Direktor policijske uprave Mike Bush je na novinarski konferenci dejal, da je bil za strelski pokol na mošeji v Christchurchu najverjetneje odgovoren en napadalec, pri tem pa ni pa izključeno, da je imel sodelavce: "To ne pomeni, da ga niso podpirali drugi ljudje, in to ostaja zelo pomemben del naše preiskave," je dejal za medije.
Napadalec, 28-letni Brenton Tarrant, ostaja v priporu, na sodišču pa se bo znova pojavil 5. aprila, ko se bo po napovedih soočil z več obtožnicami.
Avstralska protiteroristična enota je v povezavi s strelskim napadom v zgodnjih ponedeljkovih urah po lokalnem času preiskala dve hiši v zvezni državi Novi Južni Wales, natančneje v mestih Sandy Beach in Lawrence, piše AP. "Glavni cilj je pridobiti material, ki bi lahko pomagal novozelandski policiji pri preiskavi." Tarrant je sicer odrasel v mestu Grafton, ki je prav tako v Novem Južnem Walesu.
Vlada dosegla okvirni dogovor o spremembah orožarske zakonodaje
Novozelandska premierka Jacinda Andern je prav danes napovedala, da bo v naslednjih dneh predstavila novo orožarsko zakonodajo: "V desetih dneh po grozljivem terorističnem napadu bomo oznanili novo orožarsko zakonodajo, zaradi katere bo naša skupnost varnejša," je dejala po tem, ko je njen vladni kabinet dosegel okvirni dogovor o reformi zakonodaje o orožju. Podrobnosti reforme niso znane, a premierka je že pred tem namignila, da bo ta vključevala tudi prepoved polatomatskega orožja.
Nova Zelandija ima pet milijonov prebivalcev, ti pa imajo v lasti 1,5 milijona kosov orožja. Minimalna starost za pridobitev orožarskega lista je 16 let, polavtomatsko orožje pa lahko po trenutni zakonodaji Novozelandci kupijo pri 18 letih. Poročilo, ki ga povzema Radio New Zealand, navaja, da je bilo leta 2017 kar 99 odstotkov vseh, ki so zaprosili za dovoljenje za nabavo orožja, pri tem tudi uspešnih. Napadalec v Christchurchu naj bi orožje za napad sicer kupil po spletu. Licenco za orožje je pridobil novembra 2017, v lasti pa je imel pet kosov strelnega orožja. V napadu naj bi uporabil vojaško orožje, ki naj bi bilo predelano.
Preiskava zaradi objave posnetkov strelskega pokola
Potem ko je Facebook oznanil, da je v 24 urah po terorističnem napadu odstranil 1,5 milijona posnetkov napada, je avstralski organ za nadzor medijev sprožil uradno preiskavo, ali so medijske hiše, ki so predvajale posnetek ali objavile slike s Tarrantovega posnetka napada, ki ga je prek družbenega omrežja prenašal v živo, s tem kršile pravila. Nadzorni organ bo od medijev tako zahteval "informacije o naravi, obsegu in času predvajanja posnetkov v povezavi s strelskim napadom, še posebej na dan napada".
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.