Francoski predsednik Francois Hollande in nemška kanclerka Angela Merkel sta v Reimsu na vzhodu Francije, simbolu dveh svetovnih vojn, slovesno obeležila 50-letnico francosko-nemške sprave. Dogodek je sicer zaznamovala skrunitev 51 grobov nemških vojakov na bližnjem pokopališču.
Merklova in Hollande sta obiskala katedralo v Reimsu, kjer sta 8. julija 1962 spravo med Nemčijo in Francijo zakoličila francoski predsednik Charles de Gaulle in nemški kancler Konrad Adenauer.
Tamkajšnji nadškof Thierry Jordan ju je posvaril pred preveč brezskrbnim ravnanjem z zapuščino svojih predhodnikov. "Izziv, ki stoji pred nami, zadeva ne le Francijo in Nemčijo, ampak tudi Evropo in njeno vlogo v skupnosti narodov," je dejal na spominski slovesnosti. "Tega novega izziva ne smemo jemati nič manj resno kot prvega," jima je položil na srce.
Hollande in Merklova sta sicer po slovesnosti zbrane pred katedralo tudi nagovorila. Hollande je poudaril pomen nemško-francoskega prijateljstva v času evropske dolžniške krize. "Prijateljstvo je treba varovati in negovati," je dejal. Dodal je, da nemško-francosko prijateljstvo navdihuje Evropo in da lahko pomaga pri spopadanju s trenutnimi velikimi izzivi, pred katerimi je stara celina.
Merklova je podobno menila, da mora vsaka generacija na novo oživljati dragoceno zapuščino nemško-francoskega prijateljstva. "Če smo enotni, se lahko soočimo z vsakim izzivom, v dobro obeh narodov, v dobro Evrope," je poudarila.
Kanclerka je že v soboto v svojem rednem tedenskem nagovoru poudarila, da sta v oblikovanju novega odnosa med vojnim agresorjem in njegovo okupirano sosedo de Gaulle in Adenauer imela dovolj poguma za "izreden nov začetek, ki je vodil k enemu od najbolj pomembnih prijateljstev na svetu". Po njenih besedah sta nekdanja voditelja pokazala "pogum in daljnovidnost" in pometla z dvomi mnogih. Šlo je za "bistven korak na poti k združeni Evropi", je ocenila.
Danes naj bi voditelja skupaj še odprla razstavo z naslovom Graditelji francosko-nemškega prijateljstva.
Vandali nad grobove
Je pa temen madež na slovesnost vrgel neljubi dogodek, ki se je v soboto zvečer pripetil na od Reimsa približno 40 kilometrov oddaljenem pokopališču Saint-Etienne-a-Arnes. V soboto so namreč francoske oblasti sporočile, da je bilo tam oskrunjenih 51 grobov nemških vojakov, žrtev prve svetovne vojne.
Po nekaterih informacijah naj bi vandali izpulili več lesenih križev in nekatere uporabili kot kurjavo za ogenj. V bližini so našli več praznih steklenic piva.
Francoski notranji minister Manuel Valls je vandalizem najstrožje obsodil in poudaril, da preiskava že poteka. Na omenjenem pokopališču so sicer grobovi skoraj 12.000 vojakov, žrtev prve svetovne vojne. Večinoma gre za Nemce.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.