z boleznijo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10