Ameriški predsednik Donald Trump je ob 19. uri po srednjeevropskem času Jeruzalem priznal kot prestolnico Izraela. Potezo je označil kot "zapozneli korak k prizadevanju za mir na Bližnjem vzhodu", poroča BBC. S tem je izpolnil eno od svojih najglasnejših predvolilnih obljub.
Trump je v svojem govoru še povedal, da bodo ZDA podprle rešitev, po kateri bi bil Jeruzalem tako prestolnica Izraela kot tudi Palestine, a le če se bosta s tem strinjali obe državi. Pozval je k miru in strpnosti ter napovedal, da bo ameriški podpredsednik Mike Pence v prihodnjih dneh obiskal Bližnji vzhod.
"Zavlačevanje priznanja Jeruzalema kot prestolnice Izraela več kot 20 let ni prispevalo k miru. Preprosta resnica je, da je Jeruzalem dom izraelskega parlamenta, vrhovnega sodišča in premierja in je kot tak že prestolnica," je predsednikovo razmišljanje pojasnil predstavnik Bele hiše.
Ameriškega veleposlaništva v Izraelu iz Tel Aviva v Jeruzalem pa Trump ne bo preselil takoj, ampak čez nekaj časa. State Departmentu naj bi danes zgolj naročil, naj pripravi načrt za selitev veleposlaništva iz Tel Aviva, kar lahko traja več let. Bela hiša pravi, da bo trajalo dlje časa zaradi varnostnih in drugih razlogov.
Iz sveta se vrstijo obsodbe odločitve predsednika ZDA. Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je poudaril svoje nasprotovanje enostranskim ukrepom, ki bi ogrozili možnost miru med Izraelom in Palestinci. Kot grožnjo miru in kršitev mednarodnega prava so jo obsodile številne države.
Pred novinarji je še poudaril, da za rešitev dveh držav z Jeruzalemom kot prestolnico Izraela in Palestine ni nobene alternative in da je zelo zaskrbljen.
Zaveznica ZDA Egipt je odločitev Trumpa označila za enostransko odločitev, ki krši mednarodne resolucije. V Kairu so poudarili, da to ne bo spremenila pravnega statusa Jeruzalema, ki je okupirano mesto. Zunanje ministrstvo Egipta, ki je ob Jordaniji edina arabska država, ki ima diplomatske odnose z Izraelom, je izrazilo še izredno zaskrbljenost zaradi možnih posledic Trumpove odločitve na stabilnost v regiji.
Tudi Jordanija, varuhinja svetih muslimanskih krajev v Jeruzalemu, je odločitev Trumpa obsodila kot kršitev mednarodnega prava in ustanovne listine ZN, je sporočil tiskovni predstavnik jordanske vlade Mohamed Mumeni.
Kot neodgovorno in nezakonito jo je obsodila tudi Turčija. "Obsojamo neodgovorno izjavo ameriške administracije. Odločitev je v nasprotju z mednarodnim pravom in relevantnimi resolucijami ZN," je na Twitterju zapisal turški zunanji minister Mevlut Cavusoglu.
Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je že pred izjavo Trumpa opozoril, da bo tovrstna odločitev koristila terorističnim skupinam. Za 13. december je sklical vrh Organizacije islamskega sodelovanje o vprašanju.
Turško zunanje ministrstvo je danes izpostavilo, da je mogoče konflikt med Izraelom in Palestinci rešiti samo z oblikovanjem palestinske države z Vzhodnim Jeruzalemom kot prestolnico. Opozorilo je še, da bo imela odločitev Trumpa negativen vpliv na mir in stabilnost v regiji ter da zato "grozi popolno uničenje podlage za mir".
Ankara je še pozvala ameriško administracijo k "ponovni preučitvi te napačne odločitve, ki bi lahko imela zelo negativne posledice".
Odzvala se je tudi Slovenija, ki je 'zaskrbljena nad Trumpovo odločitvijo'
Naše ministrstvo za zunanje zadeve je resno zaskrbljeno nad odločitvijo ZDA, da Jeruzalem priznajo kot prestolnico Izraela. Odločitev je v nasprotju z dosedanjimi mednarodnimi dogovori in lahko vodi v dodatne napetosti na terenu ter škoduje naporom mednarodne skupnosti v iskanju rešitve izraelsko-palestinskega konflikta.
Ministrstvo ob tem ponovno opozarja, da sta mir in stabilnost možna le ob spoštovanju mednarodnega prava, vključno s številnimi resolucijami Generalne skupščine in Varnostnega sveta OZN, na čelu z resolucijo 478 (1980), ki poziva k opustitvi vseh pravnih in administrativnih ukrepov, ki spreminjajo ali lahko spremenijo status Jeruzalema.
"Rešitev dveh držav, dosežena skozi pogajanja in ob spoštovanju osnovnih načel mednarodnega prava, z Jeruzalemom kot bodočo prestolnico obeh držav, je edina možna pot do miru in stabilnosti tako za Izrael in Palestino kot za celotno regijo," so zapisali na zunanjem ministrstvu.
Tako kot od izraelske in palestinske vlade pričakujemo proaktivne in pozitivne korake k vzpostavitvi pogojev za ponovni zagon pogajanj, tudi od vseh ostalih akterjev mednarodne skupnosti pričakujemo odgovoren in usklajen pristop, ki bo v konstruktivno podporo mirovnemu procesu in rešitvi dveh držav, dodajajo.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je odločitev Trumpa označil kot obžalovanja vredno. Izpostavil je "zavezanost Francije in Evrope rešitvi dveh držav, v skladu s katero bi Izrael in Palestina živela ena ob drugi v miru in varnosti v okviru mednarodno priznanih meja z Jeruzalemom kot prestolnico obeh držav".
Pozval je miru in odgovornosti vseh strani ter poudaril, da se je treba na vsak način izogniti nasilju in dati prednost dialogu. "Francija je pripravljena s svojimi partnerji sprejeti vse potrebne pobude v tej smeri," je dodal.
Iran je prav tako ostro obsodil Trumpovo odločitev o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela in posvaril pred novo spiralo nasilja v regiji. "Ta neracionalna in provokativna odločitev bo privedla do nove intifade in novega ekstremizma in nasilja," so sporočili iz iranskega zunanjega ministrstva
Zagotovil, da priznanje Jeruzalema v ničemer ne prejudicira bodoče meje med Izraelom in Palestino
Trump je lani med predvolilno kampanjo obljubljal svojim ortodoksnim judovskim volivcem in ameriški evangelijski krščanski desnici, da bo veleposlaništvo ZDA v Izraelu preselil iz Tel Aviva v Jeruzalem.
V današnjem govoru je opozoril na zakon iz leta 1995, ki vladi nalaga, da to stori, vendar je vsak predsednik ZDA, od Billa Clintona naprej, od takrat dvakrat na leto podpisal poseben dokument, da selitve veleposlaništva ne izvedejo iz razlogov nacionalne varnosti ZDA. Washington je hotel ohraniti svojo podobo nepristranskega posrednika med Palestinci in Izraelci.
Trump je nemudoma po govoru, v katerem je svoje odločitve predstavil kot korak naprej proti miru na Bližnjem vzhodu in blagoslovil tako Izraelce kot Palestince, sedel za mizo in podpisal isti dokument, s katerim se selitev veleposlaništva odloži za naslednjih pol leta. V govoru je dejal, da je State Departmentu šele naročil, naj začne proces selitve veleposlaništva, ki bo trajal več let. Predvolilne obljube torej ni izpolnil.
Trump je v govoru priznanje Jeruzalema kot glavnega mesta Izraela opredelil kot priznanje dejanskega stanja na terenu. Od vojne leta 1967 je ves Jeruzalem pod izraelsko upravo, česar mednarodna skupnost ne priznava. Do Trumpa tega niso uradno priznale niti ZDA.
Trump je zagotovil, da njegovo priznanje Jeruzalema v ničemer ne prejudicira bodoče meje med Izraelom in Palestino, ki ostaja predmet pogajanj o končnem statusu, ter zagotovil, da bodo ZDA še naprej nepristranske in bodo sprejele mirovno rešitev, ki bo ustrezala obema stranema. Prav tako je izrekel podporo ZDA trenutnemu statusu Tempeljskega griča, ki mu Palestinci pravijo Haram al Šarif.
Izrazil je podporo rešitvi dveh držav, vendar se je po mnenju analitikov v bistvu postavil na stran Izraela, Palestincem pa je med nasmehom in pomirljivimi besedami zaril nož v hrbet, saj jim je močno oslabil pogajalsko pozicijo, ko in če se bodo mirovna pogajanja resnično obnovila.
'Trump je zavezan svetovnemu miru'
Trump je zelo zavezan bližnjevzhodnemu mirovnemu procesu, pa je danes dopoldne v Bruslju poudaril ameriški zunanji minister Rex Tillerson. ZDA verjamejo, da obstaja dobra priložnost za zagotovitev miru, je še izpostavil ter pozval k pozornemu poslušanju celotnega Trumpovega govora in upoštevanju celotnega konteksta. "Počakajmo in poslušajmo najprej njegovo celotno izjavo," je dejal.
Trump je že v torek v telefonskem pogovoru obvestil palestinskega predsednika Mahmuda Abasa in jordanskega kralja Abdulaha II. o nameri, da bo ameriško veleposlaništvo preselil v Jeruzalem, vendar tiskovna predstavnica Bele hiše Sarah Sanders v napovedi Trumpove izjave ni hotela povedati, kako se je odločil. Dodala je samo, "da bo storil, kar meni, da je najboljša odločitev za ZDA".
Abdulah je Trumpu naravnost povedal, da bo imela njegova odločitev resne posledice, ki bodo spodkopale prizadevanja za obnovo bližnjevzhodnega mirovnega procesa in bo sprovocirala tako muslimane kot kristjane.
'Prihodnost Jeruzalema je nekaj, o čemer se je treba pogajati z Izraelom in Palestinci na neposrednih pogajanjih'
Trumpovo namero je v zadnjih dneh kritiziralo še več arabskih in muslimanskih držav in organizacij, poleg Jordanije tudi Turčija in Savdska Arabija, pa tudi Evropska unija. Priznanje Jeruzalema kot glavnega mesta Izraela bi ob demonstracijah lahko v že tako konfliktni regiji povzročilo novo nasilje in spodneslo prizadevanja za oživitev mirovnega procesa med Izraelom in Palestinci.
Posebni odposlanec ZN za bližnjevzhodni mirovni proces Nickolay Mladenov je posvaril pred posledicami morebitnega priznanja Jeruzalema kot izraelske prestolnice. "Generalni sekretar ZN je večkrat govoril o tem vprašanju (..) in dejal, da moramo biti zelo zaradi posledic pazljivi pri kakršnihkoli dejanjih," je povedal.
"Prihodnost Jeruzalema je nekaj, o čemer se je treba pogajati z Izraelom in Palestinci na neposrednih pogajanjih," je poudaril Mladenov.
Sirija je medtem najostreje obsodila načrtovano potezo ameriškega predsednika. "To je nevarna pobuda ameriške administracije, ki jasno kaže na ameriški prezir mednarodnega prava," je sporočilo sirsko zunanje ministrstvo. Predstavnik ministrstva je pri tem s prstom pokazal na Savdsko Arabijo, ki ima najbolj zaostrene odnose z Iranom in Sirijo doslej. "Ameriški predsednik in njegovi regionalni zavezniki bodo nosili odgovornost za nevarne posledice te odločitve," je povedal.
Turška vlada je medtem opozorila, da bo lahko ameriško priznanje Jeruzalema kot izraelske prestolnice privedlo do novega medverskega konflikta. "Tako za prihodnost regije kot svetovni mir je ključnega pomena, da ameriški predsednik ne stori nobenega koraka v tej smeri," je poudaril turški premier Binali Yildirim.
Tudi Kitajska je opozorila, da bi lahko Trumpova poteza zaostrila napetosti v regiji. "Vse strani morajo imeti v mislih regionalni mir, biti previdne z besedami in dejanji ter se izogibati vplivanju na temelje za rešitev vprašanja Palestine in povzročanju novih spopadov v regiji," je povedal kitajski zunanji minister Geng Shuang.
Velika Britanija pa je izpostavila, da je treba status Jeruzalema določiti v pogajanjih med Izraelci in Palestinci. "Videli smo poročila, ki smo jih poslušali z zaskrbljenostjo, saj menimo, da mora biti Jeruzalem del končne rešitve med Izraelci in Palestinci, o kateri se bodo pogajali," je povedal britanski zunanji minister Boris Johnson.
Britanska premierka Theresa May je danes v parlamentu napovedala, da se namerava o priznanju Jeruzalema kot izraelske prestolnice pogovoriti s Trumpom. Ob tem je zagotovila, da se britansko stališče glede tega vprašanja ni spremenilo in da bi morali status Jeruzalema določiti na pogajanjih med Izraelci in Palestinci. "Jeruzalem bi moral na koncu postati skupna prestolnica izraelske in palestinske države," je dodala.
Za pogajanja se je po britanskem vzoru zavzel nemški zunanji minister Sigmar Gabriel, ki je morebitno prestavitev ameriškega veleposlaništva označil za "kontraproduktivno". Nemško zunanje ministrstvo je izdalo tudi opozorilo pred potovanji v Jeruzalem. "Od 6. decembra 2017 obstaja možnost demonstracij v Jeruzalemu, Zahodnem bregu in Gazi," so zapisali na ministrstvu. "Nasilni spopadi niso izključeni," so še opozorili.
Rusija je izrazila zaskrbljenost zaradi napetosti, ki bi jih lahko povzročilo priznanje Jeruzalema za izraelsko prestolnico. V Kremlju so poudarili, da ruski predsednik Vladimir Putin podpira takojšnjo obnovitev pogajanj med Izraelci in Palestinci o vseh spornih vprašanjih, vključno s statusom Jeruzalema.
Oglasilo se je tudi iransko vodstvo. Iranski predsednik Hasan Rohani je dejal, da Iran ne bo dopuščal kršitev islamski svetinj. "Muslimani se moramo enotno zoperstaviti tej veliki zaroti," je poudaril.
Iranski vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej je dejal, da gre pri ameriškem priznanju Jeruzalema za izraelsko prestolnico za brezupen korak, ki je posledica njihove paralize in nesposobnosti. "Islamski svet se bo nedvomno zoperstavil tej zaroti, sionisti bodo dobili hud udarec in draga Palestina bo osvobojena," je sporočil.
Arabski voditelji pravijo, da gre za "očitno provokacijo muslimanov".
Ismail Radvan, visoki predstavnik Hamasa, je medtem v Gazi pred novinarji dejal, da je Trump z odločitvijo "odprl vrata pekla za ameriške interese v regiji".
Cerkveni dostojanstveniki v Jeruzalemu svarijo Trumpa pred nepopravljivo škodo
Cerkveni voditelji v Jeruzalemu so danes Trumpa posvarili, da bi lahko sprememba statusa quo v Jeruzalemu povzročila nepopravljivo škodo.
Priznanje Jeruzalema kot izraelske prestolnice bi lahko sprožilo "več sovraštva, konfliktov, nasilja in trpljenja v Jeruzalemu in sveti deželi", so v javnem pismu zapisali patriarhi in nadškofi 12 krščanskih verstev.
"Prepričani smo, da lahko Izrael in Palestinci ob trdni podpori naših prijateljev delajo na trajni in pravični mirovni rešitvi," so cerkveni dostojanstveniki še zapisali v pismu. Dodali so, da prav pred božičem predsednika prosijo, da pripomore, da skupaj "izgradijo pravičen mir za vse narode v tem enkratnem svetem mestu".
Želi Trump izsiljevati Palestince?
Mahmud Abas je po pogovoru z ameriškim predsednikom dejal, da želi Trump izsiljevati Palestince in nekateri analitiki v ZDA menijo, da ima zavlačevanje s selitvijo veleposlaništva tak namen.
Palestince je ob tem pozval k enotnosti. "Delali smo za uspešno spravo. Narodna enotnost je pravi odgovor na vse poskuse, da bi kršili pravice Palestincev, ki jih zagotavljajo mednarodni zakoni," je še dejal Abas. Priznanje Jeruzalema naj bi povečalo pritisk na Palestince, da se pogajajo z Izraelci, nad njimi pa bi visela grožnja praktične izvedbe priznanja s selitvijo veleposlaništva, še opozarja.
To so posredno potrdili tudi neimenovani predstavniki Bele hiše. Trump naj bi bil še vedno odprt za možnost rešitve dveh držav in tudi razume, da je vprašanje meja Izraela in bodoče palestinske države stvar pogajanj med obema stranema. Ga pa ne skrbi, da bi priznanje Jeruzalema za prestolnico Izraela spodkopalo mirovni proces.
Večina analitikov je sicer prepričanih, da bo Trumpova poteza najverjetneje ZDA odvzela vso kredibilnost za posredovanje v mirovnem procesu med Palestinci in Izraelci, prva žrtev pa bo njegov zet Jared Kushner, ki mu je predsednik zaupal to nalogo.
State Department je svojim veleposlaništvom po svetu že naročil, naj utrdijo varnost, omejijo gibanje ameriških diplomatov v Izraelu in Palestini ter drugje, kjer bi lahko prišlo do težav.
Palestinsko predstavništvo v Washingtonu je pred Trumpovo odločitvijo odpovedalo za danes napovedano božično proslavo. "Morda ne bo primerno, da govorimo in prepevamo kmalu po napovedi, ki bo v nasprotju s sporočilom miru," je sporočila palestinska delegacija v Washingtonu.
Izraelski minister za obveščevalne službe Israel Katz je Palestince že zjutraj posvaril, naj ne organizirajo nasilnih protestov, če bo Trump danes uresničil napovedi o priznanju Jeruzalema kot prestolnice Izraela. "Predlagam, da ne povzročate napetosti," je dejal Katz po navedbah njegovega svetovalca. Nasilni protesti bi bili po njegovih besedah velika napaka palestinskih oblasti.
Več palestinskih gibanj je zaradi ogorčenja ob napovedani potezi ameriškega predsednika pozvalo k "trem dnevom jeze", ki bi se začeli danes. V Betlehemu so demonstranti že v torek sežigali Trumpove slike.
"Ameriški predsednik se ne bo pustil ustrahovati," je poudaril Katz. Dodal je, da je priznanje Jeruzalema kot glavnega mesta pomembnejše od selitve veleposlaništva, "ki bo po naravni poti sledila kasneje".
Tiskovni predstavnik izraelske policije Micky Rosenfeld je danes sporočil, da so se izraelske varnostne sile pripravljene odzvati na izgrede.
Palestinsko gibanje Hamas pa je načrtovane Trumpove poteze označilo za očiten napad na pravice Palestincev, Arabcev in muslimanov v Jeruzalemu. Tiskovni predstavnik Hamasa na območju Gaze Favzi Bahrum je še dejal, da bi Trump s tem pokazal, da ZDA niso mirovni posrednik v palestinsko-izraelskem konfliktu. Ob tem je pozval k mobilizaciji prebivalstva.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu v današnjem govoru na diplomatski konferenci v Jeruzalemu presenetljivo ni omenil Trumpove namere. Omenil je le krepitev diplomatskih vezi Izraela z drugimi državami ter pozval svet k povečanju pritiska na Iran zaradi njegovega jedrskega programa
Je pa Netanjahu kasneje na družbenem omrežju Facebook poudaril, da bo priznana "zgodovinska identiteta" Izraela. "Naša zgodovinska in narodna identiteta vsak dan dobita pomembno priznanje, še posebej pa danes," je poudaril v video sporočilu.
V ZDA sicer že več kot dve desetletji velja zakon, ki terja prestavitev veleposlaništva v Jeruzalemu, a vsi predsedniki brez razprav so doslej redno podpisovali odloke, s katerimi so v imenu nacionalne varnosti in bližnjevzhodnega mirovnega procesa vsakič še za pol leta preložili selitev iz Tel Aviva. Danes se sicer izteče nov rok, do katerega mora Trump podpisati odlok.
Več o konfliktu med Palestino in Izraelom si lahko preberete tukaj.
KOMENTARJI (396)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.