
Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je včeraj sporočil, da bodo 41-letnemu Johnu Allenu Mohamedu sodili v okrožju Princ William, kjer je bil 9. oktobra na bencinski črpalki ubit Dean Myers, mladoletnemu Johnu Leeju Malvu pa bodo sodili v okrožju Fairfax, kjer je bila ubita agentka FBI, Linda Franklin. Ashcroft je dejal, da je Virginija dobila prednost, ker ima najboljše zakone o smrtni kazni oziroma ju bo tam najlažje obsoditi na smrt. Virginija je dobila prednost tudi zaradi zakona, po katerem osebi ni mogoče dvakrat soditi za isti zločin, zato je morala biti prva, če je hotela priti do priložnosti za sojenje. Oba osumljena ostrostrelca, ki sta v začetku oktobra terorizirala območja okrog prestolnice Washington, so iz zveznega zapora že predali oblastem v Virginiji.

V zvezni državi Virginija veljajo zakoni, po katerih je najlažje izreči smrtno kazen. Po terorističnih napadih 11. septembra 2001 je bil sprejet zakon, po katerem tožilcem sploh ne bo treba dokazati, kateri od osumljencev je dejansko pritisnil na sprožilec. Mohamed in Malvo sta bila ujeta 24. oktobra v Marylandu, policija pa je v njunem avtomobilu našla orožje in odprtino v prtljažniku, iz katere se je dalo streljati. Odvetniki bi ju lahko rešili smrtne kazni tako, da bi vsak od njiju pričal proti drugemu, ampak protiteroristični zakon Virginije to izključuje. Poleg tega jima bodo sodili tudi po drugem zakonu, ki dovoljuje avtomatično zahtevo po smrtni kazni, če oseba v treh letih izvrši več kot en umor. V prid Virginiji je šlo tudi dejstvo, da lahko tam na smrt obsodijo tudi mladoletno osebo.
Zvezni organi zanikajo domneve, da je Maryland, kjer je bilo ubitih kar šest ljudi in kjer sta bila oba tudi aretirana, izgubil prednost zaradi zamer. Maryland je namreč prvi vložil obtožnico proti obema, kar je razjezilo pravosodno ministrstvo ZDA, ki je želelo k zadevi pristopiti počasi in premišljeno. Prepiri okrog vrstnega reda sojenja so bili sicer večinoma prepiri okrog oslove sence, saj bodo na koncu prišli na vrsto prav vsi, ki jima želijo soditi. Potem preostanejo samo še prepiri o tem, kje ju bodo najprej usmrtili.
Policija v zvezni državi Georgiji pa je včeraj sporočila, da sta oba terorista osumljena tudi umora etiopijskega priseljenca v Atlanti. 41-letni Milion Woldermarian je bil 21. septembra ubit pred trgovino z alkoholnimi pijačami s pištolo, ki jo je policija kasneje našla pri obeh osumljencih. Kot kaže, sta se nato odpeljala v Alabamo, kjer sta še isti dan, prav tako pred trgovino z alkoholnimi pijačami, ubila neko žensko. Naslednji umor sta izvršila 23. septembra v Louisiani, v začetku oktobra pa sprožila morilski pohod okrog Washingtona. Policija ju sumi tudi umorov v zveznih državah Arizona in Washington. Morda bodo v prihodnje odkrili povezavo s še kakšnim zločinom. Sicer sta doslej potrjeno ustrelila 17 ljudi, pri čemer sta jih 12 ubila, pet pa ranila.