
Na slovenskem zunanjem ministrstvu so povedali, da poročila o nesreči, v kateri je bila v Sarajevu 13. oktobra udeležena slovenska veleposlanica v BiH Nataša Vodušek, niti na ministrstvu niti na slovenskem veleposlaništvu še niso prejeli. Informacije, ki so jih objavili mediji v BiH, torej niso točne, so zatrdili na MZZ.
Kot so še pojasnili na MZZ, so po rednih diplomatskih kanalih zaprosili za informacije o omenjeni prometni nesreči (pri tem ne gre nujno za policijski zapisnik, saj slovenska stran ne more odločati o tem, v kakšni pravni obliki naj ji bodo informacije posredovane) in nato še enkrat urgirali, a zaenkrat niso prejeli ničesar.
Mediji v BiH so že v ponedeljek poročali, da naj bi zunanje ministrstvo BiH policijski zapisnik o nesreči preko slovenskega veleposlaništva v Sarajevu posredovalo slovenskemu zunanjemu ministrstvu.
"Zunanje ministrstvo BiH je takoj po prejemu note slovenskega veleposlaništva v Sarajevu od pristojnih institucij zahtevalo policijski zapisnik o tej prometni nesreči, ki je bil posredovan zunanjemu ministrstvu Slovenije preko slovenskega veleposlaništva v Sarajevu," naj bi zapisalo ministrstvo BiH. Pri tem naj bi ravnali v skladu z Dunajsko konvencijo o diplomatskih odnosih.
'Zapisnik smo že poslali'

Tiskovna predstavnica ministrstva za zunanje zadeve BiH Jelena Arifikeketović je potrdila, da so odgovor slovenskemu zunanjemu ministrstvu že poslali in bi ga naše ministrstvo moralo dobiti najpozneje danes. Pojasnila je, da tovrstna korespondenca poteka po pošti, zato lahko nekaj časa traja, preden prispe. Arifikeketovićeva je še povedala, da so na ministrstvu že 23. oktobra prejeli policijski zapisnik o nesreči, ki so ga v odgovoru posredovali tudi slovenskemu ministrstvu. O vsebini zapisnika pa ni želela govoriti, saj je to zadeva zunanjih odnosov med BiH in Slovenijo. "To lahko komentira vaše zunanje ministrstvo,“ je še dejala.
Spomnimo
13. oktobra je Voduškova s službenim vozilom trčila v avto, ki ga je vozil 45-letni domačin Nijaz Zorlak. Ta je hudo poškodovan še vedno v bolnišnici. Kaj točno se je dogajalo, ni znano. Bosansko tožilstvo trdi, da je bila voznica močno vinjena – v krvi naj bi ji namerili kar 1,84 promila alkohola, Voduškova pa se brani, da je bila trezna. V intervjuju za eno od slovenskih televizij je dejala, da preizkus alkoholiziranosti z njo sploh ni bil opravljen, prav tako ne noben uradni postopek pred policijo in tožilstvom, saj glede na diplomatsko imuniteto, ki jo uživa v BiH, ti postopki proti njej "sploh niso mogli biti opravljeni niti niso dopustni". Še vedno ni odgovora na vprašanja, ali je prevozila rdečo luč in zakaj je sedela za volanom, če ima svojega voznika.
Čeprav preiskava o nesreči še ni končana, je javno mnenje v Bosni slovenski veleposlanici zelo nenaklonjeno. Tako naj bi že zbirali podpise, s katerimi od vlade zahtevajo, naj ji prepove vrnitev. Brat poškodovanega Amer Zorlak pa je v pogovoru z novinarko POP TV napovedal tožbo proti Voduškovi. Trdi namreč, da je s pomočjo odvetnika dobil posnetke nadzornih kamer in da je na njih jasno vidno, da je slovenska veleposlanica prevozila rdečo luč.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.