Papež Frančišek je v ponedeljek v Vatikanu prvič na avdienci sprejel turškega predsednika Recepa Tayyipa Erdogana. To je bil prvi uradni obisk turškega predsednika ali premierja v Vatikanu odkar sta državi vzpostavili diplomatske odnose leta 1960. Nazadnje je papeža leta 1959 obiskal takratni predsednik Celal Bayar.

Turški mediji so se razpisali, da sta na tem zgodovinskem srečanju voditelja imela topel pogovor, a na skupnih fotografijah ima papež podobno "dolg" obraz kot med obiskom ameriškega predsednika Donalda Trumpa.
Glede Jeruzalema na istem bregu
Glavna tema pa je bil status Jeruzalema, potem ko so ZDA konec lanskega leta priznale Jeruzalem za prestolnico Izraela, čemur nasprotujeta tako papež kot Turčija. Iz Vatikana so sporočili, da sta papež in Erdogan pri tem v pogovoru izpostavila potrebo po spodbudi miru in stabilnosti na Bližnjem vzhodu preko dialoga in pogajanj ob spoštovanju človekovih pravic in mednarodnega prava.
Poleg tega naj bi Frančišek in Erdogan govorila o odnosih med Turčijo in Vatikanom, razmerah v Siriji, boju proti terorizmu ter po napovedih urada turškega predsednika tudi o ksenofobiji in islamofobiji.
Srečanje je trajalo nekoliko manj kot uro, kar naj bi bilo za avdienco pri papežu neobičajno dolgo. Papež je Erdoganu v odprtem delu avdience poklonil "simbol sveta na podlagi miru in pravičnosti" – bronast medaljon z reliefom angela miru, ki tlači demona vojne.

To ni bilo prvo srečanje papeža in Erdogana
V odnosih med Vatikanom in Turčijo je bilo v zadnjih letih nekaj napetosti. Leta 2016 je Frančišek razjezil Ankaro, ker je med obiskom v Armeniji množične poboje Armencev pred 100 leti na območju današnje Turčije označil za genocid.
Frančišek in Erdogan sta se sešla že leta 2014, ko je bil papež prvi gost turškega predsednika v novi predsedniški palači. Tedaj je Frančišek izpostavil velik pomen verske svobode.
Srečanje z italijanskim političnim vrhom in protest Kurdov
Po uradnem obisku v Vatikanu se je Erdogan danes v Rimu ločeno sešel še z italijanskim kolegom Sergiom Mattarello in italijanskim premierjem Paolom Gentilonijem.
Ob Erdoganovem obisku je bilo pričakovati proteste, zato so v Rimu veljali močno poostreni varnostni ukrepi. Za varnost v večnem mestu, kamor je Erdogan prispel v nedeljo zvečer, je skrbelo 3500 vojakov in policistov, v središču Rima pa v času obiska niso bila dovoljena zborovanja.

Erdoganov konvoj je tako prispel na prazen Trg Svetega Petra, nedaleč od Vatikana pa se je na dovoljenih demonstracijah zbralo kakih 150 ljudi, med njimi tudi skupina 30 ljudi, ki je v organizaciji kurdskega združenja v Italiji protestirala proti operaciji turške vojske v sirski kurdski enklavi Afrin.
Pri tem je prišlo tudi do prerivanja med policijo in skupino protestnikov, ki so skušali predreti policijski kordon in priti do Vatikana. Ena oseba je bila pri tem ranjena, dve so policisti prijeli, poročajo agencije.
Vodja protiprisljenske Lige Matteo Salvini je na Twitterju obsodil obisk Erdogana. Menil je, da je sramota, da vlada sprejema "vodjo krvavega islamističnega režima, ki ubija svobodo".
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.