Zaenkrat je znano, da je bilo v napadu ubitih 49 ljudi. Napadu je za las ubežala državna kriket reprezentanca Bangladeša. Novinar, ki je spremljal reprezentanco – v soboto bi morali igrati tekmo proti Novi Zelandiji – je tvitnil, da je ekipa pobegnila iz mošeje v bližini Hagley Parka, kjer so bili napadalci. Igralec Tamim Iqbal je preko Twitterja sporočil, da se je celotna ekipa uspela rešiti pred napadalcem. Do mošeje so prišli z avtobusom in ko so se hoteli odpraviti noter, so ugotovili, da je incident v teku.
"Varni so, a pretreseni. Ekipo smo prosili, da ostane v hotelu," je sporočil tiskovni predstavnik ekipe Jalal Yunus.
Med žrtvami so bili tudi otroci
Po napadu je pogrešan najstnik, ki je bil skupaj s svojim 9- in 12-letnim bratom v mošeji v Riccartonu, ko se je napad zgodil. Brata, Zaid in Hamza Mustafa, sta med poškodovanimi v bolnišnici, medtem ko se še ne ve, kaj se je zgodilo s tretjim, poroča novozelandski Stuff.
Za Stuff je spregovoril tudi fant Hesham, ki ni želel objave njegovega priimka – povedal je, da se mlajši brat njegovega najboljšega prijatelja bori za življenje v bolnišnici. Star je le štiri leta. "Pravijo, da mu ne bo uspelo," je dejal o bratu svojega prijatelja.
Medtem svojci obupano čakajo na informacije o svojih bližnjih. Zuhair Darwish je svojega brata prišel iskat na kraj dogodka, tam pa so ga policisti usmerili do bolnišnice, a brata tam ni bilo. Vrnil se je nazaj in rotil policiste za informacije: "Vem, da bo trajalo … ampak devet ur? Prosim. Moramo izvedeti vsaj nekaj. Karkoli."
Policija poziva ljudi, da se 'označijo' za varne
Policija je na zadnji tiskovni konferenci pozvala ljudi, naj pogrešane bližnje registrirajo na spletni strani Restoring Family Links, ki jo je vzpostavil Rdeči križ. Prav tako so jih prosili, da sebe registrirajo kot žive oziroma, da so na varnem. Trenutno je na spletni strani razvidno, da so sedem ljudi označili za pogrešane, številka pa še vedno raste.
'Naši bratje so bili ustreljeni'
Sabir Hussain je bil globoko zatopljen v molitev, ko je vodja njegove mošeje v Christchurchu ustavil molitev z besedami: "Naši bratje so bili ustreljeni."
Hussain je za Stuff povedal, da se je poskušal skriti, ko se je streljanje začelo. Ko je šel v obredno umivalnico, je zunaj videl mrtvega moškega. Vedel je, da ni varen, zato je skočil skozi okno in se skril za ograjo do prihoda policije.
Priče opisujejo moškega v črni motoristični čeladi, ki je začel streljati na okoli 100 vernikov med molitvijo. Ustrelil je kar nekaj starejših ljudi, ki so med molitvijo sedeli na stolih, saj niso bili zmožni več poklekniti. Syed Ahmed, ki je bil temu priča, je šokiran dejal: "Nekdo, ki je stal zraven mene, je umrl."
"Nisem registriral, da kdo strelja. Ko molimo, večkrat ne vemo, kaj se dogaja v zunanjem svetu. Streljanje se je nadaljevalo, ljudje pa so še vedno molili," je dejal Farhaan Farheez.
Mnogi, ki so delali v sosednjih stavbah, niso vedeli, da gre za zvoke streljanja, saj kaj takšnega niso pričakovali. "Mislil sem, da se nekaj gradi," je dejal lastnik pivovarske trgovine zraven mošeje Jarryd Ford-Manson.
Žrtve so bile med drugim iz Somalije, Jordanije, Indije, Pakistana, Bangladeša, Afganistana in Savdske Arabije.
KOMENTARJI (264)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.